eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePolski rynek wierzytelności III kwartał 2015

Polski rynek wierzytelności III kwartał 2015

2016-03-14 10:47

Przeczytaj także: Polski rynek wierzytelności II kwartał 2015


– To ujawnia poszukiwania nowych możliwości efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów i potencjału w obszarze zarządzania wierzytelnościami. Jednocześnie zapowiadać może przyśpieszenie procesów konsolidacyjnych w branży, które mogą przyczyniać się do dynamicznego wzrostu znaczenia i udziału w rynku branży oraz poprawiać jej sprawność operacyjną i finansową w konsekwencji synergii. – ocenia Dyrektor Roter.

Koniunktura – mimo wszystko nadal dobrze


Koniunktura, wartościowana przez ekspertów rynku, po raz pierwszy odnotowała oceny negatywne. Dotyczą one rynku windykacji na zlecenie w porównaniu do ubiegłego roku i krótkiej perspektywy 1 roku (jako raczej złą i złą oceniło ją odpowiednio 7,1% oraz 14,3% badanych). Mimo to, nadal można uznawać, iż perspektywy rozwoju rynku zarządzania wierzytelnościami nie są zagrożone. Ponad 69% w porównaniu do roku ubiegłego i prawie 77% ocen ekspertów w perspektywie 1 roku jest dobra lub raczej dobra. Dla dobrych przewidywań koniunktury w tym sektorze istotne jest, iż Barometr Consumer Finance, opracowywany od 2006 r. przez IRG SGH i KPF, wskazuje aktualnie na możliwą do osiągnięcia nawet 8% dynamikę wzrostu na tym rynku. Rosnące salda sprzedanych produktów kredytowych to bardzo naturalne źródło strumieni wierzytelności do zarządzania, czy to poprzez inkaso, czy zakup portfeli.

Źródłem wzrostu branży w ostatnich latach było w równym stopniu pogorszenie jakości portfeli należności, głównie z rynku kredytu masowego, jak i uznanie przez banki sektora zarządzania wierzytelnościami za godny zaufania. Ważne było również pozyskanie stabilnych źródeł finansowania zakupu portfeli wierzytelności.
– Mimo pojawienia się wśród branżowych ekspertów i praktyków negatywnych ocen, średniookresowe perspektywy rynku wierzytelności rysują się pozytywnie – stwierdza Andrzej Roter. – Pogarszająca się przez pewien okres jakość portfeli należności kredytów konsumenckich, prawdopodobnie zaczyna tracić na znaczeniu jako źródło wzrostu na rzecz należności z segmentu kredytów hipotecznych i należności korporacyjnych. Największe polskie firmy zarządzające wierzytelnościami są już dobrze przygotowane na takie zmiany.

Duże znaczenie dla spełnienia się przewidywań co do kierunku rozwoju koniunktury ma jakość otoczenia prawnego tego sektora. W ostatnim czasie pojawiały się niepokojące dla branży sygnały – praktycznie zablokowanie EPU, zmiany w przepisach rządzących praktyką w obszarze egzekucji komorniczej i współpracy z komornikami, obawy o upaństwowienie działalności komorniczej i wiele innych, które mogą spowodować obniżenie sprawności operacyjnej, a w efekcie pogorszenie efektywności zakupu portfeli
i odzysku z ich zarządzania. Są one także niepokojące dla wszystkich wierzycieli pierwotnych, w tym dla banków, telekomów, leasingodawców, dostawców energii i innych mediów.
– Aktualna sytuacja i rozwój rynku zarządzania wierzytelnościami, w czym ogromną rolę odgrywa otoczenie prawne, jest wspólną troską wielu firm, które wezmą udział w V Kongresie Regulacji Prawnych w Obszarze Zarządzania Wierzytelnościami, organizowanym przez KPF rokrocznie w kwietniu – mówi Mecenas Marcin Czugan, Dyrektor Departamentu Prawno – Legislacyjnego KPF. – W tym roku będziemy mówić sporo o współpracy wierzycieli z komornikami oraz o restrukturyzacji, która stanowi zupełnie nową rzeczywistość legislacyjną dla wierzycieli.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: