Rozważna i (nie)romantyczna, czyli Polka w świecie finansów
2016-03-15 11:23
Polki nie są rozrzutne © Andrey Popov - Fotolia.com
Rozrzutna jak Polka? Raczej nie. Kłam temu stwierdzeniu zadają chociażby wyniki najnowszego badania Deutsche Banku, które dowodzą, że 8 na 10 kobiet przyznaje się do skrzętnego kontrolowania przychodów i wydatków budżetu domowego. Jeżeli dodać jeszcze do tego awersję do ryzyka inwestycyjnego, to zarzucenie Polkom trwonienia pieniędzy faktycznie wydaje się nieuzasadnione. Okazuje się również, że umiejętne zarządzanie finansami to dla pań powód do dumy.
Przeczytaj także: Bankowość online a zakupy nie. Tak wybierają Polki
Jeśli uważasz, że domeną płci pięknej jest rozrzutność, brak kontroli nad wydatkami i niechęć do oszczędzania, to właśnie powinieneś zweryfikować swoje poglądy. Przynajmniej jeżeli chodzi o Polki dysponujące stałym źródłem dochodu. Z najnowszego badania zrealizowanego przez Deutsche Bank wynika bowiem, że aż 78 proc. z nich pieczołowicie kontroluje stan swojego budżetu, aby na bieżąco wiedzieć, jaka suma pozostała im do dyspozycji. Zwyczaju tego nie ma zaledwie 17,7 proc. pań i to tylko do momentu, gdy środków wystarcza im na codzienne zakupy. Jedynie 3,6 proc. pracujących kobiet oddaje sprawy finansowe w ręce męża lub partnera.– Kobiety są świadome swojej wartości, także w kwestii osobistych finansów. Niechętnie oddają komuś odpowiedzialność za domowy budżet, uważając, że same potrafią kontrolować go najlepiej – mówi Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank.Najbardziej samodzielne finansowo są panie w wieku 25-34 lata (90 proc.). Odpowiedzialność za budżet chętnie biorą również mieszkanki wsi (81,7 proc.) oraz największych miast (80,8 proc.).
Aż 44 proc. kobiet jednoznacznie zadeklarowało, że są całkowicie samodzielne w podejmowaniu decyzji finansowych, a kolejne 18,8 proc. zgodziło się z taką opinią do pewnego stopnia. Jedynie 6 proc. przyznało, że nie podejmują same takich decyzji. Co więcej, aż 55 proc. kobiet zdecydowanie nie postrzega siebie jako osoby, które pozostają na utrzymaniu kogoś, kto zarabia więcej od nich, a co się z tym wiąże, nie muszą martwić się o swoje pieniądze. Odwrotnego zdania jest jedynie co dziesiąta badana. Najczęściej są to osoby młode do 24. roku życia (16,7 proc.), co może wynikać z tego, że znajdują się one dopiero na początku swojej drogi zawodowej i osiągają niższy poziom zarobków niż starsze grupy wiekowe.
fot. mat. prasowe
Czy kobiety są samodzielne w decyzjach finansowych?
Ryzyko? Nie dziękuję
O tym, że Polki kontrolują swoje wydatki, świadczy również fakt, że aż 61,6 proc. z nich zawsze wie, ile ma pieniędzy na koncie i w ciągu całego miesiąca jest w stanie podać przybliżoną sumę, którą w danej chwili dysponują. Jedynie 4,3 proc. respondentek przyznała, że żyje w tym względzie w nieświadomości.
fot. mat. prasowe
Czy kobiety gromadzą majątek z myślą o dzieciach?
Aż 95 proc. ankietowanych posiada konto osobiste, a 45,6 proc. korzysta z karty kredytowej. Niemal jedna czwarta respondentek zaciągnęła kredyt hipoteczny, a 15,6 proc. - kredyt gotówkowy.
– Cieszy nas fakt, że jedna trzecia badanych zadeklarowała, że bardzo lubi oszczędzać, a kolejna grupa tj 18 proc. odpowiedziała, że raczej to lubi. To pokazuje, że kobiety myślą o przyszłości swojej i swoich bliskich, chcą być przygotowane finansowo na różne okoliczności. Mamy nadzieję, że z roku na rok świadomość Polek w tym obszarze będzie rosła, a w ślad za nią skłonność do oszczędzania i bardziej aktywnej formy pomnażania kapitału, czyli inwestowania części naszych środków – mówi Monika Szlosek.
fot. mat. prasowe
Kobiety a zarządzanie budżetem domowym - infografika
Przeczytaj także:
Polki i budżet domowy: wystarcza czy nie?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)