eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweEmerytury: konieczna edukacja społeczeństwa

Emerytury: konieczna edukacja społeczeństwa

2016-03-16 11:43

Emerytury: konieczna edukacja społeczeństwa

Emerytury: Polaków trzeba edukować © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Temat emerytur nie jest ulubionym zagadnieniem polskiego społeczeństwa. Wydajemy się nawet nieco zagubieni. 6 na 10 Polaków w wieku 25-45 lat twierdzi, że po zakończeniu kariery zawodowej nadal będzie się imać zajęć, które pozwolą na podreperowanie emerytalnego budżetu. Jednocześnie niemal połowa deklaruje, że jesień życia to czas, który chcieliby poświęcić najbliższym. Do tego okazuje się, że rzadko kto myśli o utrzymaniu dotychczasowego standardu życia poprzez oszczędzanie.

Przeczytaj także: Oszczędzanie na emeryturę: 1 mln złotych w zasięgu emeryta?

Z opracowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden badania „Skłonność Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę – mit czy rzeczywistość?” wynika, że główną barierą oszczędzania na emeryturę jest brak odpowiednich środków. Aż 61% Polaków pomiędzy 25 a 45 rokiem życia utrzymuje, że ich zarobki są zbyt skromne. Przyczyn, dla których nie odkładamy pieniędzy jest jednak więcej:
  • 36 proc. respondentów ma inne cele oszczędzania niż emerytura,
  • 26 proc. wychodzi z założenia, że to państwo powinno troszczyć się o byt emerytów,
  • 10 proc. nie wie, jak oszczędzać,
  • 9 proc. wierzy, że środki zgromadzone w ZUS okażą się wystarczające.

– Niezbędne jest podjęcie działań edukacyjnych, które przybliżą społeczeństwu specyfikę i zalety dostępnych rozwiązań umożliwiających oszczędzanie z myślą o emeryturze oraz pozwolą na świadomy wybór optymalnego produktu, nawet w przypadku braku wysokich zarobków – twierdzi Grzegorz Chłopek, prezes zarządu Nationale-Nederlanden PTE. – Oszczędzać na emeryturę w obecnej sytuacji demograficznej powinien każdy. Im szybciej zdecydujemy się na taki krok, tym większe korzyści z tytułu procentu składanego będziemy w stanie uzyskać – dodaje.

Ponad połowa młodych Polaków nie wie, jak można oszczędzać na emeryturę w ramach III filaru (53 proc.). Większość z nich słyszała o różnych sposobach oszczędzania (72 proc. – IKE, 38 proc. – IKZE, 28 – proc. PPE). Znajomość produktu nie jest tożsama ze zrozumieniem jego specyfiki (mechanizm działania IKE rozumie 27 proc., IKZE – 14 proc., PPE – 6 proc.).

Jeżeli chodzi o sposoby lokowania środków w przypadku oszczędzania na emeryturę, prawie połowa młodych Polaków wierzy w takie sposoby jak inwestowanie w ziemię czy nieruchomości. W dalszej kolejności wskazywane są: konto oszczędnościowe (34 proc.) czy ubezpieczenia na życie (29 proc.). Dla części respondentów sposobem są również dzieci lub inwestycja w ich przyszłość (25 proc.) – szczególnie dla młodszych kobiet (do 35 roku życia). Niespełna co dziesiąta badana osoba wskazuje trzymanie gotówki w domu (8 proc.) – częściej są to osoby młodsze, do 30 roku życia. Z kolei IKE wskazywane jest zaledwie przez 19 proc. badanych Polaków – częściej są to osoby powyżej 36 roku życia.

fot. mat. prasowe

Jak pan(i) wyobraża sobie swoje życie na emeryturze? Będę:

Emerytura to nie jest czas na zarabianie pieniędzy, żeby się utrzymać, tylko na cieszenie się rodziną


Tylko co siódmy Polak w wieku 25-45 lat (14 proc.) deklaruje, że dodatkowo oszczędza na emeryturę. Skłonność do oszczędzania rośnie z wiekiem. W szczególności dotyczy to kobiet – wśród tych w wieku 41-45 lat, 26 proc. deklaruje, że dodatkowo oszczędza na emeryturę (wobec zaledwie 17 proc. mężczyzn w tym przedziale wiekowym).

fot. mat. prasowe

Jak Pan(i) myśli - ile będzie wynosić Pana(i) miesięczna emerytura?

77% badanych spodziewa się emerytury w wysokości 1500 zł lub mniejszej.


Do gromadzenia kapitału z myślą o czasie, który nadejdzie po zakończeniu aktywności zawodowej, motywuje nas głównie potrzeba bezpieczeństwa (38 proc.), z drugiej strony – chęć osiągnięcia zysku (35 proc.). Jeden na czterech respondentów wskazywał na możliwość skorzystania ze środków w niespodziewanych sytuacjach.

fot. mat. prasowe

Czy planuje Pan(i) utrzymywać się na emeryturze z jeszcze innych źródeł (poza świadczeniami wypłacan

Już teraz 60% Polaków w wieku 25-45 lat na emeryturze planuje utrzymywać się nie tylko ze świadczeń wypłacanych przez ZUS.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: