eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweEmerytury: konieczna edukacja społeczeństwa

Emerytury: konieczna edukacja społeczeństwa

2016-03-16 11:43

Przeczytaj także: Oszczędzanie na emeryturę: 1 mln złotych w zasięgu emeryta?


– Oszczędzanie, o ile się na nie decydujemy, zaczynamy średnio w wieku 31 lat. Sam moment rozpoczęcia tego procesu warunkowany jest wysokością zarobków, preferencjami wobec bieżących potrzeb konsumpcyjnych, ale w szczególności deficytem kompetencji w zakresie oszczędzania długoterminowego. Młodzi Polacy na oszczędzanie długoterminowe patrzą, jako na pozostałość po bieżącej konsumpcji oraz bieżącej akumulacji. Najczęściej czują się zagubieni w zagadnieniach emerytury, nie rozumieją specyfiki długoterminowego oszczędzania, a sama emerytura pozostaje pojęciem abstrakcyjnym. Osoby młode deklarują jednak chęć skorzystania z propozycji odprowadzania dodatkowych kwot na poczet przyszłej emerytury pod warunkiem wprowadzenia atrakcyjnych rozwiązań produktowych oraz systemowych służących temu celowi – zaznacza Marcin Idzik, Associate Director w TNS Polska.

Uogólnienia wyników badań

  • Polacy myślą o emeryturze przez pryzmat dużej ilości wolnego czasu, który będą mogli wykorzystać na przyjemności.
  • Większość przy głębszym zastanowieniu zdaje sobie sprawę, że sytuacja finansowa w tym okresie może się znacznie pogorszyć, a wysokość otrzymywanego świadczenia może nie wystarczyć nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
  • Polacy stawiani w hipotetycznej sytuacji bycia na emeryturze i braków środków na opłacenie zobowiązań, w głównej mierze zdecydowaliby się na znalezienie dodatkowej pracy.
  • Podjęcie dodatkowej pracy jest również najczęstszą strategią wśród tych, którzy już dziś mają w planach pozyskiwanie na emeryturze środków finansowych z innych źródeł niż podstawowe świadczenie z ZUS/OFE. Nie rozważają możliwości skorzystania z produktów finansowych w ramach III filaru, mimo, że dzięki temu mogliby uniknąć konieczności dodatkowego zarobkowania w czasie emerytury.
  • Niewielu Polaków ma jakąkolwiek wiedzę o produktach finansowych dedykowanych do oszczędzania na dodatkową emeryturę. Najbardziej znane to Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).
  • Aspektem, który ma największe znaczenie przy wyborze tego typu produktów finansowych jest bezpieczeństwo oraz elastyczność, rozumiana jako możliwość wycofania zainwestowanych środków w dowolnym momencie.
  • Większość Polaków nie oszczędza dodatkowo na emeryturę i nie zamierza tego robić w przyszłości. Główną barierą są niskie zarobki – ich wzrost byłby największym motywatorem do rozpoczęcia odkładania pewnej sumy pieniędzy.
  • Osoby, które decydują się na oszczędzanie, najczęściej lokują pieniądze w nieruchomości lub bankowe produkty krótkoterminowe (konto osobiste, konto oszczędnościowe). Długoterminowe produkty emerytalne (np. IKE) są mniej popularne

fot. mat. prasowe

Bariery w oszczędzaniu

Przede wszystkim ograniczeniem są posiadane środki finansowe.


Informacje o badaniu
Ogólnopolska, reprezentatywna próba 505 Polaków w wieku 25-45 lat. Badanie zostało zrealizowane techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów przy wykorzystaniu laptopów – CAPI (Computer Assisted Personal Interviewing). Realizacja terenowa badania: 2-18 grudnia 2015 r.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: