eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweUbezpieczenie turystyczne może się przydać nawet w weekend

Ubezpieczenie turystyczne może się przydać nawet w weekend

2016-04-29 00:10

Ubezpieczenie turystyczne może się przydać nawet w weekend

Do czego najczęściej za granicą przydaje się polisa? © Andrey Popov - Fotolia.com

Wiosna to czas, w którym szczególnie często wyruszamy na krótkie wypady po Europie. Potwierdzeniem tego trendu mogą być chociażby statystyki Mondial Assistance, z których wynika, że aż 85% interwencji dotyczyło zdarzeń, do których doszło na terenie państw europejskich. Najczęściej chodziło o incydenty związane ze zdrowiem. Dlatego też, zanim jeszcze udamy się w podróż, zapewnijmy sobie beztroski wypoczynek i pomyślmy o wykupieniu stosownego ubezpieczenia.

Przeczytaj także: Sprawdź, czy jesteś gotowy na weekend majowy

Z danych zebranych przez CBOS na początku bieżącego roku wynika, że aż 43% osób planujących przynajmniej dwudniowy wypoczynek myśli o wyprawie za granicę. Ważne jest, aby mieli oni świadomość, jak istotne może okazać się posiadanie ubezpieczenia turystycznego. Na wyobraźnię niech podziałają rekordowe wysokości pomocy medycznej, której udzielono polskim turystom w minionym roku. Według danych Mondial Assistance potrafią one sięgać wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych, czego przykładem może być przypadek Polaka, który zasłabł podczas kąpieli w oceanie na wybrzeżu USA. Koszt udzielenia mu pomocy oraz transportu do Polski przekroczył 800 tys. złotych. To dobitny dowód na to, że przed wyjazdem zagranicznym warto zadbać o ubezpieczenie. I to niezależnie od tego, czy planujemy kilkudniowy wypad, czy też dwutygodniowe wakacje.

Gdzie i kiedy potrzebujemy pomocy


Wiosenne podróże Polaków koncentrują się w znacznej mierze na Europie. Dane Mondial Assistance wskazują, że aż 85% interwencji w okresie kwiecień – czerwiec 2015 r. dotyczyło zdarzeń w państwach europejskich, przede wszystkim we Włoszech, Grecji i Francji. Tylko 15% przypadków miało miejsce na innych kontynentach, przy czym zajścia na terenie USA stanowiły prawie 5% ogółu przypadków.

- Nasze doświadczenia pokazują, że w trakcie urlopu najczęściej potrzebujemy pomocy w wyniku nagłego zachorowania. Działo się tak w 72% przypadków. Są to przede wszystkim przeziębienie czy zatrucie pokarmowe. Istotnie mniejszy odsetek, około 25%, stanowią interwencje będące rezultatem wypadków – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Do czego najczęściej za granicą przydaje się polisa?

Doświadczenia Mondial Assistance pokazują, że w trakcie urlopu najczęściej potrzebujemy pomocy w wyniku nagłego zachorowania.


Do czego najczęściej za granicą przydaje się polisa?


Wydawać by się mogło, że skoro w większości przypadków wsparcia ubezpieczycieli potrzebujemy w związku z najpowszechniejszymi dolegliwościami to zakup dodatkowego ubezpieczenia może nie być koniecznym. W końcu znalezienie placówki medycznej i umówienie wizyty nie powinno być dużym wyzwaniem, zwłaszcza w Europie. Należy jednak pamiętać, że polisa i usługi assistance zapewniają nam nie tylko sprawniejszy dostęp do potrzebnej pomocy, ale przede wszystkim komfort finansowy w związku z zaistniałymi zdarzeniami. Po pierwsze nie musimy samodzielnie ponosić kosztów, a nawet jeżeli to uzyskamy pełną ich refundację. Koszt jednorazowej wizyty u lekarza internisty w państwach europejskich to wydatek rzędu kilkudziesięciu euro. Przy czym, np. w przypadku pomocy francuskiego internisty otrzymamy od kasy chorych jedynie refundację 70% poniesionych kosztów. Co więcej, jeżeli lekarz stosuje stawki wyższe niż przewidziane w regułach NFZ to różnicę pacjent musi pokryć we własnym zakresie.

- W okresie wiosennym ponad połowa osób potrzebujących pomocy assistance zwraca się do nas z prośbą o organizację wizyty lekarskiej. W 5% przypadków mamy do czynienia z koniecznością hospitalizacji. Średni koszt podstawowej pomocy ambulatoryjnej, który w przypadku braku polisy pacjent musiałby pokryć samodzielnie, w zależności od kraju, może wynieść 600-800 zł. Gdy pojawia się konieczność hospitalizacji, wówczas koszty wynoszą zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych na jedno zdarzenie – dodaje Piotr Ruszowski.

Warto więc poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z dostępnymi na rynku ubezpieczeniami i zakupić odpowiednią polisę. Zwłaszcza, że ubezpieczenie na kilkudniowy wyjazd wiąże się z wydatkiem rozpoczynającym się od kilkunastu złotych za okres długiego weekendu majowego.

Podstawowe zasady wyboru ubezpieczenia


Decydując się na zakup ubezpieczenia turystycznego należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.
  • Wybór odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Najtańsza polisa może mieć niewystarczającą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, w kraju do którego się udajemy.
  • Dostosowanie polisy do aktywności. Jeżeli planujemy uprawiać sporty w trakcie wyjazdu, należy wnikliwie zapoznać się z ustalonymi przez ubezpieczyciela kategoriami sportów, bo żagle czy nurkowanie mogą być potraktowane jako sporty wysokiego ryzyka, co oznacza konieczność zakupu stosownej zwyżki.
  • Opcje dodatkowe. Elementem, który również należy wziąć pod uwagę jest szereg opcji dodatkowych oferowanych w ramach ubezpieczeń podróżnych. Wśród nich znajdziemy ubezpieczenia OC, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: