Złoty zbiera siły i zyskuje
2006-02-11 00:02
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Eurozłoty bliżej minimów
Pierwsze trzy dni tygodnia upływały niezwykle spokojnie. Do czwartkowego poranka kurs złotego do euro przebywał w wąskiej strefie konsolidacji 3,81-3,8350. Sprzyjał temu spokój na polskiej scenie politycznej oraz brak ważnych doniesień makroekonomicznych. Opublikowana w poniedziałek informacja o wzroście bezrobocia w Polsce w styczniu do 18,1 proc. nie wywołała zaskoczenia. Rynek wiąże wzrost bezrobocia z sezonem zimowym. Z kolei we wtorek rano polska waluta widocznie osłabła po tym, jak rozpadła się Słowacka koalicja rządowa i rozpisanie przedwczesnych wyborów stało się konieczne u naszych południowych sąsiadów. Słowacka korona zanotowała poziomy najniższe od tygodni. Złoty za to dał pokaz niespodziewanej siły, momentalnie odrabiając straty, a tym samym odcinając się od politycznych niepokojów.W środę w dalszym ciągu nie można było zaobserwować żadnych silniejszych ruchów eurozłotego. Natomiast kurs USD/PLN wykazywał większą zmienność od początku tygodnia. W poniedziałek rano chwilowo spadł do poziomu 3,1750, a w środę z kolei na krótki czas wybił się ponad barierę 3,20, zbliżając się nawet do poziomu 3,21. Ruchy te były wynikiem wahań, jakich doświadczał eurodolar. Generalnie waluta amerykańska pokazywała siłę, na co wzrostami odpowiadał kurs USD/PLN.
Reguła ta przestała obowiązywać w czwartek. Od rana kursy walut osuwały się wobec oczekiwań inwestorów na wzmożony popyt na złotego w średnim i długim okresie, po tym jak wiceminister finansów Cezary Mech miał w środę wieczorem powiedzieć, że ministerstwo szykuje emisje nowych obligacji denominowanych w złotych, ale adresowanych do odbiorców zagranicznych. Rynek przyjął to jako próbę kontynuacji strategii pozyskiwania zwiększonej ilości środków na finansowanie deficytu budżetowego z zagranicy, czyli zapowiedź znacznego wzrostu popytu zagranicznego na polską walutę. Kurs EUR/PLN zanurkował i w czwartek wieczorem wynosił już nieznacznie ponad 3,78. Podobnie USD/PLN, który zatrzymał się na poziomie 3,1550. Piątkowa korekta była bardzo krótka. Złoty wyraźnie odmówił oddania choć części czwartkowych zysków, a w skali całego tygodnia zyskał ponad 3 grosze do dolara i niemal 5 do euro.
fot. mat. prasowe
Rekomendacje
Spadek kursu EUR/PLN poniżej poziomu 3,80 otwiera drogę do tegorocznych dołków poniżej 3,76. Złoty może umocnić się także względem dolara, a pomoc powinna nadejść ze strony danych makroekonomicznych o inflacji, dynamice zatrudnienia, wynagrodzeń i produkcji w Polsce, które najprawdopodobniej ukażą obraz rozpędzającej się polskiej gospodarki.
fot. mat. prasowe
oprac. : Krzysztof Kowalczyk / WGI Dom Maklerski