Bankowość elektroniczna: 6 sposobów na spokój ducha
2016-05-13 12:35
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo w Internecie I poł. 2010
4) Nie dziel się szczegółami ze swojego życia w sieci
Dzięki mediom społecznościowym jesteśmy dużo łatwiejszym celem dla każdego oszusta w sieci. Sami udostępniamy bardzo dużo informacji, dołączamy zdjęcia, lokalizacje, a nawet dane wrażliwe. Bardzo często nie mamy świadomości, że potencjalny przestępca, który chce nas okraść, obserwuje naszą aktywność w internecie. Wystarczy fałszywe konto i oszust zostaje naszym znajomym. Jeśli informujemy w mediach społecznościowych znajomych, że wyjeżdżamy na wakacje, to tym samym dajemy wszystkim znać, że nasze mieszkanie stoi puste i to jest okazja dla złodzieja. Podobnym zaproszeniem jest udostępnianie wrażliwych danych, takich jak zdjęcia kart kredytowych lub dokumentów.
5) Korzystaj tylko z bezpiecznego łącza
Jesteśmy coraz bardziej mobilni. Korzystamy z telefonów, tabletów i coraz więcej zakupów i transakcji finansowych wykonujemy za pomocą tych urządzeń. Bardzo często, żeby oszczędzić na swoim transferze danych, podłączamy się do darmowych sieci Wi-Fi w restauracjach czy kawiarniach. Są to miejsca, gdzie trzeba w szczególności uważać i dla pewności – nie wykonywać operacji finansowych. To samo dotyczy kafejek internetowych, gdzie nie tylko łącze nie jest sprawdzone, ale i same komputery mogą stanowić zagrożenie. Operacje finansowe i logowanie do systemów powinniśmy wykonywać tylko na sprawdzonym sprzęcie i bezpiecznym łączu internetowym – najlepiej domowym.
6) Weryfikuj bezpieczeństwo formularza
Przed zalogowaniem się na stronie instytucji finansowej koniecznie sprawdź na pasku adresowym przeglądarki, czy na pewno jest to domena firmy, którą się wybrało. Czasem literówka w tytule może przekierować na zupełnie inną stronę wyłudzającą dane. Drobny błąd, a może kosztować tak wiele! Zanim dokonasz jakiejkolwiek transakcji, koniecznie upewnij się, czy obok adresu strony w przeglądarce widać symbol kłódki gwarantujący bezpieczne połączenie. Zwróć także uwagę, czy adres strony zaczyna się od: https://. To jednak nie wszystko – po kliknięciu na kłódkę, pojawi się komunikat o właścicielu domeny. Dopiero po zweryfikowaniu tej informacji mamy pewność, że znajdujemy się na właściwej stronie.
Bankowość elektroniczna to wspaniały wynalazek, który – jak to zwykle bywa – może obrócić się przeciwko nam, jeżeli będziemy z niego nieroztropnie korzystać. Dzięki kilku prostym zasadom skutecznie utrudnimy życie internetowym złodziejom i nie damy się złapać w ich sieci.
Przeczytaj także:
Bezpieczeństwo w Internecie: trendy 2010
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
bankowość elektroniczna, bezpieczeństwo w internecie, cyberprzestępcy, zagrożenia internetowe, kradzież danych
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)