Plan 500+, czyli jak oszczędzać na przyszłość dziecka
2016-05-31 14:32
Przeczytaj także: Rodzina 500+, czyli pieniądze, które wydajemy na bieżąco
Własna nieruchomość została wskazana przez ponad połowę ankietowanych (55 proc.) jako najważniejszy cel w zapewnieniu dobrej przyszłości swoim dzieciom.
- Badanie pokazuje wyraźnie, że chęć zapewnienia dorosłym dzieciom ich własnego lokum jest tradycyjnie kwestią kluczową dla Polaków - komentuje Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank. - Niestety dla wielu rodzin zakup mieszkania dla dziecka, pozostaje nadal w sferze marzeń. Dla tych, którzy będą potrzebować kredytu ważne jest, aby zgromadzić odpowiedniej wysokości środki na wkład własny. Warto o tym pomyśleć wcześniej i, o ile to możliwe, spróbować odłożyć na taki cel pieniądze - mówi.
Dobra edukacja podstawą sukcesu
Niemal połowa rodziców (niespełna 50 proc.), życzyłaby sobie, aby ich dzieci ukończyły studia na polskiej uczelni, a jedynie 13 proc. wolałoby, aby ich dziecko skończyło studia za granicą. Tu również widoczna jest ciekawa prawidłowość, jeśli chodzi o podział na płeć ankietowanych. O ile na studia w Polsce chętniej wskazywali ojcowie, to matki znacznie częściej chciałyby, aby ich dzieci zostały absolwentami uczelni zagranicznych.
- Wyniki pokazują, że zapewnienie edukacji na wysokim poziomie jest jednym z priorytetów dla znaczącej liczby rodziców. To najlepsza inwestycja w ich przyszłość - mówi Monika Szlosek.
Co lepsze - etat czy własna firma?
Ponad 37 proc. badanych chciałoby, aby ich dziecko otrzymało dobrą pracę w stabilnej firmie, a niemal 35 proc., aby założyło własne, dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. Odsetek wskazań dotyczących pracy w stabilnej firmie i otwierania własnej jest podobny, ale gdy przyjrzeć się odpowiedziom ankietowanych w podziale na płeć, można zauważyć kolejną ciekawą regułę. O ile większość kobiet (55 proc.) chciałaby, aby ich dziecko miało dobrą pracę na etacie, to wśród mężczyzn odsetek ten wyniósł zaledwie 18 proc. Natomiast jeśli chodzi o założenie własnej firmy, to tendencja jest dokładnie odwrotna. Aż 62 proc. ojców życzyłoby sobie, aby ich dziecko założyło własną firmę. Wśród kobiet odsetek ten wyniósł jedynie 14 proc.
- Okazuje się, że o ile kobiety w znaczniej mierze cenią bezpieczeństwo i stabilizację właściwe pracy na etacie, to dla mężczyzn znacznie bardziej istotne są niezależność
i przedsiębiorczość. I to właśnie te cechy chcieliby zaszczepić swoim dzieciom - zauważa Monika Szlosek. - Liczne badania potwierdzają, że kobiety w większym stopniu niż mężczyźni stronią od ryzyka, a zatem również w kwestii zawodowej przyszłości swoich dzieci, skłaniają się raczej ku bezpiecznym rozwiązaniom.
Niemal jedna czwarta rodziców (23 proc.) chciałaby, aby ich dziecko potrafiło posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym, a 12 proc., aby było je stać na prywatną służbę zdrowia. Mniej wskazań otrzymały takie odpowiedzi jak, posiadanie własnego samochodu (ponad 3 proc.), czy zdolność kredytowa (2,5 proc.).
Warto zadbać o przyszłość
Zdania ekspertów na temat długofalowych skutków programu „Rodzina 500+” są podzielone. Nie zmienia to jednak faktu, że taki zastrzyk gotówki wpłynie w sposób istotny na sytuację materialną wielu rodzin. Co Polacy mają zatem zamiar zrobić z tymi pieniędzmi?
Sondaże wskazują, że zdecydowana większość rodziców chce przeznaczyć pieniądze z programu na bieżące, czysto konsumpcyjne cele - zakup sprzętu elektronicznego lub sportowego albo podwyższenie dzieciom kieszonkowego, dodatkowe zajęcia, czy sfinansowanie wycieczek szkolnych.
- Zwiększenie bieżącej konsumpcji nie jest niczym złym, dobrze jednak pomyśleć w miarę możliwości finansowych rodziny o odroczeniu gratyfikacji i o oszczędzaniu nadwyżek finansowych, co w dłuższej pespektywie przyniesie pozytywne efekty - mówi Monika Szlosek z Deutsche Bank.
Dlaczego opłaca się odkładać środki ze świadczenia? Załóżmy, że w przykładowej rodzinie przyszło właśnie na świat drugie dziecko. Jeśli program miałby obowiązywać w niezmienionym kształcie przez kolejne lata, to do momentu osiągnięcia pełnoletniości przez dziecko, budżet domowy rodziny zostanie zasilony kwotą przekraczającą 100 tys. zł.
A jeśli w tej samej rodzinie na świat przyjdzie kolejne dziecko, kwota ta ulegnie podwojeniu.
- Duża skumulowana kwota oszczędności zgromadzona w dłuższym czasie, która będzie inteligentnie pomnażana w ramach bezpiecznych produktów finansowych, może znacząco pomóc w realizacji wielu marzeń i planów związanych z przyszłością dziecka - mówi Leszek Niemycki, Wiceprezes Zarządu Deutsche Bank. – Dlatego warto wykorzystać tę szansę i wybrać takie rozwiązanie, który zmotywuje nas do niewydawania nadwyżek finansowych na bieżąco, pozwalając tworzyć zabezpieczenie dla naszych dzieci na przyszłość – dodaje.
Przeczytaj także:
Wyciśnij 500 plus jak cytrynę
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rodzina 500 plus, 500 zł na dziecko, lokata bankowa, plan oszczędnościowy, przyszłość dziecka, oferta banków, jak oszczędzać
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)