eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe5 przypadków, w których przyda się OC w życiu prywatnym

5 przypadków, w których przyda się OC w życiu prywatnym

2016-06-17 09:29

5 przypadków, w których przyda się OC w życiu prywatnym

5 przypadków, w których przyda się OC w życiu prywatnym © fot. mat. prasowe

Czym jest ubezpieczenie OC? W jakich sytuacjach poszkodowana przez nas osoba może żądać zadośćuczynienia lub odszkodowania? Czy małoletni, który nie ukończył lat trzynastu odpowiada za wyrządzone przez siebie szkody? Czy umową ubezpieczenia OC w życiu prywatnym możemy objąć również opiekunkę do dzieci lub pomoc domową? Kiedy mówimy o czynie popełnionym umyślnie, a kiedy o rażącym niedbalstwie, które może być przyczyną szkody? Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. rozwiewa wątpliwości.

Przeczytaj także: Przed czym chroni ubezpieczenie rowerzysty i ile kosztuje?

Ubezpieczenie OC kojarzy nam się najczęściej z obowiązkową polisą komunikacyjną, jednak istnieją także dobrowolne produkty ubezpieczeniowe, które mogą nas chronić także w życiu prywatnym. O odpowiedzialności cywilnej możemy mówić wtedy, gdy wyrządziliśmy szkody osobom trzecim. Mogą one dotyczyć zarówno zdrowia, jak i mienia. Okazuje się, że w praktyce ubezpieczenie OC ma znacznie więcej zastosowań, niż tylko zwrot kosztów w przypadku zalania sąsiada. Co ważne, ma także swoje ograniczenia, o których powinniśmy wiedzieć i pamiętać.
– O ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym powinniśmy pomyśleć zarówno na co dzień, jak również planując wakacje. To właśnie w ramach ubezpieczenia naszego domu lub mieszkania albo wykupując polisę turystyczną możemy najczęściej rozszerzyć ochronę o Odpowiedzialność Cywilną - mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer. – Dlaczego warto o tym pomyśleć? Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za swoje działanie. W momencie, gdy wyrządzamy komuś niezamierzoną krzywdę prawo nakazuje nam jej naprawienie. W takich sytuacjach ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może okazać się kluczowe także dla naszego portfela – dodaje Anna Materny.

Sprawy sąsiedzkie i mieszkaniowe


Uszczelka w kranie przestała dobrze działać, a woda, która przez to się wydostała w efekcie zalała mieszkanie sąsiada niszcząc jego perski dywan. Straciliśmy równowagę i w efekcie zniszczyliśmy cenny mebel w mieszkaniu, które wynajmujemy. Z naszego okna spadła doniczka i uszkodziła samochód zaparkowany pod blokiem. To tylko trzy sytuacje, w których przyda nam się OC w życiu prywatnym. Odpowiednio dobrany zakres ubezpieczenia będzie pewnego rodzaju zabezpieczeniem finansowym na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Czy polisa ubezpieczeniowa musi być zawarta w formie odrębnej umowy, czy możemy ją kupić w pakiecie z innym ubezpieczeniem?
– Jeśli ubezpieczamy nieruchomość, czyli nasz dom lub mieszkanie warto pomyśleć o OC w życiu prywatnym. Pakiet, który będzie nas chronić kompleksowo pozwala na ograniczenie kosztów, które i tak w skali roku są stosunkowo niewielkie – mówi Anna Materny, ekspert Gothaer. – Warto pamiętać, że umową ubezpieczenia OC w życiu prywatnym objęci są również bliscy, którzy prowadzą z nami gospodarstwo domowe. W umowie możemy uwzględnić pomoc domową oraz opiekunkę do dziecka, wykonujące pracę na rzecz naszego gospodarstwa domowego – dodaje Anna Materny.

Wypadki podczas wojaży


Podczas wycieczki rowerowej potrąciliśmy przechodnia. W wyniku zderzenia kajaków jeden z letników złamał rękę. W czasie szusowania na stoku „podcięliśmy” innego narciarza, którego sprzęt został w czasie wypadku zniszczony. To kolejne przykłady sytuacji, w których ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pozwoli nam w miarę spokojnie załagodzić sytuację, oczywiście zachowując pewne zasady
– To ubezpieczający, czyli osoba która wykupuje ubezpieczenie, decyduje o zakresie ochrony w ramach polisy OC, wysokości sumy gwarancyjnej i tym samym o wysokości opłacanej składki. Wybierając ofertę warto pamiętać, że w świecie ubezpieczeń niska składka nie zawsze oznacza, że wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę. Zdarza się, że zbyt niska suma gwarancyjna, ogranicza wysokość odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela i może być niewystarczająca do pokrycia wszystkich roszczeń poszkodowanego, np. kosztu zniszczonego sprzętu sportowego. Roszczenia przewyższające sumę gwarancyjną sprawca szkody będzie musiał pokryć z własnych środków finansowych – podkreśla Anna Materny.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: