Polacy i inwestowanie pieniędzy. Czego dowiedział się Deutsche Bank?
2016-06-23 14:40
Polacy wciąż inwestują najchętniej w lokaty © BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Lokaty bankowe: popularne i źle oprocentowane
POLACY A LOKATY BANKOWE – NIEODWZAJEMNIONA SYMPATIA?
Nieruchomości i - co może wydać się nieco zaskakujące - lokaty bankowe to w oczach Polaków najbardziej zyskowne z inwestycji. Taki wniosek nasuwa się po lekturze raportu z najnowszej fali cyklicznego sondażu Deutsche Bank. Nasze przywiązanie do tradycyjnych form lokowania wolnych środków jest nadal zaskakująco mocne i to bez względu na to, czy w obecnych realiach (rekordowo niskie stopy procentowe) wybór ten może być faktycznie najlepszym rozwiązaniem.
Tymczasem większość ekspertów podkreśla, że tym, co przesądza o osiąganiu zysków jest odpowiednia dywersyfikacja oraz zdanie się na bardziej zaawansowane produkty inwestycyjne. Bez tego nasze pieniądze nie będą mogły pracować skutecznie. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów z rozrzewnieniem wspomina czasy, gdy do zarabiania pieniędzy wystarczające było otworzenie lokaty lub konta oszczędnościowego.
Niestety, od dłuższego już czasu oba te rozwiązania nie przynoszą dużych zysków. Dlaczego tak się dzieje? Wystarczy rzut oka na wysokość stóp procentowych. Tak niskie jak teraz, nie były jeszcze nigdy. Co prawda na ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zdecydowano o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (1,50 proc. stopa referencyjna), jednak większość członków Rady nie wykluczała możliwości kolejnych obniżek w przyszłości.
Co to oznacza dla Polaków?
– Wysokość stóp procentowych wpływa bezpośrednio na cenę, po jakiej banki sprzedają nam kredyty, a z drugiej strony warunkuje ona wysokość oprocentowania depo-zytów bankowych, w tym przede wszystkim lokat i rachunków oszczędnościowych – wyjaśnia Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank. – Korelację tę widać wyraźnie, jeśli zestawimy ze sobą wykresy opisujące poziom stóp procentowych i oprocentowanie lokat na przestrzeni ostatnich lat - mówi Monika Szlosek. – Fakty mówią same za siebie - trzymanie pieniędzy wyłącznie na lokatach, już od dłuższego czasu nie przynosi większych zysków – dodaje.
fot. mat. prasowe
Stopa referencyjna NBP
Lokata jest dobra na wszystko
Tymczasem okazuje się, że mimo tak dużego spadku opłacalności tych form oszczędzania, Polacy nadal zadziwiająco chętnie z nich korzystają. Co więcej, na przestrzeni ostatnich lat, popularność lokat rośnie. Trend ten potwierdzają badania opinii prowadzone co roku przez Deutsche Bank. O ile w 2011 r., respondenci zapytani o najbardziej zyskowną formę inwestycji, tylko w 1,2 proc. przypadków wskazywali na lokaty terminowe, to w 2013 r. odsetek ten wzrósł do 8,2 proc., a w najnowszym badaniu (kwiecień 2016) wyniósł już 8,7 proc. Była to druga najczęściej wybierana w sondażu odpowiedź.
fot. mat. prasowe
Najbardziej zyskowna forma inwestycji
– Przyczyną takiego stanu rzeczy, może być dość powszechna wśród Polaków niechęć do rozwiązań rynku kapitałowego, które mogą się wydawać zbyt skomplikowane lub bardzo ryzykowne – mówi Monika Szlosek. – Tymczasem doświadczeni inwestorzy wiedzą, że bez odpowiedniej dywersyfikacji, szanse na atrakcyjny zysk są minimalne. Ograniczanie się wyłącznie do najbardziej tradycyjnych narzędzi oszczędnościowych to za mało, jeśli chcemy, aby nasze pieniądze pracowały – tłumaczy.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)