Kto najczęściej zaciąga kredyty mieszkaniowe?
2016-06-29 11:27
Kto najczęściej zaciąga kredyty mieszkaniowe? © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w ciągłym chaosie
Obserwowany spadek wolumenu kredytów walutowych jest bezpośrednim wynikiem Rekomendacji S, która ograniczyła bankom możliwość udzielania kredytów w innej walucie niż waluta, w której kredytobiorca uzyskuje dochody.Z opublikowanego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego „Raportu o sytuacji banków w 2015 roku” wynika, że w analizowanym okresie spadła liczba nowych kredytów mieszkaniowych o najwyższym wskaźniku LtV. Ich udział zmalał o 9,5 punku procentowego względem roku 2014 i wyniósł 30,0% (52,5 tys. sztuk).
fot. mat. prasowe
Struktura akcji kredytowej ze względu na LTV w 2015 r.
Struktura portfela kredytowego ze względu na okres kredytowania nie zmieniła się radykalnie względem roku 2014. Największy wzrost liczby udzielanych kredytów zanotowano w przedziale o okresie zapadalności od 25 do 30 lat (wzrost o 6 691 sztuk). Spadł natomiast odsetek kredytów udzielonych na okres do 20 lat (o 2,41 punktu procentowego w porównaniu do roku 2014).
fot. mat. prasowe
Struktura akcji kredytowej ze względu na okres kredytowania
Komu banki pożyczały najczęściej?
Z profilu kredytobiorców, który jawi się na podstawie raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, iż najliczniejszą grupą kredytobiorców w 2015 roku były osoby między 25 a 35 rokiem życia. Ta grupa wiekowa stanowiła niemal 54% wszystkich osób finansujących zakup własnego mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego. Tak duży odsetek osób młodych wspomagających się kredytem może wynikać z zasad działania Programu „Mieszkanie dla Młodych” (wiek kredytobiorcy do 35 lat) oraz jesiennej nowelizacji ustawy o możliwość nabycia lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego, która dodatkowo poszerzyła grono potencjalnych kredytobiorców. Najmniej liczną grupą kredytobiorców były osoby w wieku do 25 roku życia, które stanowiły jedynie 5,9% wszystkich pożyczkobiorców.
fot. mat. prasowe
Struktura akcji kredytowej ze względu na wiek kredytobiorców
Z Raportu UKNF wynika także, iż osoby z wykształceniem wyższym bądź niepełnym wyższym zdominowały zeszłoroczny rynek kredytów hipotecznych (71% wszystkich kredytów). Na przeciwnym biegunie znalazły się osoby z wykształceniem podstawowym, których udział stanowił jedynie 3% struktury portfela ze względu na wykształcenie. Większość zobowiązań, bo aż 53%, zaciągnęły małżeństwa, a 32% kredytów zostało udzielonych osobom samotnym.
fot. mat. prasowe
Struktura akcji kredytowej ze względu na wykształcenie
fot. mat. prasowe
Struktura akcji kredytowej ze względu na sytuację rodzinną
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)