Ubezpieczenie turystyczne kup z głową
2016-07-08 10:08
Przeczytaj także: Wakacje za granicą: zadbaj, aby nie wrócić z gigantycznym długiem
W wersji standardowej TU bierze też na siebie odpowiedzialność za zdarzenia losowe związane ze zwykłą aktywnością ubezpieczonego, natomiast jeśli ktoś za granicą zamierza spędzać czas bardzo aktywnie, uprawniając sporty, musi dokładniej przeczytać OWU. Jeśli jest to jazda na rowerze to nie ma się czym martwić. Ale już uprawianie kite surfingu będzie wymagało wykupienia rozszerzonego pakietu. Ubezpieczyciele uważają, że ten rodzaj aktywności to sport wysokiego ryzyka. Podobnie traktują jazdę na nartach wodnych, skoki na bungee, czy udział we wszelkiego rodzaju wyścigach. W razie wypadku, jeśli nie mamy rozszerzonej wersji polisy, nie dostaniemy odszkodowania od ubezpieczyciela.
Podobnie jest ze zdrowotnymi zdarzeniami losowymi. Standardowo TU pokrywa koszty leczenia zachorowań nagłych, niebędących wynikiem leczonych wcześniej schorzeń, czy chorób przewlekłych. Jeszcze jakiś czas temu urlopowicz z nadciśnieniem w razie hospitalizacji za granicą w związku z sercowymi problemami, nie mógł liczyć na zwrot kosztów. Obecnie TU biorą na siebie takie rachunki ze szpitala, pod warunkiem, że klient wykupi rozszerzony pakiet dla ubezpieczonych, cierpiących na przewlekłe przypadłości. Zasada ta nie obejmuje chorób przenoszonych drogą płciową. To samo dotyczy chorób psychicznych – chorzy nie mają szans na zwrot kosztów hospitalizacji, czy konsultacji lekarskich.
Suma ubezpieczenia
Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką TU wypłaci w ramach rekompensaty za zdarzenie losowe. Po raz kolejny trzeba podkreślić, że oszczędzanie na wydatkach może się w przyszłości zemścić. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że koszty usług medycznych za granicą są wysokie więc wykupienie polisy z niską sumą ubezpieczenia nie daje często żadnego zabezpieczenia. Jednym z błędów jakie popełniają ubezpieczyciele jest przeliczanie sum z polisy podawanych w euro na złote. Coś co w naszej walucie wygląda imponująco, za granicą, gdy przyjdzie płacić w walucie obcej, może stanowić niewielką wartość.
Wybierając sumę ubezpieczenia starajmy się dostosować ją do naszych potrzeb. Podczas wyjazdu z biurem turystycznym, z założeniem, że czas spędzimy w ośrodku wczasowym, warto zaopatrzyć się w dobrą polisę na wypadek zachorowania. Należy również zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia związaną z transportem do szpitala w Polsce. Jadąc samochodem wybierzmy natomiast dobry pakiet OC. W każdym przypadku można zrezygnować z bogatszego pakietu ubezpieczenia z odpowiedzialności cywilnej, czy obsługi prawnej.
Wyłączenia
Czytając OWU trzeba też dokładnie sprawdzić czy Towarzystwo Ubezpieczeniowe bierze odpowiedzialność za szkody do jakich doszło w wyniku ataku terrorystycznego. Do niedawna, w standardzie takie zdarzenie było dodawane do wyłączeń. W związku z rozszerzającym się na kolejne państwa zagrożeniem terrorystycznym, coraz więcej towarzystw ubezpiecza podróż do takich krajów, ale w ramach wersji rozszerzonej.
Wyłączenia w OWU to obowiązkowa lektura każdego wczasowicza. Dowiemy się jakie ryzyka firma pokrywa, za co zapłaci pod pewnymi warunkami, a czego nie ubezpiecza w ogóle.
Konrad Grzelec,
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)