Polacy i ich karty kredytowe
2016-07-11 10:37
Karty kredytowe © Kenishirotie - Fotolia.com
Przeczytaj także: Karty kredytowe: nie lubią ich banki czy klienci?
Niemal 6 na 10 Polaków posiada w swoim portfelu kartę debetową - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Lindorff SA. Na drugim miejscu pod względem popularności uplasowała się "kredytówka", której posiadanie deklaruje 43% respondentów. Gdzie leży różnica pomiędzy tymi plastikami?Karta debetowa to elektroniczne narzędzie umożliwiające zapłatę do wysokości kwoty, jaką kupujący realnie posiada na powiązanym z nią rachunku. Z kolei karta kredytowa to rozwiązanie służące kredytowaniu zakupów. Najprościej rzecz ujmując, przy jej użyciu zapłacimy za zakupy pieniędzmi banku, które dostajemy na kilkadziesiąt dni do naszej dyspozycji. Jeżeli w ciągu tych dni zdążymy spłacić całą pożyczoną kwotę, nie naliczone nam będą odsetki (tzw. okres bezodsetkowy). Jeśli jednak stać nas jedynie na oddanie części wydanej kwoty, to wówczas bank naliczy nam oprocentowanie i pozwoli spłacić zadłużenie w ratach.
W przeprowadzonym badaniu na zlecenie firmy Lindorff SA aż 56% ankietowanych stwierdziło, że „wystarcza im pieniędzy na co dzień, ale nie stać ich na większe wydatki”, a blisko 60% badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że „w planowaniu wydatków nie wybiega poza horyzont miesiąca”. Możemy zatem domniemywać, że w przypadku wakacji czy nagłych wydatków, takich jak np. konieczność ubezpieczenia czy naprawy auta, możliwość użycia karty staje się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Kto zatem z niej korzysta?
fot. mat. prasowe
Jaki limit ma twoja karta kredytowa
Liderzy – osoby w wieku 41+
Osoby z najstarszej analizowanej grupy wiekowej (41-50 lat) stanowią najliczniejszą grupę osób, posiadających przynajmniej jedną kartę kredytową – to aż 56%. Na drugim miejscu –
z 17-procentowy spadkiem – znalazły się osoby w wieku 25-32 lata (39%). Natomiast jeśli chodzi o ankietowanych w przedziale wiekowym 33-40 lat, to jedynie nieco więcej niż 1/3 z nich posiada kartę kredytową.
Czytaj także:
-
3 kroki do idealnej karty płatniczej dla firmy
- To nieprawda, że nie stać nas na oszczędzanie pieniędzy
Jak pokazują wyniki badania, właścicielem karty kredytowej jest najczęściej osoba dojrzała, która zazwyczaj ma już ustabilizowaną sytuację materialną – stałą pracę, mieszkanie lub dom. Karta kredytowa jest przywilejem, bank musi uznać sytuację klienta za stabilną i rokującą terminową spłatę, by wydać kartę. Z drugiej strony klient musi potrzebować karty kredytowej, to znaczy móc z niej korzystać w wystarczająco dużej liczbie punktów usługowych, sklepów, czy za zakupy w sklepach internetowych. Dlatego najczęściej na kartę kredytową decydują się mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców oraz osoby posiadające dzieci. Ich sytuacja finansowa pozwala zarówno na otrzymanie takiej karty od banku – kartę kredytową może otrzymać osoba pełnoletnia uzyskująca stałe dochody, która posiada zdolność kredytową wymaganą przez bank, jak i na regularne jej spłacanie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)