eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweInwestorzy na GPW w I poł. 2016 r.

Inwestorzy na GPW w I poł. 2016 r.

2016-08-01 12:14

Inwestorzy na GPW w I poł. 2016 r.

Inwestorzy na GPW w I poł. 2016 r. © mattz90 - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Za największą część obrotów na Głównym Rynku akcji niezmiennie odpowiadają inwestorzy zagraniczni - w I poł. 2016 r. wygenerowali aż 54% obrotów, podczas gdy inwestorzy indywidualni 13%, a inwestorzy instytucjonalni - 33%. Na rynku NewConnect proporcje są odwrotne - tutaj zdecydowanie dominują inwestorzy indywidualni (75% obrotów), podczas gdy inwestorzy zagraniczni odpowiadają tylko za 8% obrotów.

Przeczytaj także: Inwestorzy na GPW w 2015 r.

Główny Rynek GPW


Pierwsze sześć miesięcy upłynęło na giełdzie ez kompletnie żadnych zaskoczeń - podobnie jak miało to miejsce w latach poprzednich latach, za największy udział w obrotach na Głównym Rynku GPW w Warszawie odpowiadali inwestorzy spoza naszego kraju. Wygenerowali oni 54% obrotów akcjami, co jest równoznaczne ze wzrostem na poziomie 3 pkt proc. rdr. Udział polskich inwestorów instytucjonalnych spadł o 4 pkt. proc. i wyniósł 33 proc. Z kolei inwestorom indywidualnym udało się wypracować 13 proc. obrotów (+1 pkt proc. rdr) potwierdzając tym samym stabilny w ostatnich kilku półroczach udział tej grupy inwestorów w obrotach.

W ostatnim półroczu wśród instytucji dominowały TFI (udział na poziomie 35 proc.), na drugim miejscu uplasowały się podmioty świadczące usługi animatorów (33 proc.), na trzecim zaś otwarte fundusze emerytalne (13 proc.).

fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na Głównym Rynku akcji

W badanym okresie ) inwestorzy instytucjonalni wygenerowali 33 proc. obrotów.


NewConnect


Na rynku NewConnect nadal dominującą rolę odgrywają inwestorzy indywidualni, którzy w pierwszej połowie 2016 r. odpowiadali za 75 proc. obrotów, czyli tyle samo, ile w całym 2015 r. W tym samym okresie udział inwestorów zagranicznych stanowił 8 proc. obrotów. Spadek udziału w obrotach na tym rynku przypadł instytucjom krajowym, które zanotowały 17 proc. udziału w obrotach. W minionym półroczu na NewConnect wśród instytucji, dominowały firmy, które odpowiadały za 38 proc. obrotów akcjami. Aktywnymi inwestorami na NewConnect niezmiennie są TFI, które w pierwszej połowie 2016 r. odpowiadały za 22 proc. obrotów wszystkich instytucji (w II poł. 2015 r. ich udział wynosił 21 proc.).

fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na rynku NewConnect

Na NewConnect zdecydowanie dominują inwestorzy indywidualni.


Rynek Instrumentów Pochodnych


Również na rynku derywatów w pierwszej połowie 2016 r. wiodącą rolę odgrywali krajowi inwestorzy indywidualni. Na rynku kontraktów terminowych ich udział w wolumenie obrotu kształtował się na poziomie 47 proc. Na rynku opcji zaś ich udział wyniósł 51 proc. W I półroczu 2016 r. udział instytucji krajowych oraz inwestorów zagranicznych w wolumenie obrotu kontraktami kształtował się odpowiednio na poziomach: 36 proc. i 17 proc. Na rynku opcji w badanym okresie inwestorzy zagraniczni osiągnęli udział na poziomie 10 proc., a udział instytucji krajowych wyniósł 39 proc.

Należy zauważyć, że udziały w obrotach kontraktami dotyczą całkowitego obrotu wszystkimi rodzajami kontraktów, tzn. kontraktów na indeksy, waluty, akcje, WIBOR i obligacje.

fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na rynku kontraktów terminowych

Na rynku derywatów w pierwszej połowie 2016 r. wiodącą rolę odgrywali także krajowi inwestorzy indywidualni.

fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na rynku opcji

Największy udział inwestorów zagranicznych odnotowano w I poł. 2011 roku


Informacje o badaniu


Giełda przeprowadziła badanie udziału różnych grup inwestorów (inwestorzy zagraniczni, krajowi instytucjonalni oraz krajowi indywidualni) w obrotach instrumentami finansowymi na parkiecie w I półroczu 2016 r. Zgodnie z przyjętą metodologią udziały poszczególnych grup inwestorów bazują na wynikach ankiety, na którą odpowiadają krajowe biura maklerskie, a także na danych o obrotach zdalnych członków giełdy. Działalność animatorów oraz zarządzanie portfelem klientów zostało potraktowane jako działalność krajowych inwestorów instytucjonalnych. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne realizowane na GPW. Dane roczne obliczono na podstawie danych półrocznych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: