Rynek czeka na RPP
2006-02-25 00:02
Przeczytaj także: Złoty się konsoliduje
Duży popyt na 52-tygodniowe bony skarbowe nie wywołał bodźca do zdecydowanego ruchu. We wtorek podaż nadal rosła, wzbijając kurs EUR/PLN do poziomu 3,7780 a USD/PLN testował poziom 3,1750. Zapowiedzią dalszego osłabiania się złotego były wypowiedzi Minister Finansów, zaniepokojonej skalą wydatków budżetowych. Prognozy dotyczące dochodów podatkowych mogą również okazać się zbyt optymistyczne i postawić pod znakiem zapytania tegoroczną, planowaną wielkość deficytu budżetowego. Szef NBP z dużym sceptycyzmem wyrażał się na temat rozwoju gospodarczego kraju, przy zachowaniu obecnego poziomu konsumpcji i słabości finansów publicznych.W czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita" alarmowała, że dochody budżetowe mogą być przeszacowane nawet o blisko 7,5 mld zł. Reakcja inwestorów była jednoznaczna. Złoty przełamał opór na poziomie 3,80 i powędrował w kierunku 3,82. Kurs USD/PLN skutecznie przebił poziom 3,20 i podążał dalej w kierunku 3,2150. Jednak inwestorzy szybko zdyskontowali złe wiadomości i już po południu popyt na złotego wzrósł, spychając euro do poziomu 3,79 złotego. Czwartkowe kwotowania konsolidowały złotego w przedziale 3,7830 – 80 za euro. Nawet bardzo dobre dane o sprzedaży detalicznej, która wzrosła w styczniu o 8,6 proc wobec oczekiwan wzrostu o 6,5 proc nie wywołały euforii. Rynek ewidentnie powstrzymywał się przed jednoznacznymi ruchami w oczekiwaniu na przyszłotygodniową decyzję RPP w sparwie stóp procentowych. Dolarowi zaszkodziły bardzo dobre dane o wskaźniku Ifo, który zanotował swoje 14-letnie maksimum. Kurs USD/PLN spadł po południu do poziomu 3,1760.
Koniec tygodnia nie przyniósł znaczących zmian. Brak było wyraźnego impulsu, który mógłby zachęcić inwestorów do zajmowania pozycji. Złoty umocnił się nieznacznie do euro, testując okolice 3,78, a dolar pod wpływem słabszego eurodolara umocnił się, wzbijając się do poziomu 3,18. Spokojny koniec tygodnia może być zwiastunem nadchodzących zmian. W przyszłym tygodniu rynek otrzyma duży zastrzyk adrenaliny w postaci danych makroekonomicznych, które mogą spowodoac dynamiczne ruchy kursów.
fot. mat. prasowe
Rekomendacje
Przyszłotygodniowa decyzja RPP może być bodźcem dla złotego do dalszego umocniania. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie może wzmóc oczekiwania rynku na marcową obniżkę i wpłynąc na wzrost cen obligacji oraz krajowej waluty. Poziomem wsparcia jest 3,75 złotego za euro, a oporem 3,82, którego przebicie mogłoby poprowadzic kurs do 3,86, powyżej którego stałoby się możliwe formuowanie przez EUR/PLN podwójnego dna.
fot. mat. prasowe
![Koronawirus i rynek walutowy: czy PLN poradzi sobie z pandemią? [© nestonik - Fotolia.com] Koronawirus i rynek walutowy: czy PLN poradzi sobie z pandemią?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-walutowy/Koronawirus-i-rynek-walutowy-czy-PLN-poradzi-sobie-z-pandemia-228434-150x100crop.jpg)
oprac. : Marek Węgrzanowski / WGI Dom Maklerski