Wakacje: jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych?
2016-08-09 12:59
Karty płatnicze © Brian Jackson - Fotolia.com
Przeczytaj także: Karty płatnicze w zagranicznej podróży
1. Jakie karty płatnicze wziąć ze sobą?
Jeżeli posiadasz więcej niż jedną kartę płatniczą, warto wziąć co najmniej dwie, najlepiej różnego rodzaju. Na przykład, wypożyczalnie samochodów czy hotele żądają przedstawienia karty kredytowej jako formy poręczenia i mogą nie akceptować kart debetowych. Warto wziąć też karty powiązane z różnymi kontami, co da ci dostęp do różnych źródeł pieniędzy. Jednocześnie, ze względów bezpieczeństwa, na spacery i wycieczki zaleca się nosić w portfelu tylko jedną kartę, a pozostałe przechowywać w bezpiecznym miejscu.
2. Chargeback – dodatkowa możliwość reklamacji
Wciąż jeszcze mało osób zdaje sobie sprawę, że płacenie kartą daje użytkownikowi wyjątkowe zabezpieczenie w formie usługi chargeback. Dzięki niej masz prawo do złożenia reklamacji w swoim banku, jeśli opłacona kartą usługa nie została wykonana, bądź też była wykonana wadliwie albo niezgodnie z zamówieniem. Jeśli więc na przykład hotel w czasie wyjazdu nie będzie spełniał obiecanego standardu, chargeback umożliwi skorzystanie z alternatywnej ścieżki reklamacyjnej w twoim banku.
3. Bonusy: nagrody i zniżki
Płacenie kartą daje możliwość korzystania z nagród i zniżek, również w czasie wakacji. Na przykład Mastercard oferuje program Priceless Cities, w ramach którego w kilkudziesięciu najchętniej odwiedzanych przez turystów miastach na całym świecie dostępne są ciekawe promocje. Z kolei dla osób spędzających wakacje w kraju ciekawy może okazać się program punktowy Priceless Specials, który daje dostęp do atrakcyjnych ofert i promocji w partnerskich punktach handlowo-usługowych w całej Polsce.
4. Usługi dodatkowe dla posiadaczy kart
Turyści często korzystają z ubezpieczeń wyjazdowych. Jeśli jesteś posiadaczem karty, możesz wykupić związaną z tym ofertę ubezpieczenia lub assistance swojego banku. Niektóre karty kredytowe oferują ubezpieczenia w pakiecie. Podobnie jest z usługami concierge dostępnymi dla posiadaczy kart prestiżowych.
5. Chroń karty i numery PIN!
Bezpieczne płacenie wymaga chronienia karty, a także kodów PIN i CVC/CVV, tak żeby nikt niepowołany nie mógł ich wykorzystać do uzyskania dostępu do twojego konta bankowego. Na przykład może zdarzyć się, że pracownicy hoteli skanują karty gości lub żądają podania numeru PIN bądź CVC/CVV – takie działanie jest niezgodne z podstawowymi zasadami i nie wolno się na nie zgadzać. Kodu PIN nie należy zapisywać w widocznym miejscu, w szczególności na samej karcie czy w portfelu, a karty powinno się przechowywać w bezpiecznym miejscu. Tak jak w domu, również w czasie wakacyjnego wyjazdu nie należy tracić swojej karty z oczu, a przy płaceniu mieć zawsze terminal płatniczy w zasięgu wzroku. Dlatego bezpieczniejsza jest płatność zbliżeniowa, ponieważ karty nie trzeba oddawać kasjerowi: płacąc mamy kartę w dłoni.
6. Wypłata z bankomatów za granicą
Wyjazdy za granicę oznaczają konieczność używania obcej waluty. Jeśli nie chcesz lub nie możesz wymienić jej w kantorze, dobrą alternatywą jest skorzystanie z bankomatu w miejscu docelowym podróży. Przed wyjazdem sprawdź jednak, jakie są koszty takiej transakcji w twoim banku, żeby zaplanować wypłaty w sposób zapewniający najniższe koszty. Stosuj też podwyższoną ostrożność przy używaniu bankomatów, których nie znasz, szczególnie jeśli coś budzi twoje podejrzenia. Dobrą alternatywą może być skorzystanie z wypłaty gotówki z kasy sklepowej, przy okazji robienia zakupów (tzw. usługa cashback).
7. Ile kosztuje wymiana walut?
Karty wydane przez polskie banki są standardowo powiązane z kontami złotówkowymi, co oznacza, że płacąc za granicą będziesz pokrywać koszt przewalutowania. Przed wyjazdem warto sprawdzić w swoim banku, ile on wynosi. Niektóre polskie banki wprowadziły już karty walutowe. Pozawalają one korzystać ze środków zgromadzonych na różnych kontach w banku, prowadzonych w różnych walutach. Jeśli nie lubisz niespodzianek i chcesz wiedzieć w momencie realizowania transakcji, jaka kwota znajdzie się po powrocie na wyciągu z karty, w zagranicznym sklepie warto zapytać o usługę Dynamic Currency Conversion (DCC), dzięki której terminal płatniczy automatycznie rozpozna walutę, z którą powiązana jest twoja karta. W efekcie sprzedawca będzie mógł zaproponować ci rozliczenie transakcji w złotówkach, dzięki czemu przewalutowanie w ogóle nie będzie potrzebne.
8. Gdy karta zniknie…
Gdy twoja karta płatnicza zagubi się lub zostanie ukradziona, nie panikuj. Taką kartę należy po prostu możliwie szybko zastrzec, żeby nie mógł z niej skorzystać oszust. Można skorzystać w tym celu z ogólnopolskiego numeru +48 828 828 828 lub strony zastrzegam.pl. Serwis ten współpracuje ze wszystkimi bankami w Polsce. W swoim telefonie komórkowym koniecznie miej zapisany numer do infolinii swojego banku lub ogólnopolski numer do systemu „Zastrzegam”.
9. Płatności za rezerwacje online
Wyjeżdżając na wakacje, coraz więcej usług turystycznych rezerwujemy przez internet. Dlatego warto pamiętać o zasadach bezpiecznego płacenia kartą online, takich jak korzystanie tylko z zaufanych stron WWW, serwisów płatniczych i oprogramowania. Najbezpieczniejszym, a jednocześnie najwygodniejszym rozwiązaniem jest zapisanie danych twoich kart płatniczych w tzw. portfelu cyfrowym, takim jak Masterpass. Jest to aplikacja, która pozwala zapisać i zakodować w niej dane karty. Dzięki temu nie są udostępniane sklepowi online i trudniej je wykraść, a jednocześnie nie wymagają wpisywania danych karty przy każdej transakcji.
Karta przetargowa: bezpieczeństwo i wygoda
Często podkreśla się, że, patrząc z perspektywy turysty, płacenie podczas wakacji kartą jest wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż gotówka.
– Karta płatnicza to bezpieczny wybór na wakacje. Łatwiej jest wykraść gotówkę niż skorzystać z czyjejś karty. W razie kradzieży lub zgubienia karty, jej użytkownik nie ponosi odpowiedzialności za płatności dokonane przez niepowołane osoby, jeśli tylko zastrzegł ją i przestrzegał podstawowych zasad bezpieczeństwa – mówi Kamila Kaliszyk z polskiego oddziału MasterCard Europe.
Podobnie jak w domu możemy też płacić szybciej i wygodniej i nie zajmować się sprawami takimi jak poszukiwaniu bankomatu lub kantoru, albo czekanie na wydawanie reszty w sklepie. W innych krajach na całym świecie, podobnie jak w Polsce, uregulowanie niewielkiej kwoty kartą zbliżeniową nie wymaga nawet wpisywania kodu PIN, dzięki czemu transakcja jest jeszcze szybsza i prostsza. Z karty można korzystać w nawet najmniejszych zakątkach świata, ponieważ najpopularniejsze w Polsce systemy płatnicze działają globalnie.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)