eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKredyty hipoteczne z rekordem. Co za tym stoi?

Kredyty hipoteczne z rekordem. Co za tym stoi?

2016-09-08 10:20

Kredyty hipoteczne z rekordem. Co za tym stoi?

Rekordowe wyniki na rynku kredytowym © tl6781 - Fotolia.com

Kończące się środki w programie MdM kolejny raz przyczyniły się do osiągnięcia rekordowych wyników na rynku kredytowym. Zarówno liczba, jak i wartość udzielonych kredytów były najwyższe od kilku lat.

Przeczytaj także: Kredyty mieszkaniowe. BIK podsumował luty 2016 r.

W II kwartale tego roku banki udzieliły 49118 kredytów o łącznej wartości 10,607 mld złotych. Są to wartości wyższe od tych notowanych w okresie od stycznia do lutego tego roku, ale także lepsze od analogicznego okresu roku 2015. Pod względem ilości udzielonych kredytów, wynik osiągnięty w II kwartale jest najlepszy od III kwartału roku 2012, a pod względem wartości od IV kwartału roku 2011. Głównym czynnikiem, który napędzał rozwój rynku kredytowego w ostatnim okresie był niewątpliwie program Mieszkanie dla Młodych i wizja znaczącego ograniczenia tego programu w drugiej połowie 2016 roku. W marcu wyczerpała się pula środków na rok bieżący, a w lipcu pierwsza połowa środków możliwa do zarezerwowania z puli roku 2017.

Czynniki te skłaniały wielu kredytobiorców zainteresowanych dopłatą do przyspieszenia decyzji o zakupie i złożenia wniosków kredytowych. Efekt kończących się środków i zwiększonego popytu odczuwalny będzie także w III kwartale tego roku, gdyż wiele wniosków złożonych w ostatnich tygodniach dostępności środków na 2017 rok będzie uruchamiana dopiero w sierpniu i we wrześniu tego roku. Możemy zatem przypuszczać, że w III kwartale także odnotujemy dobry wynik, a spadek akcji kredytowej możemy zauważyć dopiero w IV kwartale tego roku.

MdM na 2018 rok ciągle dostępny


W roku bieżącym nie możemy już składać wniosków o dopłatę z puli roku 2017. Zgodnie z zapisami ustawy, po wykorzystaniu 50 proc. środków Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymuje przyjmowanie wniosków kredytowych. Możliwe będzie to dopiero po rozpoczęciu 2017 roku, zatem należy liczyć się z ogromną liczbą składanych wniosków w pierwszych dniach stycznia przyszłego roku. Jednak ciągle możliwe jest składanie wniosków, w sytuacji gdy uruchomienie dopłaty nastąpi w 2018 roku. Według danych, na koniec sierpnia tego roku wykorzystane zostało zaledwie 3,49 proc. puli. Zatem do progu 50 proc. jest jeszcze daleko i osoby, które są zainteresowane dopłatą na 2018 rok nie muszą się nadmiernie spieszyć.

fot. tl6781 - Fotolia.com

Rekordowe wyniki na rynku kredytowym

Zarówno liczba, jak i wartość udzielonych w II kwartale kredytów były najwyższe od kilku lat.


Jakie kredyty zaciągaliśmy w II kwartale 2016 roku?


Pod względem struktury portfela nowych kredytów w okresie od kwietnia do końca czerwca nie odnotowaliśmy dużych zmian. W dalszym ciągu dominującą walutą jest złoty (98,56 proc. kredytów), warto jednak odnotować rekordowe wartości pod względem średniej kwoty kredytu. W analizowanym okresie średnia kwota kredytu złotowego wynosiła 214558 złotych, a po uwzględnieniu kredytów walutowych średnia kwota ogółem wzrosła do 215931 złotych. Są to wartości historycznie najwyższe, gdyż nawet w okresie boomu na rynkach nieruchomości i kredytowym w latach 2007-2009 były to kwoty niższe o kilkanaście tysięcy złotych. W II kwartale w dalszym ciągu największa liczba kredytów (62,27 proc.) zawierała się w wartościach pomiędzy 100, a 300 tysięcy złotych. Niewielką zmianę odnotowano w strukturze LTV – pomimo, iż ciągle 42,65 proc. kredytów zostało udzielonych z wkładem własnym poniżej 20 proc., to jest to spadek aż o 4,96 p.p. Analizując strukturę portfela kredytów w II kwartale warto zwrócić uwagę na ciągle rosnący udział Warszawy. W ostatnim okresie 43,27 proc. kredytów zostało udzielonych w stolicy. Jest to wartość ciągle rosnąca, gdyż jeszcze 2 lata temu udział ten nie przekraczał 25 procent.

Michał Krajkowski, Główny Analityk

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: