eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDebiuty giełdowe w Europie w III kw. 2016 r.

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2016 r.

2016-10-10 11:33

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2016 r.

Rynek IPO ciągle nie w formie © moomsabuy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatnimi czasy europejskie rynki IPO nie radziły sobie zbyt dobrze. Wiele jednak wskazuje na to, że stagnacja spowodowana wynikami czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii zostanie w końcu przełamana. Według raportu "IPO Watch Europe. III kwartał 2016", łączna wartość tegorocznych IPO ma szansę przekroczyć 25 mld euro.

Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku

W skrócie

  • W badanym okresie na warszawskim rynku IPO pojawiło się zaledwie pięć ofert, których wartość sięgnęła 4,3 mln euro.
  • Łączna wartość europejskich IPO z III kwartału 2016 r. okazała się zaledwie o 17% niższa względem analogicznego okresu poprzedniego roku.
  • Znakomita większość łącznej wartości ofert (92%) przypadło w udziale Europie kontynentalnej.
  • Londyński rynek IPO ciągle nie w formie - dekoniunktura nadal jest faktem. Łączna wartość ofert okazała się o połowę niższa od zanotowanej w III kwartale 2015 roku. Aż 6 z 9 debiutów miało miejsce na rynku alternatywnym AIM.
  • Marazm nie będzie trwał wiecznie - przewidywania odnośnie nadchodzących miesięcy wydają się całkiem obiecujące. W całym bieżącym roku łączna wartość IPO najprawdopodobniej zdoła przekroczyć poziom 25 mld euro.

Sytuacja na rynku IPO w Warszawie


Na giełdzie w Warszawie w minionym kwartale miało miejsce tylko pięć IPO (wszystkie na NewConnect) o łącznej wartości zaledwie 4,3 mln euro. Największą ofertą było IPO spółki deweloperskiej Tower Investments (2,4 mln euro).
„Niestety, nasz rynek kapitałowy został dotknięty przez szereg negatywnych czynników jednocześnie – zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych, ogólny odpływ inwestorów zagranicznych z naszego regionu, zawirowania polityczne powodujące niepewność na rynku oraz działania skarbu państwa wobec kontrolowanych przez niego spółek z GPW godzące w interesy akcjonariuszy mniejszościowych, czy też liczne nieprawidłowości na rynkach NewConnect i Catalyst. W tej sytuacji iskierką nadziei może być kilka przeprowadzanych właśnie ofert publicznych, które powinny oznaczać poprawę statystyk rynku pierwotnego w Warszawie w czwartym kwartale. Jednak brak wśród nich dużych podmiotów, które miałyby szansę zrównoważyć ubytek w postaci coraz większej liczby wycofywanych z obrotu giełdowego spółek” – podsumowuje Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Sytuacja na rynku IPO w Europie


Słabe pierwsze półrocze 2016 r. na europejskim rynku pierwotnym miało swoją kontynuację również w minionym kwartale wskutek wyniku referendum związanego z Brexitem. Łącznie w Europie odnotowano 52 IPO o wartości 3,8 mld euro, co stanowi wartość o 17% niższą niż w trzecim kwartale 2015 r. (53 IPO, 4,6 mld euro). Jednak zarówno kilka transakcji przeprowadzonych pomyślnie we wrześniu, jak i oferty zapowiadane na nadchodzące miesiące wskazują, że koniunktura na rynku pierwotnym powoli się odbudowuje.

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO od 2007 roku

Tegoroczna aktywność na europejskim rynku IPO zdecydowanie nie należy do imponujących.


W trzecim kwartale br. zdecydowana większość ofert przypadła na Europę kontynentalną. Aż 55% łącznej wartości IPO stanowiła przeprowadzona we wrześniu oferta spółki Nets A/S na giełdzie w Kopenhadze (2,1 mld euro). Z kolei pięć ofert na włoskiej Borsa Italiana o łącznej wartości 0,8 mld euro stanowiło 21% wszystkich IPO w Europie, głównie ze sprawą oferty prywatyzacyjnej zajmującej się kontrolą ruchu lotniczego spółki Enav SpA.

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od 2013 roku

O spektakularnym III kwartale nie ma już mowy od dobrych trzech lat.


„Aktywność na rynku IPO w Europie była w minionym kwartale niska, podobnie jak w całym bieżącym roku. Spore grono potencjalnych emitentów przełożyło lub odwołało plany debiutu w związku z wynikiem głosowania w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii. Jednak w ostatnich tygodniach sytuacja ulega stopniowej poprawie, gdyż spółki starają się wykorzystać chwilowe uspokojenie na rynkach, zwłaszcza że jednocześnie antycypują ryzyko możliwych dalszych turbulencji związanych z wyborami prezydenckimi w USA. Lista spółek, które zapowiedziały ostatnio IPO, przedstawia się obiecująco i na tej podstawie należy oczekiwać udanego początku czwartego kwartału" – mówi Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Informacje o badaniu
Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 marca 2016 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: