Unikanie opodatkowania? Nie mamy z tym problemu
2016-10-17 11:37
Jaka jest moralność finansowa Polaków? © Voyagerix - Fotolia.com
Przeczytaj także: Karuzele VAT: fiskus musi dowieść że faktury są nierzetelne
Statystyki dowodzą, że corocznie budżet państwa traci około 35-55 mld zł, które powinny do niego wpłynąć z tytułu opodatkowania VAT oraz między 10 a 40 mld zł z CIT. Rząd zapowiada wprawdzie wprowadzenie przepisów, dzięki którym system podatkowy zostanie uszczelniony, ale biorąc pod uwagę moralność finansową Polaków, może to być bardzo trudne zadanie. Z badania zrealizowanego na zlecenie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz BIG InfoMonitor wynika bowiem, że w naszym społeczeństwie istnieje dość spore przyzwolenie na oszukiwanie państwa. O wiele większe niż zgoda na nieuczciwość wobec ubezpieczyciela, banku czy wierzyciela.Wśród 9 poruszonych w badaniu problemów, które miały za zadanie określić poziom tolerancji na nieetyczne zachowania finansowe, najwyższy odsetek twierdzących wskazań padł w odpowiedzi na pytania: Czy można usprawiedliwić, gdy ktoś płaci gotówką bez rachunku, by uniknąć płacenia VAT? oraz Czy można usprawiedliwić, gdy ktoś pracuje na czarno, aby uniknąć ściągania długów z pensji? - czyli jednocześnie ucieka przed wierzycielem i unika opodatkowania. Na pierwsze pytanie odpowiedzi: zawsze, często i czasem padło 33 proc., a na drugie - prawie 35,6 proc.
Większą akceptację zyskało jeszcze jedynie usprawiedliwienie sytuacji, w której ktoś bierze kredyt bez dokładnego zapoznania się z warunkami spłaty – 35,9 proc.
Dla porównania, zupełnie nieliczni (1,5 proc.) usprawiedliwiliby zaciągnięcie kredytu na cudzy dowód, co naraziłoby na szkodę inną osobę i bank. Między 14 a 17 proc. ankietowanych byłoby gotowych przymknąć oko na zawyżanie wartości szkód, aby wyciągnąć więcej pieniędzy od ubezpieczyciela, czy też zatajanie przed bankiem informacji uniemożliwiających otrzymanie kredytu. Między 23 a 28 proc., czyli nadal mniej niż w przypadku oszustw podatkowych, byłoby gotowych usprawiedliwić zmienianie rachunków i przepisywanie majątku w celu ucieczki przed wierzycielem.
Co istotne w grupie respondentów prowadzących własny biznes akceptacja dla niepłacenia VAT i ucieczki przed wierzycielem do wolnej od podatków szarej strefy jest wyższa niż wśród ogółu respondentów i wynosi odpowiednio 42 i 49 proc.
fot. mat. prasowe
Czy można usprawiedliwić, gdy ktoś...
Informacje o badaniu
Badanie wykonane przez firmę Pactor na ogólnopolskiej reprezentatywnej 1000-osobowej próbie Polaków w wieku pow. 18 lat, luty 2016 r.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)