6 największych graczy na rynku finansowym
2016-10-22 00:35
NYSE © ulu_bird - Fotolia.com
W artykule omówione zostaną instytucje finansowe, które odgrywają kluczową rolę dla gospodarek całego świata, a także dla światowych rynków.
Przeczytaj także: Reklamacja w banku: projekt ustawy budzi wątpliwości
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission, SEC)
SEC jest organem nadzorczym amerykańskiej giełdy papierów wartościowych. Rolą SEC jest kontrola rynków akcji i zatrzymywanie osób, organizacji czy przedsiębiorstw łamiących zasady SEC. Jak do tej pory ochrona inwestorów okazała się dla rynków efektywna, sprawiedliwa, a działania przeprowadzone prawidłowo.
SEC jest amerykańską agencją federalną i jest finansowana przez Kongres. Zatrudnia około 3500 pracowników w 11 oddziałach m.in. w: Waszyngtonie (siedziba główna), Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles, Atlancie czy Miami.
SEC ma prawo podejmować akcje skierowane przeciwko osobom lub przedsiębiorstwom winnym przestępstw takich jak dawanie lub przyjmowanie łapówek, oszustwa, czy też wplątanych w nielegalne wykorzystywanie poufnych informacji lub inne naruszenia praw majątkowych.
Rezerwa Federalna (Federal Reserve, FED)
Amerykańska Rezerwa Federalna ma olbrzymi wpływ na rynki finansowe, a jej ruchy i decyzje zawsze powinny pozostawać pod czujną obserwacją. Jeśli chodzi o oświadczenia, raporty ekonomiczne itp., z perspektywy inwestorów działania FED powinny zawsze być sprawdzane jako pierwsze. Spotkania FED grają olbrzymią rolę nie tylko dla gospodarki samych Stanów Zjednoczonych, ale dla wszystkich światowych gospodarek.
Międzynarodowy Fundusz Monetarny (International Monetary Fund, IMF)
IMF pełni kluczową rolę w utrzymywaniu stabilności gospodarczej na całym świecie. Jest niezwykle ważny dla polityków, ekonomistów i inwestorów, a ich oczy są zawsze zwrócone w kierunku działań Funduszu. IMF powstał w Bretton Woods, New Hapshire, w lipcu roku 1944. Jego celem miało być uniknięcie destrukcyjnej dewaluacji walut na całym świecie, co miało miejsce od roku 1930 i ostatecznie doprowadziło do Wielkiego Kryzysu.
Brak wzrostu gospodarczego w krajach rozwijających się stał się ostatnio dużym problemem dla wielu ekonomistów i polityków. IMF twierdzi, że wzrost w tych krajach będzie statyczny i w roku 2016 w niewielkim stopniu się zwiększy. IMF zwróciło uwagę, że wschodzące rynki czeka kolejny, piąty już rok spowolnienia gospodarczego, oraz że dług przedsiębiorstw działających na tych rynkach był bardzo wysoki, w związku z czym jakakolwiek podwyżka stóp procentowych może doprowadzi do bankructwa zadłużonych przedsiębiorstw.
fot. ulu_bird - Fotolia.com
NYSE
Bank Ludowy Chin (People’s Bank of China)
Chińska gospodarka należy do największych na świecie. Traderzy Forex, politycy, ekonomiści oraz analitycy bardzo uważnie śledzą wszelkie wydarzenia z nią związane. Ostatnie spowolnienie chińskiej gospodarki zmusiło Ludowy Bank Chin do zasilenia banków kwotą 140 bilionów juanów w postaci krótkoterminowych pożyczek.
Chińska giełda papierów wartościowych pozostaje w bessie i od lipca zanotowała 20% spadek. Wielu inwestorów zastanawia się w związku z tym, kiedy osiągnie najniższy poziom. Spowolnienie gospodarcze Chin zmusza do inwestycji poza granicami tego kraju.
Chicago Mercantile Exchange (CME)
CME została utworzona w roku 1898 jako Chicago Butter and Egg Board (Giełda masła i jajek w Chicago). Dzisiaj jest jedną z najważniejszych instytucji finansowych na świecie. CME pozwala na handel olbrzymią liczbą instrumentów finansowych, takich jak waluty, towary czy akcje. Dodatkowo wymiana pozwala na to, co nazwalibyśmy alternatywnymi inwestycjami, obejmującymi na przykład derywaty pogodowe czy oparte na cenach nieruchomości.
Liczba opcji i kontraktów future na towary rolnicze dostępnych obecnie na CME jest olbrzymia. Kontrakty na towary rolnicze obejmują: soję, nabiał, rzepak, żywiec, zboże, kawę i wiele innych. Jeśli producent lub konsument ostateczny ma zamiar zacząć właściwie zarządzać ryzykiem, czy też inwestor/trader chciałby więcej zyskać z rynków, CME jest dobrym wyborem.
Nowojorska Giełda (The New York Stock Exchange NYSE)
NYSE, zwana także Wielką Tablicą (Big Board), jest jedną z największych na świecie giełd wymiany walut. Jej kapitalizacja wynosi około 17 bilionów dolarów. Wolumen obrotu jest olbrzymi, a średnia wartość handlowa waha się między 100 a 70 bilionów USD. Obecnie należy do Intercontinental Exchange(ICE). NYSE jest kluczowa dla rynków finansowych i jest w centrum transakcji walutowych czy opartych na akcjach. Mieści się na uznawanej za centrum finansowe Stanów Zjednoczonych Wall Street. Siedziby mają tu niezliczone finansowe instytucje, ale to NYSE uznawana jest za najważniejszą z nich.
Dział Analiz
Przeczytaj także:
Uwaga parabank!
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek finansowy, instytucje finansowe, SEC, FED, IMF, Bank Ludowy Chin, CME, NYSE
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)