Jak zamożność wpływa na inwestowanie pieniędzy?
2016-10-28 12:38
W co inwestują Polacy? © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Mądre inwestowanie w fundusze - droga do sukcesu
Im mniejszy majątek znajduje się w posiadaniu Kowalskiego, tym przywiązuje on większą wagę do parametrów finansowych depozytu lub konta oszczędnościowego - wynika z analizy BGŻOptima. I właściwie nie jest to nic zaskakującego, zważywszy, że wybór najbardziej intratnej oferty w istotny sposób przekłada się na stan majątku.Nieruchomości przede wszystkim
Najbardziej popularnym składnikiem majątku statystycznego Kowalskiego jest dach nad głową, a więc dom lub mieszkanie własnościowe, które w Polsce posiada ponad 3/4 społeczeństwa (76,4 proc.). Najświeższe dane udostępnione przez NBP dowodzą również, że 63 proc. dorosłych Polaków porusza się własnym pojazdem. Ruchomości, nieruchomości oraz inne aktywa, którymi dysponuje przeciętny mieszkaniec naszego kraju warte są ćwierć miliona złotych. Jest to oczywiście czysta teoria, ponieważ przeważająca część kapitału zamrożona jest w dobrach o małej płynności, jak dom czy mieszkanie. Aktywa dostępne od ręki są znacznie skromniejsze, ponieważ oszczędności przeciętnego gospodarstwa domowego NBP ocenia na 8,6 tys. zł. Większość, bo aż 81,9 proc. oszczędzających, trzyma pieniądze w różnego rodzaju produktach depozytowych w bankach.
- Po przeanalizowaniu dostępnych danych okazało się, że poziom zamożności jest ściśle związany ze sposobem lokowania kapitału. Im jest on niższy, tym większe znaczenie aktywów finansowych – mówi Konrad Grzelec, ekspert BGŻOptima. - Policzyliśmy, że udział depozytów, akcji, obligacji, pożyczek w majątku spada wraz ze wzrostem wartości netto majątku. Najbogatsi Polacy trzymają w aktywach finansowych zaledwie 3,5 proc. wartości swojego majątku – dodaje.
Na potrzeby analizy BGŻOptima wyodrębnił trzy kategorie Polaków: osoby o niskiej zamożności, średnio zamożne i bogate, a następnie zbadał, jakie każda z tych grup ma aktywa rzeczowe oraz finansowe.
- Pierwszym ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, że własne lokum najwięcej waży w majątku klasy średniej – odpowiada za 80,6 proc. całości zgromadzonych aktywów – mówi Konrad Grzelec.Jak dalej wylicza, w portfelu Polaków niezamożnych udział nieruchomości to 61,2 proc. U ludzi bogatych własny dom/mieszkanie stanowi 52,8 proc. majątku. Do tego trzeba dodać kolejne 14,7 proc. z tytułu posiadania drugiej nieruchomości. Polacy średnio zamożni ulokowali w dodatkowym mieszkaniu 6,4 proc. kapitału.
Z kolei w przypadku osób mało zamożnych, duży udział w aktywach trwałych ma samochód – aż 10 proc. W grupie „średniaków” pojazd odpowiada za 3,7 proc. majątku, a wśród najbogatszych - 2 proc. Kosztowności i przedmioty wartościowe też stosunkowo niewiele ważą w portfelu zamożnych, według szacunków ich udział w majątku to zaledwie 0,2 proc. Przeciętnie majętni w precjozach trzymają 0,6 proc. kapitału. Stosunkowo największy udział mają one w aktywach najsłabiej uposażonych – 2,7 proc.
Czytaj także:
- W co inwestować? Raczej bitcoin niż funt szterling
- Oszczędzanie czy inwestowanie pieniędzy? To zależy
Kto ma mało, więcej inwestuje
Spójrzmy teraz na finansowe aktywa Polaków. Ludzie bogaci ani nie chomikują pieniędzy, ani specjalnie nimi nie obracają. Na depozytach mają tylko 2,3 proc. kapitału. Ledwie 0,5 proc. majątku zainwestowali w fundusze inwestycyjne, 0,1 proc. pieniędzy trzymają w akcjach i tyle samo w obligacjach. Tyle też pożyczyli innym na procent.
Na drugim biegunie są osoby najsłabiej uposażone. Aż 11,4 proc. kapitału trzymają na depozytach, a tylko 0,3 proc. ulokowali w funduszach.
– Oczywiście kwota tych oszczędności jest zdecydowanie większa dla osób zamożnych, nawet przy niższym udziale depozytów w całym majątku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że z perspektywy osoby niezamożnej to, na jaki procent ulokowała ona swoje oszczędności w danym banku ma zdecydowanie większe znaczenie, z perspektywy powiększania jej majątku, niż w przypadku osoby zamożnej – komentuje Konrad Grzelec.
I kolejne zaskoczenie: ludzie mniej zamożni mają największą skłonność do bardziej ryzykownych inwestycji. Proporcjonalnie najwięcej wśród wszystkich trzech analizowanych grup majątkowych, bo 0,3 proc. kapitału zainwestowali w akcje. Nie posiadają natomiast obligacji. Za to 1,3 proc. kapitału przeznaczyli na pożyczki dla innych – to znowu najwyższy odsetek.
fot. mat. prasowe
Mniej zamożny Polak lokuje oszczędności w aktywach finansowych
Co ciekawe 12,4 proc. majątku najmniej zamożnych przypada na dobrowolne programy emerytalne i polisy życiowe. To bez porównania więcej niż w pozostałych dwóch grupach. Bogaci odłożyli na przyszłość, w instrumentach emerytalnych i ubezpieczeniowych, 0,3 proc. majątku, a średnio zamożni 1,2 proc. Generalnie klasa średnia, jak pokazują dane, nie dysponuje specjalne dużym kapitałem obrotowym. I być może dlatego ma mocno zachowawcze podejście do inwestycji. Na depozytach średnio zamożni Polacy trzymają 4 proc. majątku, w funduszach inwestycyjnych 0,2 proc., w akcjach 0,2 proc. i 0,1 proc. w obligacjach. Tyle samo przeznaczyli na pożyczki dla innych.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)