eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRodzina 500 plus i odpowiedzialność za finanse. Co mówią Polacy?

Rodzina 500 plus i odpowiedzialność za finanse. Co mówią Polacy?

2016-11-13 00:50

Rodzina 500 plus i odpowiedzialność za finanse. Co mówią Polacy?

Rodzina 500 plus © Pio Si - Fotolia.com

Beneficjentami środków pochodzących z programu Rodzina 500+ jest jedna piąta Polaków. Czemu służy 500 zł na dziecko? Z drugiej edycji barometru społecznego "Hedoniści i oszczędni" wynika, że przeważnie pieniądze te są pożytkowane na bieżące potrzeby, ale są również i tacy, którzy odkładają je z myślą o przyszłości swoich dzieci. Okazuje się również, że ankietowanych charakteryzuje dość duża roztropność i dojrzałość - większość uważa bowiem, że odpowiedzialność za budżet domowy leży tylko w ich gestii. Z odmiennego założenia wychodzą jedynie hedoniści, którzy z chęcią zrzuciliby ją na barki państwa lub rodziny.

Przeczytaj także: Plan 500+, czyli jak oszczędzać na przyszłość dziecka

Przed nami druga już odsłona barometru społecznego „Hedoniści i oszczędni” - badania realizowanego przez IRCenter dla Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa. Poprzednia jego fala wskazała m.in., że Polacy nie wykazują hedonistycznego podejścia do finansów. Wyliczony wówczas wskaźnik hedonizmu finansowego osiągnął poziom -13,9 pkt, co oznacza, że statystycznego Kowalskiego cechuje wstrzemięźliwe podejście do finansów.

Druga edycja badania bierze pod lupę program Rodzina 500 plus oraz poczucie odpowiedzialności, jakie charakteryzuje Polaków w odniesieniu do ich finansów.

Na co nam Rodzina 500 plus?


Badanie dowodzi, że dodatkowe pieniądze na dziecko otrzymuje od państwa 22 proc. badanych. Znakomita większość uzyskuje świadczenie na 1 dziecko, co czwarty na dwoje, 8 proc. na troje, a zaledwie 4 proc. na czworo i więcej pociech.

Czemu służą te pieniądze? Okazuje się, że Polacy albo dość świadomie podchodzą do ich spożytkowania, albo też tylko tak deklarują. 3 na 10 ankietowanych przyznaje bowiem, że odkłada przynajmniej część otrzymywanej kwoty z myślą o przyszłości dziecka. 29 proc. finansuje za pomocą 500 plus bieżące potrzeby, a 17 proc. podnosi sobie dzięki temu standard życia.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Rodzina 500 plus

Jedna piąta Polaków otrzymuje środki w ramach 500+.


Odpowiedzialność za finanse


Dodatkowe świadczenie od państwa dla części obywateli może zmieniać ich podejście do własnych finansów. Większość respondentów badania realizowanego na zlecenie TU na Życie Europa uważa, że oni sami są odpowiedzialni za stan swoich finansów. Osoby, określające swoją postawę wobec pieniędzy jako hedonistyczną, mają jednak większą tendencję do zrzucania odpowiedzialności na państwo lub rodzinę.

Wśród oszczędnych 80 proc. respondentów deklaruje odpowiedzialność za swój budżet. 16 proc. uważa, że to państwo jest odpowiedzialne za ich finanse, a 4 proc. obarcza tym rodzinę. Jeśli chodzi o hedonistów, tylko 65 proc. z nich uważa, że sami są odpowiedzialni za swoje finanse. 28 proc. zrzuca ją na państwo, a 7 proc. na rodzinę.
– Wyniki badania wskazują na konieczność promowania postawy odpowiedzialności za stan własnych finansów. Oczywiście w niektórych aspektach naszego życia możemy liczyć na wsparcie państwa lub rodziny i przyjaciół. Zrzucanie odpowiedzialności na innych może jednak rozczarować. Jeśli sami nie zadbamy o racjonalne gospodarowanie domowym budżetem i własne oszczędności, nikt za nas tego nie zrobi – zwraca uwagę Marat Nevretdinov, wiceprezes TU na Życie Europa.

W dyskusjach internautów na portalach społecznościowych o tym, co wpływa na ich zarobki, dominuje poczucie, że ich własne zaangażowanie i wyniki w pracy. Wskazują także na pracodawcę i miejsce zajmowane w hierarchii firmy.

Część barometru dotycząca programu 500+ i odpowiedzialności za stan finansów składa się z dwóch elementów: analizy dyskusji w mediach społecznościowych o wydawaniu i oszczędzaniu pieniędzy, oraz odpowiedzi udzielonych przez respondentów w badaniu konsumenckim w okresie od sierpnia 2015 r. do lipca 2016 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: