eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweIndeks BIK: popyt na kredyty w X 2016 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty w X 2016 r.

2016-11-10 13:19

Indeks BIK: popyt na kredyty w X 2016 r.

Jaki był popyt na kredyty w październiku? © lsiekierski - Fotolia.com

Jak potwierdzają najświeższe notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, w październiku - w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku - wartość zaciąganych kredytów mieszkaniowych spadła o 2%. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych, które zanotowały spadki na poziomie 2,5%.

Przeczytaj także: Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2016 r.

BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM) to wskaźnik, który przynosi informacje na temat rocznej dynamiki wartości finansowania udzielanego przez banki i SKOK-i na zakup mieszkania. Obecna jego wartość (-2,0%) to świadectwo na to, że w październiku bieżącego roku do BIK napłynęły zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę o 2% niższą niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Liczona od początku roku średnia wartość wskaźnika sięga obecnie +1,0%.

Takie wyniki świadczą o pewnej stabilizacji. Zainteresowanie finansowaniem na mieszkanie w ostatnich trzech miesiącach znajdowało się na zbliżonym poziomie jak w analogicznych miesiącach minionego roku. Baza do porównań w nadchodzących miesiącach ma jednak okazać się wyższa.
- Stanie się tal ze względu na dobrą koniunkturę związaną z kredytami mieszkaniowymi zanotowaną na przełomie 2015 i 2016 r. W samym październiku o kredyty mieszkaniowe zawnioskowało łącznie 29,3 tys. osób w porównaniu do średniej liczby 32,0 tys. osób
w całym 2016 r. - tłumaczy Sławomir Grzybek, dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

BIK Indeks - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks - PKK) to z kolei wskaźnik, który pokazuje, jak kształtowała się roczna dynamika kredytów konsumpcyjnych. Najświeższy odczyt wskazuje na -2,5%, co oznacza, że przesłane przez banki i SKOK-i zapytania o te kredyty opiewały na kwotę o 2,5% niższą niż w październiku 2016 r. Co nie jest jednak zaskoczeniem, ponieważ ujemna wartość wskaźnika utrzymuje się pod kreską już od początku br.

fot. lsiekierski - Fotolia.com

Jaki był popyt na kredyty w październiku?

Wartość zaciąganych w październiku kredytów, zarówno mieszkaniowych, jak i konsumpcyjnych, spadła.


- W październiku br. zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi pod względem wartości złożonych wniosków kredytowych, w przeliczeniu na dzień roboczy, było o 2,5% niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie październik wypadł słabiej o 2,8% względem poprzedzającego go września. Analizując okres od początku roku popyt na kredyty konsumpcyjne i jednocześnie wartość zawieranych transakcji kredytowych wykazują dużą stabilność – dodaje Sławomir Grzybek z BIK.


Metodyka indeksów:


Wskaźnik BIK Indeks - PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 30 dniach. Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.

Metodyka BIK indeks - PKK oraz BIK Indeks - PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: