Rynki finansowe 6-12.03.2006
2006-03-13 12:49
FIXING, 10.03.2006 r. © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynki finansowe 18-24.09.2006
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Tydzień przyniósł wyraźne osłabienie złotego. Złożyły się na to przede wszystkim dwa czynniki: kolejne utarczki na scenie politycznej między uczestnikami paktu stabilizacyjnego oraz odpływ kapitału z rynków wchodzących, co wywołało przeceny walut, obligacji i akcji w tym regionie.
Euro na koniec tygodnia kosztowało prawie 3,90 PLN, a dolar amerykański ponad 3,27 PLN. Proces zaostrzania polityki monetarnej w innych regionach świata - przy jednoczesnym łagodnym podejściu RPP w tej kwestii - wskazuje, że dalsze spadki polskiej waluty nie są wykluczone.
fot. mat. prasowe
FIXING, 10.03.2006 r.
Zagraniczne rynki walutowe
Na świecie w ubiegłym tygodniu dominowały oczekiwania co do decyzji Banku Centralnego Japonii (BOJ) o zmianie nastawienia w polityce monetarnej, istotne były też dane makroekonomiczne z USA. BOJ odszedł wyraźnie od ultraliberalnej polityki stóp procentowych na zerowym poziomie. Analitycy przewidują, że stopy w Japonii mogą wzrosnąć w tym roku o 25-50 punktów bazowych - pomimo tego, że jen stracił do dolara amerykańskiego i euro.
INWESTYCJE GWARANTOWANE
fot. mat. prasowe
Najwyżej oprocentowane inwestycje gwarantowane w PLN, kwota 10 tys. na 6 miesięcy
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Podobnie jak na rynku walutowym, tak i na rynku rodzimych obligacji przez cały tydzień dominowały spadki spowodowane odpływem kapitału z naszego rynku. Jest to skutek wyraźnego trendu zmniejszania się premii za ryzyko (w stosunku do papierów USA tej premii już praktycznie nie ma) między naszymi papierami a walorami emitowanymi na innych, bezpieczniejszych rynkach.
Rentowność papierów skarbowych wzrosła z 10 do ponad 20 punktów bazowych; największy wzrost dotyczył obligacji 10-letnich, których rentowność na koniec tygodnia wyniosła prawie 4,9 proc.
oprac. : Open Finance