eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweDom na kredyt - jak się rozliczyć

Dom na kredyt - jak się rozliczyć

2006-03-16 00:14

Dom na kredyt - jak się rozliczyć

Jak banki rozliczają wydatki poniesione na budowę domu (budowa na kredyt). Oferta wszystkich polskic © fot. mat. prasowe

Zbliża się wiosna - dobry okres na rozpoczęcie budowy domu. Taką inwestycję możemy sfinansować w części lub w całości ze środków z kredytu budowlano-hipotecznego. Nie różni się on w znaczący sposób od kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe.

Przeczytaj także: Kredyty hipoteczne w 2006

Chcąc sfinalizować inwestycję za pieniądze banku, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, powinniśmy wybrać odpowiednią ofertę i zebrać komplet niezbędnych dokumentów. Po podpisaniu umowy kredytowej będziemy mieli dwa lata (okres ważności pozwolenia na budowę), aby postawić dom.

Pierwszą transzę kredytu otrzymamy już na początku inwestycji, kolejne - zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem - po rozliczeniu poniesionych kosztów.

Banki dopuszczają kilka sposobów rozliczania transz kredytów budowlanych: na podstawie faktur za materiały budowlane, zdjęć z budowy lub inspekcji nieruchomości dokonywanej przez pracownika banku. Czasem pod uwagę brany jest również dziennik budowy.

Jeśli rozliczamy się w formie faktur, powinniśmy udokumentować większą część poniesionych kosztów (ok. 50-80 proc.). Jeśli decydujemy się na budowę domu tzw. systemem gospodarczym, lepiej znaleźć bank, który preferuje zdjęcia lub inspekcje nieruchomości. Taki sposób jest wygodny dla kredytobiorcy i co najważniejsze, nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Inspekcja budowy również nie sprawi kłopotów, usługa może jednak kosztować kilkaset złotych.

fot. mat. prasowe

Jak banki rozliczają wydatki poniesione na budowę domu (budowa na kredyt). Oferta wszystkich polskic

Jak banki rozliczają wydatki poniesione na budowę domu (budowa na kredyt). Oferta wszystkich polskich banków detalicznych dysponujących ofertą kredytową dla klientów indywidualnych


Kredyt budowlano-hipoteczny udzielany jest na podobnych warunkach jak standardowy kredyt mieszkaniowy. Nie ma różnicy w oprocentowaniu i prowizji. Nieco inaczej wygląda za to spłata kredytu. Obowiązuje obligatoryjna karencja w spłacie kapitału. Przez okres, kiedy trwa budowa i wypłacane są kolejne transze, będziemy odprowadzać do banku jedynie odsetki od kredytu. Pełne raty zapłacimy po wypłaceniu z banku całej pożyczonej kwoty. Pamiętajmy, że budowy nie można przeciągać. Maksymalny czas na dokończenie inwestycji to 3 lata.

oprac. : Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: