Ubezpieczenie OC na Sylwestra
2016-12-21 09:55
Sylwester © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: 5 przypadków, w których przyda się OC w życiu prywatnym
Schyłek roku to okres, w którym na brak pracy nie mogą narzekać ani restauratorzy ani fryzjerzy, ani też kosmetyczki. Natłok zajęć niestety nie sprzyja koncentracji, a to z kolei powoduje, że o błąd wcale nie jest trudno. Tymczasem konsumentów cechuje coraz większa świadomość przysługujących im praw. Nadzieje na to, że puszczą płazem zniszczone włosy, nieudany zabieg kosmetyczny, czy zatrucie w restauracji są coraz mniejsze. Jak chronić firmę przed takimi wypadkami? Co powinno znaleźć się w polisie restauracji i salonu kosmetycznego? I w końcu dlaczego lepiej jest, aby w czasie Sylwestra ubezpieczenie OC posiadał również statystyczny Kowalski?Z danych znajdujących się w posiadaniu firmy Gothaer wynika, że restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz inne małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na ubezpieczenie OC samochodu oraz polisę, która chroni przed przykrymi konsekwencjami pożaru i kradzieży. Okazuje się jednak, że do polisy ubezpieczenia majątku włączana jest również odpowiedzialność cywilna (OC), która jest ściśle powiązana ze specyfiką prowadzonego biznesu. Dlaczego?
Sylwester pod kontrolą
W ostatnią noc tego roku gastronomia tradycyjnie już będzie pracować pełną parą. W świetle obowiązujących przepisów restaurator odpowiada również za szkody, których goście doznają z jego winy podczas pobytu w lokalu. Wszelkie sytuacje, które zaistniały z jego winy (począwszy od zniszczenia odzieży gościa, a skończywszy na zatruciu pokarmowym) mogą stanowić podstawę do ubiegania się o odszkodowanie przez klienta. W grę mogą wchodzić zawrotne kwoty, gdyż świadomość ubezpieczeniowa Polaków wrasta. Sprawa jest o wiele prostsza, gdy przedsiębiorca posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności. Wtedy to ubezpieczyciel odpowiada za wypłatę odszkodowania za wyrządzoną w lokalu szkodę. Często możemy też liczyć na wsparcie prawne ze strony ubezpieczyciela.
- Restauratorzy, którzy będą rozważać zakup ubezpieczenia powinni zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej, czyli kwoty do wysokości której towarzystwo ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność za szkody. Ustalając ją, trzeba pamiętać o tym, że kwoty odszkodowań przyznawanych przez sądy w Polsce są coraz wyższe i kwota 100 000 zł, która była wystarczająca kilka lat temu, teraz może być zdecydowanie za niska. Na pewno wysokość składki będzie inna w przypadku restauracji, która dziennie przyjmuje około 1000 gości, a inna w przypadku małej kawiarenki. Druga kwestia to wybranie odpowiedniego zakresu ubezpieczenia, tak aby być dobrze zabezpieczonym – radzi Marta Mazaraki, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Majątkowych w Gothaer TU S.A.
Pakiet dla fryzjera i kosmetyczki
Eksperci od wizerunku twierdzą, że na Sylwestra królować będą fryzury stylizowane na lata czterdzieste. Panie będą stawiać też na mocne skręty, loki i fale. Wśród trendów dotyczących makijażu są natomiast czerwone, mocno podkreślone usta, odważne kreski i kolorowy brokat na powiekach. Salony fryzjerskie już dziś zapisują panie na przedsylwestrowe wizyty, a ich salony będą pękać w szwach. Warto jednak pamiętać, że chwila nieuwagi wystarczy, by cały utarg poszedł na poczet odszkodowania. Klienci są coraz bardziej świadomi swoich praw, dlatego zniszczone podczas zabiegów koloryzacji lub ondulacji włosy, albo nieudane zabiegi kosmetyczne mogą być podstawą do roszczenia wypłaty odszkodowania. Branża zna przypadki roszczeń nawet na kwotę 30 tys. zł z powodu nieudanego zabiegu kosmetycznego. Dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed taką sytuacją, jest wykupienie polisy OC, która związana będzie ściśle z prowadzoną przez nas działalnością.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę jeśli prowadzimy salon piękności? Tak, jak w przypadku restauracji, ważna jest suma gwarancyjna, do wysokości której towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje roszczenia. Warto też mieć świadomość, że oferta ubezpieczenia dla tego typu działalności jest bardzo bogata i że w ramach polisy możemy objąć ochroną także lokal, nakłady inwestycyjne poniesione w celu przystosowania lokalu do prowadzenia działalności, wyposażenie, środki obrotowe, szyby i lustra od stłuczenia czy też NNW pracowników.
fot. mat. prasowe
Sylwester
Uwaga na sztuczne ognie
Jak najczęściej witamy Nowy Rok gdy wybije północ? Jeśli jesteśmy na zorganizowanej imprezie lub balu – podziwiamy pokaz sztucznych ogni. Jeśli świętujemy w domu - sami odpalamy fajerwerki i petardy. Pamiętajmy, by w przypływie radości nie zrobić krzywdy osobom trzecim: rodzinie, przyjaciołom, dzieciom lub sąsiadom. Możemy stłuc szybę, uszkodzić stojące w pobliżu samochody lub zranić przechodniów. To właśnie dlatego petardy i sztuczne ognie najlepiej odpalać z dala od budynków i domostw i nie kupować fajerwerków od niesprawdzonych dostawców. Co wtedy, gdy już spowodowaliśmy szkody, wybiliśmy szybę lub naraziliśmy kogoś na obrażenia ciała?
- O odpowiedzialności cywilnej możemy mówić wtedy, gdy wyrządziliśmy szkody osobom trzecim. Mogą one dotyczyć zarówno zdrowia, jak i mienia. Pamiętajmy, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za swoje działanie. W momencie, gdy wyrządzamy komuś niezamierzoną krzywdę prawo nakazuje nam jej naprawienie. W takich sytuacjach ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może okazać się kluczowe także dla naszego portfela – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer. – To ubezpieczający, czyli osoba która wykupuje ubezpieczenie OC, decyduje o zakresie ochrony w ramach polisy, wysokości sumy gwarancyjnej i tym samym o wysokości opłacanej składki. Wybierając ofertę warto pamiętać, że w świecie ubezpieczeń niska składka nie zawsze oznacza, że wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę. Zdarza się, że zbyt niska suma gwarancyjna, ogranicza wysokość odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela i może być niewystarczająca do pokrycia wszystkich roszczeń poszkodowanego. Te, które będą przewyższać sumę gwarancyjną sprawca szkody będzie musiał pokryć z własnych środków finansowych – podkreśla Anna Materny.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)