Banki zyskają na zmianach unijnych przepisów VAT
2006-03-18 13:18
Przeczytaj także: Konta bankowe: jednolite standardy dla całej UE?
Propozycje nowelizacji mają zostać złożone w dalszej części roku i prawdopodobnie odniosą się do kosztownego problemu dla sektora. Obecne przepisy oznaczają, że banki i firmy ubezpieczeniowe są zwolnione z naliczania podatku VAT za usługi dostarczane ich klientom, jednak muszą płacić VAT za produkty i usługi, które sami kupują.Ta sytuacja, o czym mówi dokument konsultacyjny opublikowany przez Komisję Europejską w tym tygodniu, obarczyła sektor dodatkowymi kosztami i obciążeniami administracyjnymi. Odkąd zwolnienie z podatku VAT stosowane jest w odniesieniu do usług dostarczanych między różnymi częściami grup, hamuje próby usprawniania operacji.
Rzecznik Komisarza ds. podatków Laszlo Kovacs’a powiedziała, że Komisja złoży propozycję mającą na celu znowelizowanie dyrektywy o VAT z roku 1977 jeszcze przed końcem tego roku. Bruksela weźmie pod uwagę reakcje na dokument konsultacyjny, a także wyniki oceny dokonanej przez firmę konsultingową PwC, która zostanie dostarczona we wrześniu.
Roger Kaiser, doradca podatkowy w Europejskiej Federacji Bankowej, powiedział, że banki ucieszyła inicjatywa Komisji. Powiedział: „Obecne przepisy są postrzegane jako ogromna przeszkoda w integracji finansów i państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny to zrozumieć i szukać rozwiązań. Komisja zrozumiała to – to wielka sprawa”. Hugh von Bergen, wspólnik w firmie księgowej KPMG, powiedział, ze firmy świadczące usługi finansowe dostarczają o wiele wyższy odsetek produktów i usług zwolnionych z VAT niż inne sektory przemysłu.
Zmiany w prawie podatkowym Unii Europejskiej wymagają jednomyślnego poparcia 25 krajów członkowskich.
Bruksela twierdzi, że nie ma zamiaru likwidować obecnych zwolnień, mówiąc, że: „ani kraje członkowskie ani podmioty gospodarcze nie wykazały chęci do ponownej zmiany całego systemu opodatkowania”. Zamiast tego Komisja przedstawi pięć możliwych rozwiązań i wymieni ich wady i zalety. Jednym z nich jest rozszerzenie zwolnienia z podatku VAT na firmy sprzedające produkty lub usługi grupom usług finansowych, i w ten sposób rozwiązanie problemu „ukrytego VAT” dla banków i ubezpieczycieli.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl