Jakie emocje budzi w nas pożyczanie pieniędzy?
2017-02-24 00:25
Jakie emocje budzi w nas pożyczanie pieniędzy? © Bartlomiej Zyczynski - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odpowiedzialne pożyczanie pieniędzy, czyli jakie?
Z danych BIG InfoMonitor i BIK wynika, że dla przeszło 3/4 osób, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki w minionym roku, było to kolejne już zobowiązanie finansowe "do kolekcji". Pomysłodawcy badania postanowili przyjrzeć się, jakie emocje budzi w Polakach ponowne pożyczanie pieniędzy.Badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia nie pozostawia właściwie żadnych złudzeń: pożyczanie pieniędzy zdecydowanie nie należy do ulubionych aktywności Kowalskiego, a decyzji o zaciągnięciu kredytu konsumpcyjnego lub pożyczki w przeważającej liczbie przypadków towarzyszą dalekie od pozytywnych emocje.
fot. mat. prasowe
Udział klientów zaciągających w 2016 r. dany rodzaj kredytu
Obawy cztery razy większe niż radość
Pożyczanie pieniędzy to dla 60 proc. badanych wyłącznie stres i obawy. 14 proc. respondentów przyznaje się do mieszanych odczuć: z jednej strony są zadowoleni, że uda im się zrealizować plany, z drugiej martwią się zobowiązaniem
fot. mat. prasowe
Odczucia towarzyszące zaciąganiu pożyczki/kredytu
Wyłącznie pozytywne odczucia ma jedynie 17 proc. respondentów, czyli co szósty ankietowany. Co dziesiątej ankietowanej osobie trudno jest określić emocje. W badaniu wzięły udział wyłącznie osoby, które są w trakcie spłaty pożyczki zaciągniętej w firmie pożyczkowej lub kredytu konsumpcyjnego w banku.
fot. mat. prasowe
Co czujesz i o czym myślisz biorąc pożyczkę lub kredyt?
Stracę pracę
Biorący kredyty i pożyczki martwią się najbardziej o to, że będą musieli spłacić pożyczone pieniądze (42 proc.), zastanawiają się również jak wpasować ratę w domowy budżet (39 proc.) oraz jak sobie poradzić w momencie utraty pracy (38 proc.). Dopiero na kolejnych pozycjach znalazło się poczucie ulgi związane z przypływem gotówki (28 proc.) oraz refleksja nad planowanymi zakupami za pożyczone pieniądze.
Przydatne linki:
- Kredyty gotówkowe
- Szybkie pożyczki gotówkowe
Komu pożyczanie pieniędzy wychodzi na lepsze?
Badanie potwierdza, znacznie większe szanse na zwrot pieniędzy dają pesymiści zamartwiający się czy uda im się podołać spłacie niż pełni wiary w siebie optymiści, którzy od razu oddają się rozmyślaniom o wydawaniu gotówki często na niepotrzebne przyjemności. Radośnie podchodzący do kredytów i pożyczek wyróżniają się w opóźnieniami w spłacie. Niemal połowie z nich zdarzyło się opóźniać ratę co najmniej kilka razy lub wielokrotnie. Dystansują tym samym pozostałych pożyczko i kredytobiorców.
W grupie zastanawiających się jak dodać ratę do domowego budżetu, problemy ze spłatą ma co trzecia osoba. – Co może świadczyć, że dla znaczącej grupy zadłużających się na konsumpcję obsługa zadłużenia jest wyzwaniem, z którym często już na wstępie jest problem – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak.
fot. mat. prasowe
Opóźniłem ratę kredytu/pożyczki kilka razy lub wielokrotnie
Niewiele mniejszy odsetek ma kłopoty w grupie osób, którym w trakcie pożyczania towarzyszy poczucie ulgi, ponieważ będą mogli zaspokoić potrzeby i rozwiązać problemy wynikające z braku pieniędzy. Najrzadziej problemy ze spłatą towarzyszą stresującym się zadłużaniem – pod czym kryje się najwyraźniej rozpatrywanie różnych niekorzystnych scenariuszy na wypadek utraty zdolności do terminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań. Lepiej niż reszcie spłata zadłużenia idzie też osobom znacząco wybiegającym w przyszłość, nie tylko martwiącym się jak dołożyć ratę do bieżących wydatków, ale co zrobić w momencie utraty pracy czy też innych wypadków losowych.
– Może akurat w tym przypadku warto brać przykład z pesymistów – pointuje Sławomir Grzelczak.fot. mat. prasowe
Nigdy nie opóźniłem raty kredytu/pożyczki
W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest 450 tys. osób, które mają problem z obsługą pożyczek. Ich zaległości sięgają 1,5 mld zł. W Biurze Informacji Kredytowej liczba osób, które z co najmniej 60 dniowym opóźnieniem obsługują raty kredytów konsumpcyjnych wynosi 783 tys. Mają oni do spłaty w bankach 18,8 mld zł.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)