eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweZamień depozyt na fundusz z lokatą

Zamień depozyt na fundusz z lokatą

2017-03-27 10:51

Zamień depozyt na fundusz z lokatą

Zamień depozyt na fundusz z lokatą © rcfotostock - Fotolia.com

Rekordowo nisko stopy procentowe powodują, że oszczędzanie pieniędzy na bankowych lokatach staje się mało opłacalne. Nikogo zatem nie dziwi, że inwestorzy coraz częściej poszukują alternatywnych dla depozytów rozwiązań. Dobrym pomysłem jest dziś fundusz z lokatą lub lokata strukturyzowana. Nie dość bowiem, że osiągają lepsze wyniki niż tradycyjne lokaty, to jeszcze stanowią krok w kierunku zapoznania się z mechanizmami funkcjonującym na rynku funduszy inwestycyjnych.

Przeczytaj także: Długoterminowe inwestowanie pieniędzy, czyli niewykorzystana szansa

Depozyty bankowe nie należą dziś do specjalnie intratnych sposobów pomnażania zysków. Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że pod koniec minionego roku dwunastomiesięczne lokaty dawały przeciętny zarobek na poziomie 1,4 proc. Nieco lepiej "pracowały" depozyty krótszym terminie zapadalności, w przypadku których oprocentowanie sięgało średnio 1,7 proc. Tak symbolicznych odsetek nie mieliśmy jeszcze nigdy, co więcej - nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie cokolwiek w tej kwestii się zmieniło. Banki dysponują bowiem nadwyżką lokat, co przy niskim popycie na kredyty sprawia, że nie będą one raczej walczyły o dodatkowe finansowanie. Jednocześnie daje o sobie znać inflacja. W minionym miesiącu ceny były o 2,2 proc. wyższe niż w lutym 2016 roku. To już wystarczy, aby zjeść zysk z lokaty.

Ten trend mogłyby odwrócić podwyżki stóp procentowych. Na te się jednak nie zanosi - najprawdopodobniej pierwsze z nich pojawią się dopiero w nadchodzącym roku. Nie oznacza to jednak, że przez nadchodzące miesiące nasze pieniądze zmuszone są leżeć bezczynnie i czekać na lepsze czasy - na rynku dostępnych jest całkiem sporo rozwiązań alternatywnych. Warto rzucić na nie okiem, ponieważ obarczone są dość niskim ryzykiem, a jednocześnie posiadają inny, bardzo istotny z punktu widzenia początkującego inwestora walor - możliwość pomnażania kapitału połączoną ze zdobyciem wiedzy na temat zasad funkcjonowania rynku finansowego.

fot. rcfotostock - Fotolia.com

Zamień depozyt na fundusz z lokatą

Zamiast w nisko oprocentowane lokaty lepiej zainwestować w fundusz z lokatą lub lokatę strukturyzowaną.


Fundusz z lokatą


Jeśli ktoś nigdy nie inwestował poprzez fundusz inwestycyjny, boi się tego produktu, a z drugiej strony ma już dość niskich odsetek z banku powinien zwrócić uwagę na fundusz z lokatą. Zasada jego działania polega na tym, że część pieniędzy (w różnych proporcjach 50/50, 25/75) trafia na lokatę o określonym terminie zapadalności, zazwyczaj oprocentowaną zdecydowanie powyżej średniej rynkowej. Wysoki procent ma stanowić zachętę dla klienta do kupna produktu, ale też równoważyć ryzyka związane z częścią inwestycyjną. To dlatego, że druga część pieniędzy trafia do wybranego przez klienta funduszu lub grupy subfunduszy.
- Klient, który decyduje się na fundusz z lokatą, sam wybiera w jakie klasy aktywów zainwestować, w bardziej konserwatywne fundusze obligacji, bardziej agresywne fundusze akcyjne, czy też rozwiązania mieszane – mówi Konrad Grzelec, ekspert BGŻOptima.

Z tym rodzajem inwestowania, jak z każdym, łączy się również ryzyko poniesienia straty. Nikt nie jest w stanie przewidzieć zachowania się rynków. Hybryda fundusz z lokatą stwarza znakomitą okazję do przetestowania tego rodzaju inwestycji i przyjrzenia się zasadom działania tego rynku. Pamiętajmy, że ewentualnie straty może nam zrekompensować zysk z lokaty.

Również dojrzali inwestorzy mogą sięgnąć po fundusz z lokatą jako sposób dywersyfikacji portfela, metodę zabezpieczenia części kapitału na dobrze oprocentowanej lokacie asekurującej część inwestycyjną.

Lokata strukturyzowana


Drugim produktem bankowo-inwestycyjnym „dla początkujących” może być lokata strukturyzowana, nazywana też lokatą inwestycyjną. Nie ma tutaj podziału na część inwestycyjną i lokacyjną. Istota produktu sprowadza się do swoistego kontraktu między bankiem a klientem, w ramach którego zysk uzależniony jest od spełnienia się zakładanego scenariusza inwestycyjnego. Na koniec okresu trwania lokaty wypłacane są klientowi odsetki, których wysokość w przypadku zrealizowania się zakładanego scenariusza inwestycyjnego zdecydowanie przewyższa te, jakie można otrzymać na tradycyjnej lokacie. Ale może się tak zdarzyć, że wypłacony będzie tylko zainwestowany kapitał.
- Lokata inwestycyjna jest instrumentem powiązanym z wybranym wskaźnikiem, np. indeksem giełdowym, czy kursem walutowym. Wynagrodzenie dla klienta uzależnione jest od tego czy wskaźnik, na którym oparta jest struktura zachowuje się zgodnie z założonym scenariuszem – wyjaśnia Konrad Grzelec z BGŻOptima.

Lokata strukturyzowana na pewno jest produktem, który podobnie jak inwestycja w fundusze inwestycyjne wymaga wiedzy i znajomości rynku. Jednak taka lokata może być dobrą wprawką do aktywnego inwestowania, czy to poprzez fundusze czy samodzielnie na rynku kapitałowym. Posiadacz lokaty ma możliwość sprawdzenia jak zmienny i trudny do przewidzenia jest rynek. Może się przekonać, że po wzrostach mogą przyjść spadki, zupełnie zmieniające parametry inwestycji.
- Dobrze dobrana lokata może być instrumentem dla początkujących inwestorów, gdyż umożliwia rozpoczęcie przygody na rynkach finansowych bez ryzyka poniesienia straty. Jednocześnie daje szanse na zysk wyższy niż na standardowej lokacie – mówi Konrad Grzelec.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: