eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe20, 10 czy 0%? Ile w końcu wynosi wkład własny 2017?

20, 10 czy 0%? Ile w końcu wynosi wkład własny 2017?

2017-04-02 00:54

20, 10 czy 0%? Ile w końcu wynosi wkład własny 2017?

20% wkładu własnego to mit? © exclusive-design - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od 1 stycznia br. osoby noszące się z zamiarem zaciągnięcia kredytu hipotecznego powinny dysponować gotówką w wysokości 20% wartości kredytowanego lokum. Tak przynajmniej wynika z zapisów Rekomendacji S. Okazuje się jednak, że rodzime banki znalazły sposoby na ominięcie tego wymogu. Efekt? Na rynku bez większego trudu znajdziemy instytucje, którym wystarczy wkład własny na poziomie 10%.

Przeczytaj także: Nie masz na wkład własny? Oto ranking kredytów dla ciebie

- Bezwzględny wymóg posiadania wkładu własnego to efekt kryzysu sprzed lat - tłumaczy Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych. – Trudno odmówić mu zatem słuszności, ale niewątpliwie zgromadzenie 20% wartości nieruchomości dla wielu Polaków może stanowić nie lada wyzwanie. Zakładając, że średnia cena mieszkania w dużym mieście to 300 tys. zł, wymagany wkład własny to 60 tys. zł. Osobom, które nie są w stanie uzbierać takiej kwoty, z pomocą przychodzą banki. Niektóre z nich umożliwiają bowiem zaciągnięcie kredytu na 90% wartości nieruchomości, przy czym taka opcja to wyższy koszt kredytu, który ma niejako zrekompensować bankom podwyższone ryzyko z tytułu obniżonego wkładu własnego.

Jaki wkład własny konieczny jest w staraniach o sfinansowanie zakupu mieszkania? ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych przyjrzała się ofercie kilkunastu największych banków.

Przydatne linki:
Kredyty hipoteczne


Przeprowadzona analiza dowodzi, że w aż 9 z 14 porównywanych banków posiadanie 20% wartości nieruchomości nie jest koniecznością. Co więcej, w jednej z instytucji klient nie musi posiadać żadnej gotówki, a jako wystarczające zabezpieczenie traktowane jest ubezpieczenie finansowane przez bank. W innym przypadku minimalny wkład własny to 10% i to bez konieczności ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń. W reszcie ofert 10-procentowy wkład własny jest dopuszczalny pod warunkiem wyższej marży, ubezpieczenia lub blokady środków zdeponowanych w banku.

fot. mat. prasowe

Warunki oferowane przez banki

Większość banków, które znalazły się w porównaniu, nie przedstawia 20% wkładu własnego jako wymogu koniecznego.


- Banki stosują różne dodatkowe zabezpieczenia w zamian za udzielenie kredytu w wyższej kwocie niż 80% wartości nieruchomości, różnorodne są też koszty tych zabezpieczeń. W niektórych bankach wymagany wkład własny uzależniony jest np. od źródła uzyskiwania dochodów. W tym samym banku, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą będą musiały posiadać o 5% wyższy wkład własny niż osoby zatrudnione na pełen etat. Dlatego najlepszym sposobem jest sprawdzenie ofert z kilku banków, w celu znalezienia najlepiej dopasowanej do naszych możliwości i potrzeb opcji kredytu hipotecznego.– dodaje Katarzyna Dmowska z ANG.

* Połowa banków, które znalazły się w zestawieniu

** Szczegółowe wyliczenia w tabeli


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: