Podróż służbowa: czym płacimy, czym wolelibyśmy płacić?
2017-05-11 12:01
Płatność kartą © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Przeczytaj także: Płatności bezgotówkowe: wolimy płacić telefonem czy gotówką?
Pomimo że karta firmowa jest mile widzianym przez badanych atrybutem podróży służbowej, to okazuje się, iż faktycznie korzysta niej jedynie co dziesiąty z nich. W co czwartym przypadku (26%) podróżujący służbowo decydują się na użycie własnego plastiku. Kartę płatniczą zabiera ze sobą 91 proc. osób wyjeżdżających w sprawach biznesowych.„Wyniki badania wyraźnie potwierdzają gotowość Polaków do płacenia kartą w trakcie zagranicznych podróży służbowych - respondenci oceniają tę formę płatności jako wygodniejszą i bezpieczniejszą niż gotówka. Ci, którzy nie mają kart służbowych, są gotowi płacić prywatnymi kartami. To pokazuje, jak duży potencjał dla banków ma wydawanie kart służbowych” – komentuje Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa.
Z badania wynika również, że 4 na 10 badanych chętnie skorzystałoby z możliwości płacenia firmową kartą podczas podróży służbowej. 22% korzysta z takiej karty jedynie na terenie naszego kraju, a 23% deklaruje, że stara się w ogóle jej nie używać. Skąd bierze się ta powściągliwość? Najbardziej prawdopodobnym powodem jest brak zachęt ze strony pracodawcy. 36% badanych jako czynnik mogący zachęcić ich do częstszych płatności kartą służbową za granicą wskazuje zmianę polityki finansowej swojej firmy, czyli otrzymanie wyraźnego sygnału od pracodawcy, aby korzystać ze służbowej karty.
fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Płatność kartą
„Podróż służbowa z kartą gwarantuje szereg ułatwień i możliwości – zarówno przedsiębiorcy, który wyposaży w nią pracownika, jak i samemu użytkownikowi. Dysponujemy także rozwiązaniami, które pozwalają bankom na umożliwienie indywidualnej konfiguracji kart Visa. Przykładowo, przedsiębiorca może zarządzać kartą wydaną w ręce pracownika ograniczając wysokość kwoty możliwej do wydania oraz umożliwiając działanie karty tylko w określonym czasie – np. od poniedziałku do piątku, dla konkretnej kategorii wydatków – np. tylko na stacjach paliw lub w określonym kraju” – dodaje Jakub Kiwior, Visa.
Karty firmowe – np. karty Visa Business – pozwalają właścicielom i pracownikom małych i średnich przedsiębiorstw lepiej zarządzać finansami firmy. Korzystając z kart, mogą oni w łatwy i skuteczny sposób oddzielić wydatki przedsiębiorstwa od wydatków osobistych. Karta firmowa Visa to także większe bezpieczeństwo dzięki eliminacji kłopotów związanych z transportowaniem, zagubieniem czy kradzieżą gotówki.
Podstawowe zalety kart Visa Business były wskazywane przez badanych jako główne powody zachęcające do częstszego korzystania z kart firmowych za granicą – 67% z nich ceni możliwość prześledzenia historii transakcji, a 57% uważa kartę za jeden z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych. Dlatego też osoby, dla których podróż służbowa to chleb powszedni, cenią karty służbowe bardziej niż zaliczki gotówkowe od pracodawcy czy pokrywanie wydatków z własnych środków, a następnie występowanie o ich zwrot przez przedsiębiorcę.
Informacje o badaniu
Badanie nt. preferencji płatniczych Polaków podczas zagranicznych podróży służbowych wykonała firma MEC Analytics & Insight na zlecenie Visa. Zostało ono przeprowadzone w okresie maj-czerwiec 2016 r. wśród osób, które posiadają kartę płatniczą i w ciągu poprzedzających 12 miesięcy co najmniej raz wyjechały służbowo za granicę. Liczebność próby wyniosła 330 osób.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)