eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweDla kogo renta alimentacyjna?

Dla kogo renta alimentacyjna?

2017-05-25 00:25

Dla kogo renta alimentacyjna?

Grób © vulkanismus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Śmierć bliskiej osoby to ból, trauma i często również obawy o przyszłość i nagłe pogorszenie się sytuacji majątkowej. Szacunki Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazują, że wartość ubiegłorocznych odszkodowań i świadczeń wypłaconych przez ubezpieczycieli opiewała na 36,7 mld zł. Jednym z nich była renta alimentacyjna. DRB Centrum Odszkodowań podpowiada, kto i w jaki sposób może ubiegać się o tego rodzaju wsparcie.

Przeczytaj także: Wypłata emerytury po śmierci ubezpieczonego? Pieniądze wracają do ZUS

Przypomnijmy, renta alimentacyjna to świadczenie wypłacane przez właściwe towarzystwo ubezpieczeniowe w momencie, gdy sytuacja materialna rodziny ubezpieczonego w efekcie jego śmierci ulega pogorszeniu. Przyznane jej środki finansowe służą zabezpieczeniu przyszłości bliskich zmarłego.

Dla kogo renta alimentacyjna?


Zgodnie z treścią art. 446 § 2 Kodeksu cywilnego, renta alimentacyjna przysługuje tym bliskim zmarłego, względem których ciążył na nim obowiązek alimentacyjny. Są to m.in. dzieci lub małżonek poszkodowanego.
– Szczególnego podkreślenia wymaga, że renta alimentacyjna przyznawana jest również innym osobom bliskim, na których utrzymanie zmarły dobrowolnie łożył. Dotyczy to np. konkubinatu. W takiej sytuacji osoba ubiegająca się o rentę alimentacyjną musi udowodnić, że ze zmarłym łączyły ją bliskie relacje emocjonalne i ekonomiczne. Do tego wystarczą wspólne zdjęcia, oświadczenia sąsiadów czy przyjaciół, lub rachunki, wyciągi bankowe itp. – wyjaśnia Sylwia Kruk, kierownik działu wyjaśnień Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w uzyskaniu należnych świadczeń w związku ze śmiercią osoby bliskiej.

Jak uzyskać rentę alimentacyjną od ubezpieczyciela?


W pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się do właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiona została polisa OC sprawcy.
– Zasadność oraz wysokość ewentualnych świadczeń będzie uzależniona przede wszystkim od naszej aktualnej sytuacji materialnej oraz wysokości dochodów zmarłego. W przypadku dochodzenia wypłaty renty alimentacyjnej przede wszystkim należy wykazać różnice między wysokością budżetu domowego sprzed i po śmierci bliskiej osoby - dodaje Sylwia Kruk z Centrum Odszkodowań DRB.
Towarzystwo ubezpieczeniowe w terminie 30 dni od daty otrzymania wniosku o przyznanie renty alimentacyjnej poinformuje nas o swojej decyzji. W przypadku, gdy wystąpi konieczność przedstawienia uzupełniającej dokumentacji ubezpieczyciel od chwili dostarczenia wymaganych dokumentów ma 14 dni na wydanie stanowiska.

fot. mat. prasowe

Komu przysługuje renta alimentacyjna?

Renta alimentacyjna, zgodnie z art. 446 § 2 kodeksu cywilnego przysługuje osobom bliskim zmarłego, wobec których ciążył obowiązek alimentacyjny.


Czas na jaki zostaje przyznane świadczenie alimentacyjne jest określany indywidualnie dla każdej osoby uprawnionej. W przypadku dziecka zmarłego, renta alimentacyjna zazwyczaj jest przyznawana do czasu zakończenia nauki i osiągnięcia możliwości podjęcia pracy zarobkowej. W przypadku, gdy takie świadczenie przyjmują osoby niezdolne do podjęcia pracy zawodowej, renta wypłacana jest dożywotnio.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: