Inwestowanie na rynkach azjatyckich
2006-04-03 14:13
Jak rozwija się gospodarka azjatycka © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Psychologia inwestowania: pułapki
Teraz inwestowanie na rynkach azjatyckich jest prostsze niż kiedykolwiek - jednostki funduszy inwestycyjnych wyspecjalizowanych w tym regionie dostępne są w ofercie największych doradców finansowych w Polsce.O sile gospodarki azjatyckiej mogą przekonywać dane przedstawione w tabeli. Najsilniejszy wzrost PKB odnotowały oczywiście Chiny (9,9 proc. w 2005 roku), a najsłabszy Japonia (2,8 proc.), która także znalazła się na ścieżce szybkiego wzrostu (wzrost gospodarczy przekroczył 5,5 proc. w IV kwartale ubiegłego roku - to cztery razy szybciej niż rozwijała się w tym okresie gospodarka amerykańska).
fot. mat. prasowe
Jak rozwija się gospodarka azjatycka
* prognoza za The Economist
** dane za 2005 r.
Co istotne, ekonomiści oczekują dalszego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w regionie (za wyjątkiem Chin i Hong Kongu, gdzie już w 2005 r. obserwowano bardzo silny przyrost PKB i utrzymanie tak wysokiej dynamiki jest w zasadzie niemożliwe).
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Koreę Południową, Chiny, Tajlandię i Tajwan, gdyż w tych krajach prawie 80 proc. aktywów ulokował fundusz Templeton Asian Growth Fund, który jest jedną z najwygodniejszych form inwestowania na azjatyckich rynkach (najniższa akceptowana wpłata wynosi zaledwie 2,5 tys. USD). Fundusz ten koncentruje się na akcjach, które stanowią 95 proc. wartości jego portfela. W odróżnieniu od polskich funduszy oferujących dostęp do rynku azjatyckiego, Templeton sam dokonuje doboru spółek do portfela oraz sam nim zarządza (polskie fundusze po prostu kupują w imieniu klienta jednostki innych funduszy obecnych na rynku). No i atut, którego żaden inny fundusz mieć nie może - aktywami zarządza Mark Mobius, bodaj najbardziej szanowany zarządzający funduszami na świecie.
oprac. : Open Finance