Polski rynek wierzytelności I kwartał 2017
2017-08-16 13:21
Jak radzi sobie polski rynek wierzytelności? © andrzej - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polski rynek wierzytelności III kwartał 2015
Z badania cyklicznie przeprowadzanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że u schyłku marca br. wartość nominalna wierzytelności obsługiwanych przez ankietowane firmy osiągnęła poziom 100,5 mld PLN, a to oznacza 3-procentowy wzrost względem ostatniego kwartału minionego roku. Okazuje się zatem, że odnotowywana już wcześniej tendencja wzrostowa doczekała się kontynuacji. W ujęciu bezwzględnym wartość obsługiwanych w I kwartale wierzytelności była o 2,9 mld PLN wyższa niż w poprzednim okresie.- Obserwacja tego, co dzieje się na rynku, pozwala z całą stanowczością stwierdzić, ze polski rynek zarządzania wierzytelnościami cechuje zarówno dojrzałość, jak i wysoka kultura korporacyjna. Podwaliną tego są zasady dobrych praktyk dające obserwowanemu wzrostowi solidne i trwałe podstawy - mówi Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.
Najwyższą wartość nominalną obsługiwanych wierzytelności obserwujemy w kategorii wierzytelności obsługiwanych na rzecz tzw. własnych funduszy sekurytyzacyjnych (w grupie firm zarządzających wierzytelnościami), która wyniosła ponad 68 mld PLN. Druga w kolejności to wartość nominalna wierzytelności obsługiwanych na rzecz pozostałych funduszy sekurytyzacyjnych (w grupach firm innych wierzycieli wtórnych). Wartość wierzytelności obsługiwanych na rzecz banków to 7,91 mld PLN, obsługiwanych w imieniu własnym – 6,45 mld PLN, a pozostałych – łącznie niewiele ponad 2,5 mld PLN.
Systematyczny wzrost wartości wierzytelności w portfelach wierzycieli wtórnych, jaki ujawnia i prezentuje najnowsza edycja raportu KPF, to ważny sygnał dla całej polskiej gospodarki o utrzymującej się dobrej perspektywie jej rozwoju. Dobrze zorganizowany rynek zarządzania wierzytelnościami pozwala bowiem przedsiębiorcom na poprawę wskaźników płynności, zysków czy inwestycji.
fot. mat. prasowe
Wartość obsługiwanych wierzytelności
– Rosnący systematycznie wolumen portfeli wierzytelności, sprzedawanych przez praktycznie wszystkie sektory polskiej gospodarki, sygnalizuje, że przedsiębiorcy koncentrują się na realizacji podstawowych celów rozwoju swojego biznesu, uwalniając zasoby, jakie musieliby angażować w samodzielne odzyskiwanie wierzytelności. W ten sposób, dzięki dobrze zorganizowanemu rynkowi obrotu wierzytelnościami, zyskuje polska gospodarka, stając się też odporniejsza na ewentualne pogorszenie koniunktury – wyjaśnia Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.
fot. mat. prasowe
Struktura wartościowa obsługiwanych wierzytelności
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)