eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePolski rynek wierzytelności I kwartał 2017

Polski rynek wierzytelności I kwartał 2017

2017-08-16 13:21

Polski rynek wierzytelności I kwartał 2017

Jak radzi sobie polski rynek wierzytelności? © andrzej - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak radzą sobie firmy zarządzające wierzytelnościami? Wiele wskazuje na to, że nie powinny mieć powodów do narzekań. Na ich korzyść przemawiają dobre dane płynące z rodzimej gospodarki. Dobra koniunktura, poziom PKB, rosnące obroty w handlu oraz produkcji - to wszystko generuje wzrosty również w obszarze zarządzania wierzytelnościami. A odzyskane przez przedsiębiorców pieniądze w naturalny sposób wzmacniają ich pozycję finansową i pozwalają odcinać kupony od dobrej koniunktury.

Przeczytaj także: Polski rynek wierzytelności III kwartał 2015

Z badania cyklicznie przeprowadzanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że u schyłku marca br. wartość nominalna wierzytelności obsługiwanych przez ankietowane firmy osiągnęła poziom 100,5 mld PLN, a to oznacza 3-procentowy wzrost względem ostatniego kwartału minionego roku. Okazuje się zatem, że odnotowywana już wcześniej tendencja wzrostowa doczekała się kontynuacji. W ujęciu bezwzględnym wartość obsługiwanych w I kwartale wierzytelności była o 2,9 mld PLN wyższa niż w poprzednim okresie.
- Obserwacja tego, co dzieje się na rynku, pozwala z całą stanowczością stwierdzić, ze polski rynek zarządzania wierzytelnościami cechuje zarówno dojrzałość, jak i wysoka kultura korporacyjna. Podwaliną tego są zasady dobrych praktyk dające obserwowanemu wzrostowi solidne i trwałe podstawy - mówi Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.

Najwyższą wartość nominalną obsługiwanych wierzytelności obserwujemy w kategorii wierzytelności obsługiwanych na rzecz tzw. własnych funduszy sekurytyzacyjnych (w grupie firm zarządzających wierzytelnościami), która wyniosła ponad 68 mld PLN. Druga w kolejności to wartość nominalna wierzytelności obsługiwanych na rzecz pozostałych funduszy sekurytyzacyjnych (w grupach firm innych wierzycieli wtórnych). Wartość wierzytelności obsługiwanych na rzecz banków to 7,91 mld PLN, obsługiwanych w imieniu własnym – 6,45 mld PLN, a pozostałych – łącznie niewiele ponad 2,5 mld PLN.

Systematyczny wzrost wartości wierzytelności w portfelach wierzycieli wtórnych, jaki ujawnia i prezentuje najnowsza edycja raportu KPF, to ważny sygnał dla całej polskiej gospodarki o utrzymującej się dobrej perspektywie jej rozwoju. Dobrze zorganizowany rynek zarządzania wierzytelnościami pozwala bowiem przedsiębiorcom na poprawę wskaźników płynności, zysków czy inwestycji.

fot. mat. prasowe

Wartość obsługiwanych wierzytelności

Wartość nominalna wierzytelności wyniosła na koniec I kwartału 2017 roku 100,5 mld PLN.


– Rosnący systematycznie wolumen portfeli wierzytelności, sprzedawanych przez praktycznie wszystkie sektory polskiej gospodarki, sygnalizuje, że przedsiębiorcy koncentrują się na realizacji podstawowych celów rozwoju swojego biznesu, uwalniając zasoby, jakie musieliby angażować w samodzielne odzyskiwanie wierzytelności. W ten sposób, dzięki dobrze zorganizowanemu rynkowi obrotu wierzytelnościami, zyskuje polska gospodarka, stając się też odporniejsza na ewentualne pogorszenie koniunktury – wyjaśnia Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.

fot. mat. prasowe

Struktura wartościowa obsługiwanych wierzytelności

Najwyższą wartość nominalną obsługiwanych wierzytelności obserwujemy w kategorii wierzytelności obsługiwanych na rzecz tzw. własnych funduszy sekurytyzacyjnych.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: