eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCeny miedzi ciągną w górę KGHM

Ceny miedzi ciągną w górę KGHM

2006-04-11 18:44

Surowce znowu rozpoczęły rajd ku uciesze inwestorów, a raczej spekulantów. Na rynku mówi się, że są istotne fundamentalne powody aprecjacji miedzi. Producentom może zabraknąć w tym roku ponad 190 tys. ton tego metalu, a jego zapasy monitorowane przez trzy największe giełdy (Londyn, Szanghaj i Nowy Jork), na których odbywa się handel tym surowcem wynoszą obecnie 160 tys. ton.

Przeczytaj także: Nowe rekordy na wyciągnięcie ręki

Jeśli do tego dołożyć zainteresowanie ze strony funduszy hedgingowych to nie dziwi fakt, iż notowania przekroczyły dziś psychologiczny poziom 6000 $/tonę. Po porannej zwyżce również srebro w końcówce dnia zaczęło spadać. Notowania srebra przekroczyły dzisiaj poziom 13 $/uncję - najwyżej od 22 lat.

Wzrost ceny miedzi wywindowały akcje KGHM do rekordowego poziomu cenowego (99,7 PLN). Dzięki temu także WIG20 przekroczył magiczny poziom 3000 pkt. Nowy rekord osiągnięty przez indeks największych polskich spółek wynosi teraz 3002,45 pkt. Zamknięcie nie wyglądało jednak tak efektownie. WIG20 przy obrotach blisko 830 mln PLN zakończył dzień o 0,6% niżej. Na całym rynku zanotowane obroty przekroczyły 1,3 mld PLN, a indeks WIG zamknął się figurą 41446,29 pkt (spadek o 0,8%). Przyczyn spadków na warszawskim parkiecie należy szukać za granicą. Najważniejsze europejskie indeksy spadały dziś o ponad 1%. Dax tracił 1,6%,CAC 40 1,5% a FTSE 0,8%.

Publikacja indeksu ZEW, wbrew oczekiwaniom, nie zachwyciła inwestorów. Prognozowano wzrost wskaźnika do poziomu 65 pkt, a zanotowano spadek do 62,7 pkt. Spowodowało to reakcję na EUR/USD - inwestorzy pozbywali się wspólnej waluty. Obroniony został jednak poziom 1,21 co powstrzymało rynek przed dalszymi spadkami.

Złoty pozostawał dziś silny w stosunku do głównych walut. Nie reagował na wydarzenia ze sceny politycznej. Inwestorzy oczekują jutrzejszego przetargu 10-letnich obligacji skarbowych. Rentowności uzyskane na przetargu mogą wyznaczyć trend na rynku długu na najbliższe dni.

O godz. 18.00 za euro płacono 3,93 zł., a za dolara 3,24 zł. Jutro nasza waluta będzie także pozostawała pod wpływem kursu EUR/USD, na który wpływ będą miały istotne publikacje makroekonomiczne. Szykuje się zatem bardzo zmienna sesja mogąca obfitować w nagłe zwroty akcji na rynku walutowym.

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: