Wymiana walut w wakacje 2017: ile wydaliśmy za granicą?
2017-09-11 10:23
© Syda Productions - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przed wakacjami odwiedź kantor internetowy
Wakacje 2017 przeszły już właściwie do historii. Tym samym nadszedł czas podsumowań. O te ostatnie pokusili się specjaliści reprezentujący Internetowykantor.pl i Walutomat. Spójrzmy, jak prezentowała się latem tego roku wymiana walut. Które z nich i w jaki sposób wymienialiśmy najczęściej?Z przeprowadzonej analizy wynika, że wymiana walut to kwestia, do której Polacy podchodzą z dość sporą dozą ostrożności i rozwagą. Analitycy dostrzegli np., że jeszcze przed wakacjami pokaźnie wzrosła liczba osób obserwujących kursy. Samych transakcji zaczęło przybywać dopiero z początkiem lipca. Ta zwłoka to dowód na to, że chcemy znaleźć moment, w którym przelicznik będzie dla nas najkorzystniejszy.
Rekordową ilość transakcji odnotowano 3 lipca, z kolei ich wartość była najwyższa 21 lipca. Wniosek z tego, że siódmy miesiąc roku to ulubiony czas zagranicznych wojaży.
Użytkownicy poznańskich serwisów wymienili średnio 6305 złotych. Jednak wakacyjny rekordzista z województwa mazowieckiego kupił walutę aż za ponad 55 tysięcy złotych. Mazowsze to również region, z którego pochodzi najwięcej aktywnych użytkowników serwisów – aż 19% operacji wykonali mieszkańcy stołecznego województwa.
Tego lata aż o 15% wzrosła liczba osób zainteresowanych wymianą online w porównaniu z wakacjami 2016. Z czego wynika rosnąca popularność wymiany walut w Internecie? Jak tłumaczy ekspert walutowy Krzysztof Pawlak, powodem są silna pozycja złotówki i atrakcyjniejszy kurs w Internecie.
– Mocna krajowa waluta powoduje, że wakacje za granicą stają się relatywnie tańsze. Cena zakupu euro była niższa o kilka groszy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a to sprawiło że kraje strefy euro – szczególnie Hiszpania i Grecja - stały się atrakcyjnym kierunkiem wyjazdów dla Polaków – ocenia Krzysztof Pawlak.
Z ww. powodów internetowo najchętniej kupowaną walutą na cele wakacyjne było euro – aż 58% transakcji dotyczyło wymiany PLN na EUR. Drugą popularną walutą kupowaną na wakacje są dolary amerykańskie. Kupiło je 14% klientów ww. poznańskich kantorów online. Najrzadziej Polacy kupowali dolary australijskie, dolary singapurskie, kuny chorwackie i ruble, nieco częściej wybierano korony – czeską, szwedzką, norweską i duńską.
Przydatne linki:
- Kursy walut
Aż o 23% – w porównaniu z latem 2016 – wzrosła liczba obcokrajowców, korzystających podczas wakacji z polskich internetowych kantorów wymiany walut. – Świat w Internecie bardzo się skurczył, nie ma w zasadzie granic, dziś każdy szuka najlepszych ofert, zwłaszcza, że czas transakcji jest bardzo krótki – mówi Krzysztof Pawlak. Jest jeszcze jeden trend charakterystyczny dla naszych czasów – już co piąty użytkownik korzysta przy wakacyjnej wymianie walut z urządzeń mobilnych.
fot. mat. prasowe
Wymiana walut w wakacje 2017
Interesująco wyglądają również statystyki danych demograficznych użytkowników serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat. 70% klientów tych platform to mężczyźni, średnio w wieku 41 lat. Największą grupę korzystających z wymiany walut w Internecie stanowią osoby w wieku 30-40 lat.
fot. mat. prasowe
Wymiana walut w wakacje 2017 cd.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)