5 sytuacji, w których nie możesz liczyć na kredyt inwestycyjny
2017-09-11 10:50
Kiedy firma nie może liczyć na kredyt inwestycyjny? © Piotr Adamowicz - Fotolia.com
Przeczytaj także: O 43,5% mniej kredytów inwestycyjnych w X 2024
Finansowanie ze środków własnych bywa utrudnione zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji, dlatego też w takiej sytuacji polscy przedsiębiorcy najczęściej decydują się na zaciągnięcie kredytu. Badanie pokazuje, że na kredyt inwestycyjny decyduje się 44 proc. średnich firm oraz co trzecie mikro- i małe przedsiębiorstwo. O bankowe wsparcie wnioskować mogą w zasadzie wszyscy. Dostaną je jednak tylko ci, którzy będą w stanie sprostać stawianym przez bankom warunkom. A te ostatnie - jak pokazuje praktyka - w skuteczny sposób mogą ograniczyć możliwość zaciągnięcia kredytu.Strata na koniec ubiegłego roku może przekreślić szanse na kredyt inwestycyjny
Jednym z dokumentów wymaganych od wnioskującego o kredyt inwestycyjny przedsiębiorcy jest ubiegłoroczny PIT. To właśnie na jego podstawie bank wylicza zdolność kredytową firmy. Jeżeli jednak w ubiegłorocznym zeznaniu bank zobaczy większą niż 5 proc. stratę, to wówczas wnioskodawca musi liczyć się z odmową udzielenia kredytu. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego - dla banków finansowanie takiego przedsiębiorstwa jest po prostu ryzykowne.
- Należy jednak pamiętać, że taka strata nie zawsze spowodowana jest złą kondycją przedsiębiorstwa, a poczynionymi przez nie inwestycjami. Jeżeli przedsiębiorca wytłumaczy, że stratę spowodowały zakupy przeznaczone na rozwój firmy, to nadal ma szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, dobrze jednak wiedzieć, jaką politykę na ogół przyjmują konkretne banki lub skorzystać z wiedzy konsultanta finansowego, który podpowie, w jakim banku mamy szansę na kredyt inwestycyjny– mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.
fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com
Kiedy firma nie może liczyć na kredyt inwestycyjny?
Lepiej nie zawieszać działalności
Chwilowe kłopoty firmy często skłaniają przedsiębiorców do zawieszenia działalności. Dzięki temu nie muszą odprowadzać składek do ZUS i mogą przeczekać niekorzystny okres. Robią tak przede wszystkim firmy, które zajmują się działalnością sezonową, które poza kilkoma miesiącami w roku nie odnotowują większych przychodów. Niestety, okazuje się, że zawieszenie działania firmy w okresie krótszym niż 12 miesięcy przez złożeniem wniosku, może zdyskwalifikować przedsiębiorcę w procesie kredytowym. Banki traktują ponowne rozpoczęcie działalności jako nową datę rozpoczęcia jego funkcjonowania na rynku. W związku z tym staż krótszy niż 12 miesięcy jest uważany przez nie za krótki do prawidłowego wyliczenia zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.
Zaległości w ZUS i US niemile widziane w banku
Przedsiębiorcy muszą się liczyć z tym, że podczas weryfikacji kredytowej zostanie również sprawdzona ich rzetelność w płaceniu składek do ZUS i Urzędu Skarbowego. Jeżeli z jakiegoś powodu starający się o kredyt inwestycyjny zalega z płatnościami, to aby otrzymać kredyt musi je jak najszybciej spłacić lub dogadać się z instytucjami, żeby zgodziły się rozłożyć należność na raty. W przeciwnym razie bank może wydać negatywną decyzję, szczególnie jeśli przedsiębiorca stara się o wyższą kwotę kredytu.
Niektóre branże mają pod górkę
Może się okazać, że starający się o kredyt inwestycyjny przedsiębiorca dostanie odmowę już na samym początku procesu. Niektóre branże nie są przez banki w ogóle obsługiwane, np. hazardowa, zbrojeniowa czy finansowa, a niektóre są bardzo dokładnie przez nie weryfikowane.
- Należą do nich między innymi branża budowlana i transportowa – dodaje Paweł Mazur. - Wiele banków bardzo krytycznie podchodzi również do rolników, zwłaszcza tych, którzy prowadzą działy specjalne produkcji rolnej. Może się okazać, że to, co wpiszemy jako główną działalność podczas procesu rejestracji firmy, wpłynie na późniejsze starania o finansowanie w banku. Wybierając zatem kody PKD, sprawdźmy, jak do danej branży podchodzą banki, aby nie przekreślić już na starcie swoich szans na kredyt.
Przydatne linki:
Kredyty dla firm
Przedsiębiorcy na ryczałcie mają mniejsze szanse na kredyt inwestycyjny
Jednym z podstawowych czynników wpływających na zdolność kredytowych przedsiębiorstwa jest jego sposób rozliczania się z fiskusem. Okazuje się, że najgorzej traktowanym przez banki jest sposób ryczałtowy. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku ryczałtu podatek płacony jest od przychodu. Podstawą wyliczania zdolności kredytowej przez banki jest natomiast dochód przedsiębiorstwa. Banki szacują więc dochód firmy jako 20 – 25 proc. przychodu, co oznacza, że aby dostać kredyt inwestycyjny, przedsiębiorca musi mieć bardzo wysoki przychód. W innym przypadku nie ma szans na finansowanie. Niektóre banki ze względu na trudności w obliczaniu dochodu, od razu skreślają taką firmę w procesie starania się o kredyt inwestycyjny.
Informacje o badaniu
Badanie „Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach finansowych”, zrealizowane przez CBM INDICATOR we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i Związkiem Banków Polskich.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Doradca KredytMarket / 2017-09-12 12:10:26
Dzień dobry, wśród barier, z jakimi zmagają się na co dzień przedsiębiorcy są również niestety utrudnienia w pozyskaniu funduszy na rozwój firmy. Banki przyzwyczaiły nas do tego, że procedura ubiegania się o dodatkowe środki finansowe jest skomplikowana i czasochłonna, co skutecznie zniechęca właścicieli do inwestowania w swój biznes. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom przedsiębiorców `Kredyt Market przygotował specjalną ofertę. Jeśli prowadzisz swój biznes od 2 lat lub osiągane dochody są na tyle wysokie, że nasz algorytm zakwalifikuje wnioskodawcę do grona rzetelnych przedsiębiorców mimo krótszego stażu, możesz pożyczyć środki na rozwój firmy w Kredytmarket.com. Kwota pożyczki od 10 do 50 tysięcy na okres od 3 do 6 miesięcy. Oprocentowanie kredytu to 9,5% w skali roku a prowizja wynosi jedynie 2,5%. Nie ma żadnych dodatkowych, ukrytych opłat ani ubezpieczeń. Cały proces jest elektroniczny, szybki i, co najważniejsze, bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów. W oparciu o dane podane w trakcie wypełniania wniosku, nasz algorytm wylicza zdolność kredytową. Dzięki temu finalną decyzję z propozycją kwoty pożyczki dostajesz w ciągu 15 minut na maila. Po 2 dniach od zatwierdzenia warunków umowy otrzymasz środki na wskazane konto bankowe. Po dokładne wyliczenia zapraszamy do zakładki kalkulator na naszej stronie https:/kredytmarket.com
[ odpowiedz ] [ cytuj ] -
Komentarz usunięty
-
Komentarz usunięty
- 1 Liczba przelewów Express Elixir w XI 2024 o 31% wyższa r/r
- 2 Mniej wnioskujących o kredyt mieszkaniowy m/m i r/r
- 3 Dla kogo jest hedging?
- 4 NBP wspiera złotego
- 5 Wpływ kryptowalut i technologii blockchain na współczesną gospodarkę i finanse REKLAMA
- 6 Trendy i debiuty na giełdzie w 2025 roku
- 7 We Francji upada rząd - co dalej?
-
Kredyt na działalność gospodarczą
Jak wygląda udzielenie kredytu na firmę? Co trzeba przedstawić? Jakie dokumenty są potrzebne?
-
Jakie podatki i w jakiej wysokości muszę zapłacić?
Pan Jan mieszkający X postanowił założyć firmę usługową JanKo, świadczącą usługi serwisowe dla pojazdów ciężarowych oraz ...
- Więcej porad znajdziesz w dziale Porady
Eksperci egospodarka.pl
-
Umowa o dożywocie podpisywana z małżeństwem. Jakie są zasady wyliczania i wypłacania świadczeń?
-
Nie pamiętam swojego kodu pinu do karty ? I proszę o przypomnienie