12 sytuacji, w których nie zadziała polisa turystyczna
2017-09-23 00:40
Polisa turystyczna © nito - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ciąża i choroby przewlekłe wykluczą z ubezpieczenia turystycznego?
Za terror nie odpowiadamy
Do niedawna dość powszechną praktyką stosowaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe było wyłączenie odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku ataku terrorystycznego, wojny czy uczestnictwa w strajku lub zamieszkach. W efekcie rosnącego zagrożenia terrorystycznego coraz większe grono ubezpieczycieli gwarantuje turystom ochronę przed skutkami działań terrorystycznych itp. Nie ma jednak co liczyć na to, że taki parasol ochronny będzie nad nami rozpięty w przypadku zakupu podstawowego zakresu ubezpieczenia. Potwierdza to Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
„Niektóre polisy turystyczne zapewniają ograniczoną ochronę przed skutkami działań terrorystycznych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że większość wakacyjnych ubezpieczeń (zwłaszcza tych tańszych), nie okaże się przydatna w razie ataku terrorystycznego, wojny lub zamieszek” - mówi.
Nie tylko jednak terror i zamieszki mogą sprawić, że polisa turystyczna nie zagwarantuje ubezpieczonemu ochrony. Praktyka dowodzi, że w umowach można znaleźć wiele innych zapisów, na podstawie których odpowiedzialność ubezpieczyciela zostaje ograniczona bądź też całkowicie wyłączona. Takie popularne klauzule uniemożliwiające zwrot całości lub części kosztów usług medycznych dotyczą:
- leczenia osób, które mimo przeciwskazań medycznych wybrały się w podróż zagraniczną
- leczenia dentystycznego lub protetycznego
- leczenia chorób przewlekłych (często możliwe jest rozszerzenie zakresu ochrony o takie koszty leczenia)
- leczenia osoby wyjeżdżającej za granicę w celach terapeutycznych
- przyjęcia porodu, jeżeli wczasowiczka wybrała się za granicę w zaawansowanej ciąży
- leczenia wykraczającego poza zakres potrzebny do przywrócenia dobrego stanu zdrowia
- transportu wykraczającego poza przewóz ubezpieczonego do miejsca zamieszkania albo polskiego szpitala (w celu kontynuacji leczenia)
- obrażeń wyrządzonych umyślnie albo na wskutek rażącego niedbalstwa
- obrażeń będących skutkiem działania ubezpieczonego w stanie nietrzeźwości lub odurzenia
- obrażeń, które powstały na wskutek łamania przepisów miejscowego prawa
- obrażeń będących efektem profesjonalnego lub wyczynowego uprawiania sportu (często możliwe jest rozszerzenie zakresu ochrony o takie obrażenia)
„W nawiązaniu do ostatniego z powyższych punktów warto wspomnieć, że polisa turystyczna może w różny sposób definiować amatorskie, profesjonalne lub wyczynowe uprawianie sportu. Spore rozbieżności występują również w przypadku definicji choroby przewlekłej” - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Wyłączenia w ochronie dotyczą także dodatkowych polis
Trzeba pamiętać, że od istotnych wyłączeń ochrony, nie są wolne również dodatkowe ubezpieczenia, które kupuje się razem z podstawową polisą zapewniającą zwrot kosztów leczenia. Mowa o assistance, ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczeniu bagażu. Katalog wyłączeń ochrony dla bazowej polisy turystycznej (koszty leczenia) i assistance zwykle jest bardzo podobny. Jeżeli chodzi o OC w życiu prywatnym, to często spotykane klauzule wykluczają interwencję ubezpieczyciela w przypadku:
- szkód wyrządzonych osobom bliskim
- szkód w środowisku naturalnym
- szkód będących efektem korzystania z transportu lotniczego
- szkód związanych z działalnością gospodarczą lub zawodową ubezpieczonego
- szkód będących skutkiem przeniesienia chorób zakaźnych
- szkód związanych z odpowiedzialnością karną
fot. mat. prasowe
12 najczęstszych wyłączeń odpowiedzialności
„W przypadku ubezpieczeń bagażu, raczej nie można liczyć na pokrycie szkód będących skutkiem rozboju albo dotyczących bardzo cennych przedmiotów (np. biżuterii oraz kart kredytowych)” - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)