eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDoradca finansowy w cenie?

Doradca finansowy w cenie?

2017-10-05 10:22

Doradca finansowy w cenie?

Doradca finansowy © Atelier 211 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dobra koniunktura gospodarcza, w tym przede wszystkim malejące bezrobocie i rosnące wynagrodzenia, wzmagają nie tylko nasz pęd do oszczędzania, ale również skłonność do zapożyczania się na różne cele. Efektem ubocznym pokaźnego popytu na kredyty i inne produkty finansowe jest coraz silniejsza pozycja, jaką cieszy się doradca finansowy. Okazuje się bowiem, że Polacy coraz częściej korzystają z jego usług, a wraz z ich zainteresowaniem usługami pośrednictwa finansowego rośnie liczba doradców.

Przeczytaj także: Ile powinien zarabiać pośrednik kredytowy?

Okazuje się jednak, że wzrost liczby doradców finansowych nie jest kwestią ostatnich dni. Z danych zaprezentowanych przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że zrzeszane przez nią instytucje wzmożone zapotrzebowanie na doradców notują już od IV kwartału 2015 roku.

Ostatni raport „Sektor pośrednictwa finansowego w Polsce” dowiódł, że u schyłku II kwartału br. rzesza doradców finansowych zatrudnianych przez członków KPF zdołała przewyższyć 13 tys. osób, co względem poprzednich trzech miesięcy oznacza wzrost na poziomie 2,8%. Jeżeli jednak porównać obecne wyniki z osiąganym na początku badania, to szybko okaże się, że wzrost liczby doradców jest przeszło trzykrotny.

Z kolei w sektorze bankowym nadal obserwujemy ograniczenie zatrudnienia. Według Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec II kwartału 2017 roku w sektorze pracowało 166,7 tys. osób (o ponad 3,7 tys. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej). To oznacza spadek o ponad 2%. Banki redukują sieć, a tym samym etaty, w związku ze stopniową zmianą zachowań klientów, którzy coraz rzadziej zachodzą do oddziałów, a częściej korzystają z bankowości mobilnej i internetowej. Ograniczanie kosztów wiąże się również z koniecznością dostosowania modeli biznesowych do niskich stóp procentowych, które mocno wpływają na przychody banków. Wiele funkcji dystrybucyjnych przejęli od banków również pośrednicy, co wymusza na nich zwiększanie zatrudnienia.
– Trudno dziś wyobrazić sobie rynek kredytów hipotecznych bez pośredników. Redukcja zatrudnienia w bankach jest naturalną konsekwencją przesuwania przez nie strategii obsługi w kierunku cyfryzacji. Ponadto, im bardziej złożone są regulacje dotyczące produktu, tym większa staje się rola bezpośredniego kontaktu z doradcą. „Chatbot” nie odpowie na wszystkie pytania, a doradca finansowy – tak, dlatego nowe regulacje kredytu hipotecznego spowodowały wzrost zatrudnienia u pośredników. Często jest tak, że dobry personel bankowy migruje do pośrednictwa. To, jak trwała będzie ta tendencja, jest dziś stałym punktem debat branżowych – zauważa dr Mirosław A.Bieszki, Doradca KPF ds. Ekonomicznych.

Uczestniczący w przeprowadzonym przez KPF badaniu pośrednicy dokonali także oceny wpływu zmian w otoczeniu prawnym na warunki prowadzenia działalności pośrednictwa finansowego. Nastroje pesymistyczne dominowały w II kwartale br. nad optymistycznymi. Ponad 57% badanych ocenia wpływ takich zmian negatywnie, zaś 42,9% – neutralnie. Brak jest wskazań pozytywnie oceniających wpływ zmian w otoczeniu prawnym na warunki prowadzenia działalności pośrednictwa finansowego.

fot. mat. prasowe

Liczba doradców w firmach pośrednictwa finansowego

Na koniec II kwartału 2017 r. rzesza pośredników stanowiła ponad 13 tys. osób.


– Rynek pośrednictwa kredytu hipotecznego znajduje się aktualnie w historycznym punkcie. Na mocy ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która weszła w życie 22 lipca br., pośrednicy kredytu hipotecznego zostali m.in. poddani pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego oraz objęci wymogiem uzyskania zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności. Niezależnie od tego, sama ustawa o kredycie hipotecznym jest istotnym nowym aktem prawnym, który redefiniuje sposób dystrybucji kredytu hipotecznego i wymogi stawiane pośrednikom. Z drugiej strony pośrednicy kredytu konsumenckiego będą musieli dostosować się do nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, w tym do obowiązków dotyczących reklamy kredytu konsumenckiego. I to właśnie te względy regulacyjne sprawiają, że najbliższy rok w branży pośrednictwa kredytowego zapowiada się niezwykle intensywnie – zaznaczył mec. Marcin Czugan, Wiceprezes Zarządu KPF.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: