USD pozostaje w korekcie
2017-10-10 09:57
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Zaczynam podejrzewać, że Korea Północna nie lubi dokonywać testów balistycznych, kiedy się od niej tego oczekuje. Jeśli dodatkowo reżim spekuluje na rynkach finansowych pod swoje decyzje militarne, z ich punktu widzenia lepiej działać z zaskoczenia. Ale odsuwając żarty na bok, noc upłynęła w spokojnej atmosferze, choć inwestorzy przezornie wolą trzymać się z boku niż inicjować ruchy na FX. Waluty azjatyckich rynków wschodzących są dziś mocniejsze, ale z drugiej strony złoto pozostaje najwyżej w tym miesiącu. USD pozostaje w korekcie po nieudanym rajdzie z piątku, jednak zmiany są niewielkie, gdyż dolar nie jest łatwą walutą do sprzedaży, kiedy ma się za sobą tak mocne fundamenty (jak ostatni raport z rynku pracy). Zatem pozostajemy zamknięci w konsolidacjach. To oznacza 112,20-113,20 dla USD/JPY oraz 1,1680-1,1830 dla EUR/USD.Więcej emocji może dotyczyć GBP/USD. Z jednej strony trwa odreagowanie zeszłotygodniowego zjazdu (za dużo za szybko oraz niezrealizowane spekulacje o rezygnacji premier May). Z drugiej – dziś otrzymamy sierpniowe dane o produkcji przemysłowej i handlu zagranicznym. Produkcja przemysłowa pozostaje słaba (0,4 proc. r/r w lipcu) i odczyty indeksów PMI dla przemysłu sugerują, że nie widać oznak poprawy. Dane za lipiec zaskoczyły pozytywnie (szczególnie w produkcji wytwórczej), więc teraz istnieje ryzyko odreagowania. Bez tego GBP/USD pierwszy opór napotka przy 1,3220.
Reszta kalendarza nie powala. Za nami silne dane o nastrojach w australijskim biznesie, które w nocy dały wsparcie dla AUD, ale nie jest łatwo wrócić AUD/USD ponad 0,78. Za dużo było ostatnio złych wieści, który kwestionują rynkowe oczekiwania na rychłą podwyżkę stopy procentowej RBA. W Europie dane z handlu zagranicznego Niemiec za sierpień pokazały odreagowanie przestoju z czerwca i lipca. Inflacja z Norwegii wyraźnie rozczarowała i EUR/NOK szybuje pod 9,40. Niskie ceny ropy naftowej nie pozwalają koronie stanąć na równe nogi. Po południu dane z kanadyjskiego rynku budowlanego są drugorzędne, więc reakcja CAD powinna być ograniczona. Interesujące może być wystąpienie wieczorem wiceprezesa Banku Kanady Wilkinsa, jeśli zająknie się o polityce monetarnej. Jeszcze jedna podwyżka stopy procentowej przed końcem roku dalej pozostaje realną opcją. Usłyszymy też od Kashkariego z Fed, który jest czołowym gołębiem.
Prezydent Katalonii ma dziś wieczorem (18:00) przemawiać w lokalnym parlamencie w Barcelonie i „poinformować o obecnej sytuacji politycznej” po referendum z 1 października. Deklaracja niepodległości jest jedną z opcji, ale nie będzie ona uznana przez rząd w Hiszpanii i wszystko może skończyć się rozwiązaniem parlamentu i zwołaniem regionalnych wyborów. Hiszpańskie aktywa względnie spokojne zniosły ostatni tydzień, co sugeruje, że na razie rynki nie przejmują się zbytnio tą kwestią. Sprawa jednak pozostaje otwarta.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Konrad Białas / Dom Maklerski TMS Brokers
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)