Dyrektywa IDD obniży ceny ubezpieczeń?
2017-10-18 10:24
Dyrektywa IDD obniży ceny ubezpieczeń? © thodonal - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń hamuje sprzedaż
Celem ustawy o dystrybucji ubezpieczeń jest przystosowanie porządku prawnego krajów członkowskich do przepisów przyjętej w styczniu 20 stycznia 2016 roku unijnej dyrektywy 2016/97 (IDD, ang. Insurance Distribution Directive). Na wdrożenie regulacji dostaliśmy 2 lata. Prace legislacyjne dostosowujące polskie prawo do wymogów UE ciągle trwają.„Można śmiało powiedzieć, że dyrektywa IDD to dla rynku ubezpieczeniowego tak rewolucyjna zmiana jaką okazał MiFiD II dla rynku produktów inwestycyjnych. Jej efektem ma być zmiana zarówno w liczbie i strukturze oferowanych produktów ubezpieczeniowych, jak również w sposobie ich dystrybuowania czy też w modelu wynagradzania sieci sprzedaży. Obowiązek dystrybucji w ramach tzw. ‘rynków docelowych’ (pojęcie pochodzące z dyrektywy oznaczające kategorię klientów, dla których dany produkt jest najbardziej dopasowany), a w przypadku niektórych produktów także wyższa transparentność w zakresie kosztów, mogą spowodować spadek cen polis” – mówi Przemysław Paprotny, partner w PwC.
Intencją IDD jest zapewnienie wyższego poziomu ochrony klienta. Regulacja nakłada na dystrybutorów ubezpieczeniowych wiele nowych obowiązków, takich jak rzetelne informowanie o cechach produktu, opłatach, zasadach wynagradzania pośredników przez towarzystwa ubezpieczeń. Dystrybutorzy będą analizowali potrzeby klienta i przedstawiali im najbardziej korzystne oferty.
fot. thodonal - Fotolia.com
Dyrektywa IDD obniży ceny ubezpieczeń?
„Dyrektywa IDD wpłynie na specjalizację rynku. Z jednej strony powstaną proste produkty ubezpieczeniowe, dostosowane do sprzedaży przede wszystkim w kanale direct. Z drugiej natomiast rozwinie się grupa produktów bardziej złożonych, których sprzedaż wymaga dogłębnej wiedzy eksperckiej. Rozproszeni do tej pory gracze rynku dystrybucyjnego będą musieli wybrać jedną z powyższych specjalizacji, a w dłuższym terminie należy oczekiwać także konsolidacji rynku” – wyjaśnia Wojciech Rabiej, ekspert w zespole doradztwa biznesowego dla sektora ubezpieczeniowego w PwC.
Termin wdrożenia wymogów Dyrektywy IDD upływa 23 lutego 2018 roku, co z perspektywy skali niezbędnych dostosowań (dokumentacja, procesy, systemy IT) po stronie towarzystw ubezpieczeń i pośredników oznacza bardzo niewiele czasu.
Kara za nieprzestrzeganie nowych przepisów prawa może wynieść nawet 5 % przychodu w przypadku osoby prawnej, a dla osoby fizycznej ok. 3 mln zł.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)