eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJak wybrać ubezpieczenie firmy?

Jak wybrać ubezpieczenie firmy?

2017-10-30 11:11

Jak wybrać ubezpieczenie firmy?

Jak wybrać ubezpieczenie firmy? © tonefotografia - Fotolia.com

Jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, sektor MŚP w Polsce tworzy obecnie przeszło 1,8 mln małych i średnich przedsiębiorstw działających w niemal wszystkich gałęziach rodzimej gospodarki. Są to zarówno niewielkie firmy rodzinne, jak i sporych rozmiarów zakłady produkcyjne. Zróżnicowanie skali działalności tych przedsiębiorstw sprawia, że różne są również ich potrzeby w zakresie ubezpieczenia firmy. Jakich polis potrzebują polscy przedsiębiorcy? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała Aviva.

Przeczytaj także: Po co aptekarzowi polisa ubezpieczeniowa?

Prowadzisz własny biznes – zdecyduj się na majątkowe ubezpieczenie firmy


Ubezpieczenie mienia gwarantuje ochronę przedsiębiorstwa, niezależnie od jego rozmiaru i profilu działalności. Takie ubezpieczenie firmy przydaje się szczególnie tym, których działalność opiera się na drogim sprzęcie lub konkretnej nieruchomości.

Zadaniem tego rodzaju polisy jest ochrona firmowego majątku przed zdarzeniami losowymi, których wystąpienie może spowodować znaczne straty w kapitale przedsiębiorstwa. Jej posiadanie powinny rozważyć m.in. sklepy, w przypadku których podstawą funkcjonowania jest dostęp do lokalu i znajdujący się w nim towar.

W razie zdarzeń losowych, pieniądze z ubezpieczenia pokryją koszty związane np. z usunięciem szkód, remontem, odkupieniem wyposażenia, a nawet te dotyczące pracy rzeczoznawcy.
– Dobre ubezpieczenie firmy obejmie zarówno przestrzenie biurowe, jak i pozostałe miejsca niezbędne do prowadzenia biznesu, np. magazyny czy hale produkcyjne – mówi Małgorzata Skibińska, dyrektor działu rozwoju ubezpieczeń indywidualnych i MSP, Aviva. – To właśnie w tych pomieszczeniach zwykle znajduje się towar lub urządzenia stanowiące podstawę firmowego majątku. Wybierając polisę, zadbajmy również o to, aby jej zakres obejmował nie tylko utratę czy zniszczenie mienia w przypadku kradzieży, ale także koszt naprawy drzwi, okien, zamków i systemu alarmowego uszkodzonego przez złodziei.

Jeżeli prowadzimy firmę informatyczną lub inny biznes oparty o sprzęt elektroniczny, warto te urządzenia objąć dodatkową ochroną. Cena specjalistycznych komputerów potrzebnych np. grafikom sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych. Równie kosztowny może być np. sprzęt potrzebny firmom specjalizującym się w nagłośnieniu koncertów i imprez masowych. Ubezpieczyć możemy także laptopy, telefony komórkowe czy nawet przenośne dyski danych, które można przypadkowo uszkodzić, a ich naprawa czy wymiana jest droga.

fot. tonefotografia - Fotolia.com

Jak wybrać ubezpieczenie firmy?

Decydując się na ochronę firmy pamiętajmy, aby ubezpieczenie firmy pokrywało straty będące zarówno efektem zdarzeń losowych, jak i działań pracowników.


Firma spedycyjna potrzebuje dodatkowej ochrony


Właścicielom firm spedycyjnych czy transportowych ubezpieczenie mienia i nieruchomości przedsiębiorstwa może nie wystarczyć. Majątek tego typu przedsiębiorstw narażony jest na uszczerbek nie tylko wtedy, kiedy znajduje się w magazynie, ale również podczas transportu. Choć kierowcę i środek transportu chroni polisa komunikacyjna, utrata przewożonego towaru może okazać się również kosztowna. Warto więc rozszerzyć parasol ochronny.
– Możemy wybrać ubezpieczenie firmy, które zagwarantuje nam ochronę w trakcie przewozu i przeładunku towarów z jednego środka transportu do innego – mówi Małgorzata Skibińska z Avivy. – Pamiętajmy jednak o różnicy między ubezpieczeniem ładunku w transporcie a polisą OC przewoźnika. Ta ostatnia zapewnia także ochronę na wypadek kradzieży towaru, ale poza tym obejmuje jeszcze takie ryzyka, jak np. wydanie towaru osobie nieuprawnionej lub przywłaszczenie go przez nieuczciwego podwykonawcę.

OC zawodowe – potrzebne nie tylko wtedy, gdy jest obowiązkowe


Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla niektórych grup zawodowych – zgodnie z prawem muszą go posiadać m. in. lekarze, adwokaci czy architekci.

Nawet jeśli polisa OC nie jest obowiązkowa, warto rozważyć jej zakup ze względu na ryzyka towarzyszące naszej działalności. Jeśli na przykład prowadzimy firmę remontową, wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do wypadku, w którym ucierpi np. przypadkowy przechodzień. Taka sytuacja oznacza przykre konsekwencje zarówno dla poszkodowanego, jak i dla firmy odpowiedzialnej za zajście. Jeżeli przedsiębiorca zabezpieczył się przed takimi sytuacjami polisą OC, wtedy nie obciąży firmowego budżetu wypłatą odszkodowania.
– Taka ochrona przyda się przedsiębiorcom działającym w wielu branżach. Jeśli prowadzimy agencję eventową, a w wyniku usterki samochodu nie dojedziemy na czas na miejsce wydarzenia, klient może domagać się odszkodowania z powodu niewywiązania się z warunków umowy. Jeśli prowadzimy zakład fryzjerski lub kosmetyczny i podczas wykonywania zabiegu niechcący skaleczymy klientkę, odszkodowanie dla niej wypłaci ubezpieczyciel – radzi Małgorzata Skibińska z Avivy.

Przedsiębiorco, pamiętaj o pracownikach


Decydując się na ochronę firmy pamiętajmy, aby ubezpieczenie firmy pokrywało straty będące zarówno efektem zdarzeń losowych, jak i działań pracowników. Zarazem przedsiębiorca powinien też zadbać o swoich pracowników, zapewniając im grupowe ubezpieczenie zdrowia i życia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: