Porozumienie z Unicredit podpisane
2006-04-20 12:12
Przeczytaj także: PKO BP spadnie na drugie miejsce
Ze strony włoskiej porozumienie podpisali: Andrea Moneta i Marina Natale. Stronę polską reprezentował minister skarbu państwa Wojciech Jasiński.Porozumienie ma zagwarantować, że BPH pozostanie niezależnym bankiem na polskim rynku. Unicredit pozbędzie się 200 oddziałów oraz usług bankowych z nimi związanych, działających pod marką BPH, na korzyść niezależnego trzeciego podmiotu, w drodze międzynarodowego, konkurencyjnego i przejrzystego procesu. Pozostałe oddziały zostaną włączone do Pekao.
Zakończenie transakcji zgodnie z porozumieniem zakończy wszelkie spory i kontrowersje między Skarbem Państwa a UniCredit lub HVB w kwestii umów prywatyzacyjnych odnoszących się do banków Pekao i BPH wynikłe w następstwie przejęcia kontroli nad BPH przez UniCredit/HVB.
Te 200 oddziałów wybrane zostanie spośród istniejących już oddziałów banków Pekao i BPH. Głównym parametrem branym pod uwagę przez UniCredit w procesie wyboru oddziałów do wydzielenia będzie to w jakim stopniu pokrywa się ich zasięg dystrybucyjny.
Strony zgadzają się, iż UniCredit poczyni odpowiednie starania, by doprowadzić do przeprowadzenia transakcji i zakończenia jej najpóźniej w terminie trzydziestu (30) miesięcy.
UniCredit zobowiązuje się, że nie przeprowadzi żadnych redukcji zatrudnienia w bankach Pekao i BPH w drodze zwolnień w okresie od daty niniejszego porozumienia do 31 marca 2008. Z zapisu tego wyłączone są działania związane z realizacją przez BPH umowy z 28 czerwca 2004 zawartej między BPH a związkami zawodowymi, transfer pracowników między bankami lub z banków do kupującego w procesie realizacji transakcji lub odejście lub zwolnienie pracowników którzy:
• zatrudnieni byli na podstawie umowy o pracę na czas określony, umowy próbnej lub którzy zatrudnieni byli na podstawie umowy o dzieło i których umowy zatrudnienia wygasły lub zostały zakończone ze względu na wygaśnięcie okresu obowiązywania umowy bądź też ze względu na wykonanie dzieła;
• odeszli na emeryturę;
• zakończyli umowę o pracę składając wymówienie zatrudniającego ich banku;
• zakończyli umowę o pracę zgodnie z umową;
• byli zatrudnieni na czas nieokreślony lub określony i których wypowiedzenie umowy o pracę dokonane zostało na podstawie Artykułu 52 lub 53 Kodeksu Pracy;
• zatrudnieni zostali przez podmiot stowarzyszony zatrudniającego ich banku bądź też UniCredit, HVB lub BACA;
• zatrudnieni zostali przez spółki świadczące usługi zlecane na zewnątrz (outsourcing) na rzecz zatrudniającego ich banku; lub zmarli.
oprac. : Marcin Pijaczyński / Polska.pl