E-płatności Polaków. Jeszcze nie cashless society, ale...
2017-11-28 11:17
Polacy wyraźnie podążają w stronę cashless society © purefeel - Fotolia
Przeczytaj także: E-płatności to już przyzwyczajenie
Przed nami najnowsza, druga już edycja realizowanego przez e-Izbę raportu “Płatności Cyfrowe 2017”. Jego autorzy w kompleksowy sposób starają przyjrzeć się płatnościom realizowanym przez Polaków w kanałach online, mobile oraz offline. Po raz pierwszy istotne miejsce w raporcie poświęcono rematowi wirtualnych walut. Raport powstał we współpracy z GoMobi.pl i Mobile Institute. Jego partnerami są VISA oraz Przelewy24.E-płatności cieszą się w polskim społeczeństwie coraz większą popularnością. Coraz większe zainteresowanie budzi oferowana przez e-sklepy możliwość płatności kartą przy odbiorze. Istotnie poszerza się również grono osób preferujących płatności z poziomu urządzeń mobilnych, co jest ewidentnym potwierdzeniemtriumfu kanału mobile w procesie zakupowym dzisiejszego konsumenta. Wprawdzie trudno jeszcze opiniować, w jakim stopniu mobile zdoła zawłaszczyć obszar płatności, to jednak jego rosnący udział w tej materii wraz z pikującym przywiązaniem Polaków do gotówki powinien kierować uwagę branży finansowej w kierunku cashless society - komentuje Patrycja Sass - Staniszewska, Prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.
Polacy w świecie cyfrowych płatności
Porównując dane z pierwszej edycji raportu opublikowanego przed rokiem można stwierdzić, że Polacy w obszarze płatności cyfrowych zrobili znaczny postęp. Podobnie jak w zeszłym roku konto bankowe z aktywnym dostępem przez internet jest najpopularniejszym produktem finansowym. Jego posiadanie deklaruje obecnie 45% przebadanych Polaków. To wzrost aż o 9 p.p. w porównaniu do zeszłorocznej edycji badania. Posiadanie karty płatniczej wzrosło w przeciągu roku z 35% do 43%. Konto umożliwiające płatności w serwisach internetowych posiada 35% respondentów versus 29% w zeszłym roku, zaś mobilne produkty finansowe i transakcyjne, czyli wszelkiego rodzaju aplikacje na telefony ma 29% osób - to również wzrost o 9 p.p. względem wyników “Płatności cyfrowe 2016”. W ślad za coraz bardziej powszechnymi produktami elektronicznymi maleje udział posiadaczy konta bankowego bez aktywnego dostępu przez internet. W ciągu roku zanotowano tu spadek z 27% do 21%.
Cashless society
W zeszłorocznej edycji badania płatności cyfrowych okazało się, że Polacy nie są jeszcze gotowi na zupełne wycofanie gotówki z obiegu. Niemniej trendy oraz dążenie banków centralnych do ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania gotówki z obiegu świadczą o tym, że prędzej czy później stanie się to nieuniknione.
fot. mat. prasowe
Co sądzisz na temat wycofania gotówki z obiegu w Polsce?
Cashless society, czyli społeczeństwo bezgotówkowe cechuje się znacznie większą szybkością działania, jest bardziej wygodne i przede wszystkim tańsze. Gwarantuje większą przejrzystość w sferze zarówno prywatnej, jak i publicznej, a także ogranicza szarą strefę i korupcję. Warto w tym miejscu dodać, że Narodowy Bank Danii w ubiegłym roku zaprzestał drukowania banknotów, a w Szwajcarii udział gotówki w obiegu wyniósł w 2016 r. między 4-5%.
fot. mat. prasowe
Co sądzisz na temat płatności przyszłości?
W tej edycji badania ponownie zapytaliśmy Polaków, co sądzą o wycofaniu gotówki z obiegu i odnotowaliśmy znaczne różnice w ich podejściu do tego tematu. Otóż w 2017 r. odsetek przeciwników wycofania gotówki z obiegu w Polsce spadł z 64% do 49%. Co ciekawe, na tym samym poziomie pozostał odsetek zwolenników gotówki (8%). Zwiększyła się jednak grupa osób posiadających neutralne stanowisko do tego tematu - zmiana z 28% do 43%.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)