Rynki finansowe 17-23.04.2006
2006-04-24 10:50
FIXING, 21.04.2006 r. © fot. mat. prasowe
W marcu wzrost produkcji przemysłowej w Polsce przyspieszył do 16,4 proc. licząc r/r. W tym samym miesiącu inflacja zwolniła do 0,4 proc. i okazała się niższa od prognoz rynkowych. Większość członków FED wyraziła opinię o prawdopodobnym końcu procesu podwyżek stóp procentowych w USA.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 03-09.04.2006
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Ostatnie dwa tygodnie przyniosły odreagowanie spadków złotego, który umocnił się zarówno w stosunku do dolara jak i euro. Rynek zdyskontował informacje o prawdopodobnej koalicji PiS z Samoobroną, LPR i PSL - większą rolę zaczęły odgrywać czynniki makroekonomiczne. Marcowy silny wzrost produkcji przemysłowej w Polsce - w połączeniu z lepszymi nastrojami w całym regionie (prawdopodobny koniec procesu podwyżek stóp procentowych w USA przyczynia się ponownie do wzrostu atrakcyjności innych rynków) - wzmocnił popyt na polską walutę, co skutkowało jej umocnieniem w stosunku do dolara do poziomu 3,15; w przypadku euro 3,89.
fot. mat. prasowe
FIXING, 21.04.2006 r.
Zagraniczne rynki walutowe
Informacje płynące z FED, wskazujące na prawdopodobny koniec procesu wzrostu stóp procentowych w USA (co jest związane ze słabszymi danymi odnośnie sprzedaży domów i produkcji przemysłowej), miały negatywny wpływ na kurs dolara, który w ciągu ostatnich dwóch tygodni tracił na wartości. Kurs eurodolara przekroczył już poziom 1,23, a ostatnie pięć sesji przyniosło największe osłabienie amerykańskiej waluty od miesiąca. Dolar tracił również w stosunku do jena i był wyceniany na 116,58 JPY. Wyprzedaż dolara może być kontynuowana również na kolejnych sesjach.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 18-24.09.2006
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, komentarz giełdowy, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane