eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweWypadek na nartach i co dalej?

Wypadek na nartach i co dalej?

2017-12-08 09:52

Wypadek na nartach i co dalej?

Wypadek na nartach © Mikkel Bigandt - Fotolia.com

Wypadek to na stoku to niemal chleb powszedni. Dlatego też posiadanie ubezpieczenia turystycznego to dla narciarza podstawa. Oprócz polisy amatorzy białego szaleństwa powinni jednak posiadać podstawową wiedzę, jak postępować kiedy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia. To zaoszczędzi dodatkowego stresu i ułatwi uzyskanie odszkodowania.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie na narty i snowboard – na co zwrócić uwagę?

- Nasze dane wskazują, że dla polskich narciarzy najbardziej pechowe okazują się stoki włoskie, austriackie i francuskie, na których dochodzi odpowiednio do 36 proc., 21 proc. i 8 proc. wypadków. W razie nieszczęśliwego zdarzenia pierwszym krokiem powinien być telefon do Centrum Operacyjnego. Odpowiednie ubezpieczenie oraz assistance to gwarancja szybkiego dostępu do pomocy, ale również komfort finansowy. Należy sobie zdawać sprawę, że Polska to jeden z nielicznych krajów, w których pomoc ratownictwa górskiego jest bezpłatna. W popularnych kurortach za granicą sprawy mają się zgoła inaczej. Tam brak odpowiedniej polisy oznacza, że za akcję ratowniczą zapłacimy z własnej kieszeni – przypomina Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Zabezpiecz miejsce


W razie wypadku na nartach koniecznością jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia w taki sposób, który pozwoli ochronić innych narciarzy przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Jeśli poszkodowany jest unieruchomiony, należy pomóc mu przemieścić się w inne, bezpieczne miejsce (najlepiej na skraj stoku) i tam oczekiwać na przybycie wezwanych ratowników.
- Osoby, które uległy wypadkowi na nartach powinny jak najszybciej zadzwonić do Centrum Operacyjnego i poinformować o sytuacji. Numer telefonu znajduje się na polisie. Pracownicy Centrum pomogą znaleźć placówkę medyczną i zorganizować konsultację u specjalisty. Polisa, którą wykupujemy przed wyjazdem pokryje koszt pomocy medycznej i leczenia w sytuacjach nagłych. Oznacza to, że sama rekonwalescencja powinna odbywać się na terenie kraju. Dlatego ubezpieczyciel może też pomóc w organizacji transportu do Polski – dodaje Piotr Ruszowski.

fot. Mikkel Bigandt - Fotolia.com

Wypadek na nartach

W razie wypadku na nartach koniecznością jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia w taki sposób, który pozwoli ochronić innych narciarzy przed ewentualnym niebezpieczeństwem.


Odpowiedzialność cywilna


Polisa dedykowana narciarzom ma w sobie jeszcze jeden składnik. Jest nim ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest ono niezwykle przydatne gdy dojdzie do wypadku, w wyniku którego zrobimy krzywdę innej osobie lub zniszczymy jej sprzęt.
- W sytuacji gdy osoba u nas ubezpieczona była sprawcą wypadku prosimy aby dostarczyła nam niezbędną dokumentację, która zawiera miedzy innymi opis zdarzenia, oświadczenie poszkodowanego o poniesionych kosztach, rachunki lub paragony za naprawę zniszczonych rzeczy, dokumentację medyczną poszkodowanego, protokół policji lub służb stokowych, potwierdzenie pobytu za granicą. Wymagane dokumenty należy przesłać do nas pocztą elektroniczną lub tradycyjną – mówi Piotr Ruszowski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: