eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSurowce w dół, zagraniczne rynki także

Surowce w dół, zagraniczne rynki także

2006-04-24 18:11

Dzisiaj mogliśmy się przekonać o sile polskiej giełdy. Akcje największych polskich spółek wzrastały, mimo że na światowych parkietach zagościła korekta. Liderami wzrostów w WIG20 były dziś spółki surowcowe, ale także banki i Bioton.

Przeczytaj także: Silny złoty, słabsza miedź - co z tego wyniknie?

Obroty na blue chipach przekroczyły 1 mld PLN, a na całym rynku zanotowano ponad 1,5 mld PLN. To wszystko świadczy o aktywności inwestorów zagranicznych. Przekroczenie bariery 3000 pkt dało im wyraźny impuls do zakupów. Aktywność inwestorów nie osłabła mimo obniżenia przez agencję S&P perspektywy ratingu dla Polski z pozytywnej do stabilnej. Powodem obniżki jest niepewność polityczna, niejasne perspektywy reform strukturalnych oraz brak daty akcesji naszego kraju do strefy euro.

Pozytywnym impulsem okazał się za to wskaźnik koniunktury w przemyśle, który wzrósł w kwietniu do poziomu +15 pkt. z poziomu +12 pkt. w marcu. Oczekiwana wysoka wypłata dywidendy wyraźnie podtrzymuje notowania na warszawskim parkiecie. Wygląda no to, że prawdziwe oblicze naszej giełdy poznamy dopiero po ustaleniu praw do dywidendy. Czy wówczas również zobaczymy wzrosty? Jeśli tak, to czy do podtrzymania wysokich notowań wystarczą dobre publikacje makroekonomiczne z polskiej gospodarki?

Na koniec sesji WIG20 wzrósł o 1,37% notując kolejny historyczny poziom 3229,22 pkt. O godz. 17.00 z europejskich parkietów na plusie były tylko indeksy Węgier, Norwegii i Hiszpanii. Spadki zagościły także za oceanem, gdzie indeksy tracą od 0,1% do 0,6%. Spadają także ceny surowców. Indeks CRB notuje poziom o 0,9% niższy niż wczoraj. Za uncje złota płaci się teraz 624 USD, za srebra 12 USD. Zniżkują także notowania miedzi, ropy naftowej a także gazu ziemnego.

Złoty pozostaje stabilny względem głównych walut. Nie zaszkodził mu nawet raport o obniżeniu perspektywy ratingu agencji S&P. Pozytywny wpływ na naszą walutę mają notowania forinta, który po niedzielnych wyborach stabilizujących węgierską scenę polityczną, umacnia się do euro.

O 17.30 za euro trzeba zapłacić 3,8676 a za dolara 3,1261. Dzisiejsza publikacja inflacji bazowej w marcu (0,7% r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,8%) także nie wpłynęła na notowania PLN. Rynek czeka na środową decyzję RPP, a w zasadzie na komunikat, który jej będzie towarzyszył.

Dzisiaj nasza giełda szła pod prąd. Czy jutro również będzie można zarabiać na polskich akcjach? To pytanie do inwestorów zagranicznych. Odpowiedź poznamy jutro.

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: