eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJak ziścić finansowe postanowienia noworoczne?

Jak ziścić finansowe postanowienia noworoczne?

2017-12-24 00:55

Jak ziścić finansowe postanowienia noworoczne?

Jak dotrzymać finansowych postanowień? © Nuthawut - Fotolia.com

Nadchodzi nowy rok, zaczynamy więc myśleć o noworocznych postanowieniach. Część z nich zapewne dotyczyć będzie naszych finansów. Według badania przeprowadzonego dla firmy Lindorff SA, w grudniu 2016 r. aż 75% Polaków miało już rozplanowany budżet na nadchodzące 12 miesięcy. Czy wszystkim udało się go jednak zrealizować? Expander wskazuje trzy popularne postanowienia finansowe i recepty na ich dotrzymanie.

Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy od dziś, nie od jutra

Będę efektywnie zarządzał swoim budżetem


Nie zawsze udaje się skutecznie gospodarować zarabianymi pieniędzmi. Często nie potrafimy bowiem przewidzieć, ile pieniędzy będziemy potrzebować w przyszłości, a nadwyżki finansowe przeznaczamy na zakupy „pod wpływem chwili”. Aby to zmienić, powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie określić wydatki – zarówno te ponoszone co miesiąc, jak i te rzadsze, choć większe, jak np. opłata za ubezpieczenie czy przegląd samochodu, wakacyjne wyjazdy czy wrześniowe koszty wyprawki szkolnej.
– Podliczmy, ile pieniędzy przeznaczamy na te wydatki i poszukajmy przestrzeni na oszczędności. Grudzień to dobry czas na podsumowanie całorocznego budżetu, analizę i zaplanowanie zmian – mówi Karolina Dąbrowska, Dyrektor Departamentu Produktów Bankowych, Expander. – Podzielmy osiągane dochody na części, które będą stanowić budżet na realizację poszczególnych potrzeb: opłatę rachunków, spłatę zobowiązań, rozrywki. Następnie pilnujmy, by nie wydawać więcej pieniędzy niż założyliśmy na poszczególne elementy.

Pozbędę się długów


Jeśli okaże się, że w nowy rok wejdziemy z dodatkowymi zobowiązaniami, to pozbycie się ich powinno być jednym z naszych najważniejszych postanowień. Warto w tym celu ograniczyć zbędne wydatki i skupić się na spłacie obciążeń.
– Sytuacja wygląda gorzej, jeśli już posiadamy opóźnienia w regulowaniu należności – zwraca uwagę Karolina Dąbrowska, ekspert Expandera. – W takiej sytuacji często musimy borykać się dodatkowo np. z karnymi odsetkami. Nowy rok zacznijmy więc od kontaktu z bankiem, spróbujmy wynegocjować obniżenie raty lub wakacje kredytowe, dzięki czemu łatwiej poradzimy sobie z wyjściem na prostą. Jeśli to możliwe, zmniejszmy wydatki i poszukajmy dodatkowych źródeł dochodu, np. dodatkowej pracy. Stwórzmy też realny plan spłaty.

Jeśli sytuacja nie jest aż tak poważna i regularnie spłacamy zaciągnięte pożyczki, możemy spróbować spłacić takie zobowiązania wcześniej. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach kredytu. W tym celu przeanalizujmy posiadane zobowiązania pod względem ich oprocentowania i znajdźmy takie, które najwięcej nas kosztują. – Warto jednak pamiętać, że banki nierzadko naliczają za nadpłatę prowizję – zauważa Karolina Dąbrowska, ekspert Expandera.
– W związku z tym, najpierw warto sprawdzić, czy będziemy musieli ponieść taki koszt i czy będzie on wysoki, bowiem wartość ewentualnej prowizji jest zmienna.

Zacznę oszczędzać


Niezależnie od tego, czy mamy zobowiązania finansowe czy też nie, zadbajmy o to, by noworoczne postanowienia uwzględniły również ochronę naszej przyszłości. Zacznijmy od stworzenia tzw. finansowej poduszki bezpieczeństwa, czyli po prostu odłożenia odpowiednio dużych oszczędności.
– Bezpieczny poziom to kwota wynosząca równowartość trzymiesięcznych wydatków domowych. Wliczają się w nią koszty utrzymania, ewentualne obciążenia kredytowe itp. Jeśli odłożymy taką sumę, będziemy mogli w razie nagłej utraty pracy czy innych problemów, utrzymać się i nie popaść od razu w długi. Pozwoli to na spokojnie odnaleźć się w nowej sytuacji. Rozwiązaniem, które może zastąpić taki bufor bezpieczeństwa, może być również dobre ubezpieczenie – na życie czy zdrowie, od utraty pracy. W zamian za opłacaną składkę uzyskamy ochronę, której potrzebujemy. Po dobrą polisę warto udać się do pośrednika finansowego, z którym przeanalizujemy nasze potrzeby i dobierzemy do nich odpowiednie produkty – dodaje Karolina Dąbrowska, ekspert Expandera.

Oszczędzać warto również na konkretne cele – emeryturę, edukację dzieci czy remont mieszkania. Ponieważ powodów jest wiele, natomiast środków, którymi dysponujemy, zwykle ograniczona ilość, na samym początku określmy, jaką sumę będziemy mogli co miesiąc odkładać. Nie powinna być ona zbyt duża, tak aby nie przeszkadzała nam w codziennym funkcjonowaniu. Następnie podzielmy ją na części, które przeznaczymy na sfinansowanie poszczególnych celów.
– Nawet odkładając regularnie małe kwoty, z czasem zbudujemy potrzebny kapitał, szczególnie jeśli skorzystamy przy tym z odpowiednich, wysokooprocentowanych produktów finansowych. Budując fundusz na tzw. czarną godzinę, przeznaczmy jednak na ten cel większe środki, aż do momentu, kiedy suma osiągnie odpowiedni pułap. Może się bowiem zdarzyć, że pieniędzy będziemy potrzebować wcześniej niż się spodziewamy – mówi Karolina Dąbrowska, ekspert Expandera.

fot. Nuthawut - Fotolia.com

Jak dotrzymać finansowych postanowień?

Podejmując postanowienia noworoczne warto pamiętać o tym, by były one możliwe do spełnienia


Podejmując postanowienia noworoczne warto pamiętać o tym, by były one możliwe do spełnienia. W innym przypadku nieosiągalny cel, zamiast motywować, będzie nas zniechęcał. Warto również sprecyzować, na co oszczędzamy. Określmy np., jaką sumę chcemy w ciągu 12 miesięcy odłożyć, czy o ile zmniejszymy posiadane długi. Taka konkretna wartość pomoże nam ocenić czynione postępy i osiągnąć sukces.

oprac. : expander expander

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: