eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweSposób na promocje, czyli jak nie wydać za dużo podczas wyprzedaży?

Sposób na promocje, czyli jak nie wydać za dużo podczas wyprzedaży?

2018-01-25 12:14

Sposób na promocje, czyli jak nie wydać za dużo podczas wyprzedaży?

Jak nie wydać za dużo podczas wyprzedaży? © alotofpeople - Fotolia.com

Wielu z nas z niecierpliwością oczekuje na zimowe wyprzedaże i promocje, aby natychmiast rzucić się w wir zakupów po wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Niestety. Nadwyrężony niedawnymi świętami budżet domowy może nie udźwignąć ciężaru dodatkowych wydatków. Jak mądrze korzystać z wyprzedaży, aby nie rozpocząć roku z dziurą w finansach? Oto kilka rad od ekspertów Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Przeczytaj także: Black Friday kusi. Zadbaj o swój portfel

Wyprzedaże kuszą nas już nie tylko ze sklepowych witryn, ale również ze stron internetowych. Polacy coraz częściej bowiem decydują się na zakupy przez internet, a kwoty, które zostawiają w e-sklepach są coraz wyższe. Potwierdzeniem tego może być zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia badanie, z którego wynika, że wartość niemal 1/3 zamówień internetowych zawiera się w przedziale 201-500 zł. Jednorazowy, duży wydatek może nam jednak przysporzyć problemów. Prawdopodobieństwo takiego obrotu spraw zwiększa się, gdy zakup nie jest do końca przemyślany, a budżet domowy nadszarpnięty.

Zasady bezpiecznego kupowania na wyprzedażach


Udając się na wyprzedaże, warto mieć na względzie kilka zasad, których zastosowanie sprawi, że wydamy mniej. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się finansom domowym i sprawdzić, czy poświąteczny stan konta pozwala nam jeszcze na jakiekolwiek dodatkowe zakupy.
– Jeśli planujemy zakupy na wyprzedażach, wcześniej określmy, jaką sumę możemy na nie przeznaczyć, a później konsekwentnie pilnujmy, by nie przekroczyć zaplanowanej kwoty. Dobrze jest także wcześniej wypłacić gotówkę, co pomoże w lepszym kontrolowaniu finansów. Taka strategia pozwoli uniknąć problemu ze zbyt dużymi, impulsywnymi wydatkami. Jeszcze skuteczniejszym sposobem może być robienie zakupów dopiero po kilku dniach od wybrania rzeczy na wyprzedażach. Być może po dokładnym przemyśleniu okaże się, że cena nowych ubrań lub sprzętu elektronicznego nie jest tak korzystna, jak na początku myśleliśmy, a ostatecznie nowa rzecz wcale nie jest nam potrzebna – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

fot. alotofpeople - Fotolia.com

Jak nie wydać za dużo podczas wyprzedaży?

Jeśli planujemy zakupy na wyprzedażach, wcześniej określmy, jaką sumę możemy na nie przeznaczyć, a później konsekwentnie pilnujmy, by nie przekroczyć zaplanowanej kwoty.


Nie przesadź z kredytem


Zakupy na wyprzedażach najczęściej dotyczą produktów, które nie są częścią stałych wydatków. Dlatego najlepiej finansować je z oszczędności lub bieżących środków. Jeśli jednak nie posiadamy takich funduszy, a zależy nam na skorzystaniu z promocji, możemy rozważyć zaciągnięcie kredytu konsumenckiego.
– Wcześniej warto przeanalizować całkowite koszty pożyczki i zastanowić się, czy raty nie będą zbyt wysokie i czy nie uniemożliwią np. regulowania przez nas stałych wydatków. Pamiętajmy także o tym, że koszty takiego zobowiązania mogą znacznie różnić się w zależności od oferty, zwróćmy więc uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale także prowizję, marżę, czy RRSO. Ważne, by nie podejmować decyzji o zakupach na kredyt pod wpływem emocji. Raty trzeba będzie bowiem spłacać przez kilka miesięcy, a nawet lat. Zanim zdecydujemy się na jakąś konkretny produkt pamiętajmy też o porównaniu dostępnych oferty, najlepiej z konkurencyjnych banków. Przeglądu dostępnych dla nas kredytów możemy zawsze dokonać bezpłatnie u pośrednika. Czasem lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z karty kredytowej pod warunkiem, że spłacimy zobowiązanie w okresie bezodsetkowym. Jeśli wiemy, że nie będzie to możliwe, lepiej zostawić kartę w domu i płacić gotówką – dodaje Mariusz Wypchlak, ZFPF, Alex T. Great.

Zwroty nie zawsze są możliwe


Zakupy powinny być dobrze przemyślane również dlatego, że zwroty nie zawsze są możliwe, jeśli po czasie zmienimy zdanie i zechcemy oddać kupione rzeczy.
– Zgodnie z polskim prawem, punkty stacjonarne nie mają obowiązku przyjmowania zwrotów. To zależy od ich polityki i regulaminu. Inaczej jest w przypadku sklepów internetowych, w których można odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od zakupu i w tym terminie bezpłatnie zwrócić kupiony produkt. Bez względu na miejsce zakupu, każdy konsument ma natomiast możliwość reklamowania wadliwych produktów. Dotyczy to także rzeczy kupionych na wyprzedażach, ponieważ je również obejmuje rękojmia do 2 lat od momentu nabycia. Co ważne, konsument ma prawo do złożenia żądania wynikającego z rękojmi nawet rok od momentu zauważenia wady. Jeśli więc usterka zostanie wykryta po 23 miesiącach użytkowania np. sprzętu elektronicznego, to czas na złożenie żądań wynosi kolejnych 12 miesięcy – tłumaczy Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Posezonowe obniżki przyciągają klientów jak magnes. W trakcie promocji łatwo jednak o nieracjonalne wydatki, dlatego wcześniej lepiej dobrze przemyśleć konieczność zakupów, co ochroni domowy budżet przed zbyt dużym wstrząsem.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: