eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweFinanse gospodarstw domowych w I kw. 2018

Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2018

2018-02-28 13:27

Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2018

Jak mają się finanse gospodarstw domowych? © Andrey Popov - Fotolia.com

Jak mają się finanse gospodarstw domowych? Najnowszy Barometr Rynku Consumer Finance, wskaźnik mierzony cyklicznie przez KPF i IRG SGH dowodzi, że sytuacja przedstawia się całkiem obiecująco. W I kwartale 2018 roku jego poziom osiągnął 57,2 pkt, co względem poprzedniego pomiaru stanowi wzrost o 1,2 pp. To także 12 z rzędu wskazanie powyżej poziomu 50 punktów, a to oznacza z kolei, że i w tym roku należy spodziewać się dodatniej dynamiki. Wygląda zatem na to, że otwartość na zakup dóbr trwałego użytku i finansowania tego rodzaju wydatków kredytem nie będzie spadać.

Przeczytaj także: Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2017

Barometr Rynku Consumer Finance bazuje na analizie sytuacji w czterech obszarach, wywierających istotny wpływ na rynek kredytów i pożyczek konsumenckich. Są to:
  • wpływ czynników demograficznych na rynek,
  • popyt na zakupy dóbr trwałych i skłonność do ich finansowania z kredytu,
  • niepewność związaną z sytuacją finansową oraz
  • wykluczenie z rynku kredytowego.

Czynniki demograficzne już od 2007 roku systematycznie pogarszają wskazania Barometru. Nie jest zatem dużym zaskoczeniem, że taka sytuacja miała również miejsce w bieżącym kwartale. W ostatnim badaniu pominięto analizę obszaru wykluczenia, ale dane pochodzące z października 2017 dowodzą, że sytuacja jest korzystna - szacowany odsetek wykluczonych z rynku sięga około 18%. Jest to wartość bardzo niska w kontekście historycznym. Średni poziom wykluczenia za ostatnie 10 lat wynosi bowiem prawie 20%.

Tendencje w pozostałych dwóch obszarach wchodzących w skład Barometru są niejednoznaczne. W bieżącym badaniu odnotowano pogorszenie sytuacji w obszarze prognozy sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz całej gospodarki. Należy jednak pamiętać, że wartości obserwowane w poprzednim kwartale wskazywały na najlepszą sytuację w tych obszarach od 1997 roku. W rezultacie bieżące wskazania są wciąż znacząco lepsze niż w okresie przedkryzysowym, tj. 2007 roku. W bieżącym badaniu odnotowano poprawę sytuacji w obszarze popytu na dobra trwałe i skłonności do finansowania ich zakupów ze środków obcych. Wciąż jednak gospodarstwa domowe są sceptyczne do zakupów tych produktów, a odsetek gospodarstw domowych deklarujących chęć skorzystania z oferty kredytowej jest bardzo niewielki.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Jak mają się finanse gospodarstw domowych?

Dynamika zadłużenia konsumpcyjnego gospodarstw domowych w końcówce 2017 roku przyspieszyła.


Wskazania Barometru, skonfrontowane z sytuacją na rynku kredytów, pozwalają prognozować, że w kolejnych miesiącach rynek kredytu konsumenckiego będzie rósł, a tempo wzrostu powinno nawet nieznacznie przyspieszyć względem obecnie obserwowanego poziomu.
– Dane z sektora finansowego potwierdzają wzrosty, a dynamika zadłużenia konsumpcyjnego gospodarstw domowych w końcówce 2017 roku przyspieszyła. Zadłużenie gospodarstw domowych na cele konsumpcyjne wzrosło w grudniu o 6,3% w relacji do analogicznego okresu rok temu – mówi dr Sławomir Dudek z IRG SGH. – Wartość Barometru na poziomie 57,2 pkt. wskazuje, że istnieje potencjał dla dalszego przyspieszenia wzrostu zadłużenia konsumpcyjnego gospodarstw domowych w najbliższych miesiącach. Wskaźnik ten jest bowiem tak skalibrowany, że 57,2 pkt. oznacza spodziewaną dynamikę na zadłużenia gospodarstw domowych na poziomie 7,2% w najbliższych 12 miesiącach.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: